• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
31 Ekim 2015 Cumartesi

3'er gol, 2 değerli hoca

Rıza Çalımbay’ın teknik adamlık kariyerindeki 14. yılı. Beşiktaş formasıyla oynadığı 16 yılı da sayarsak Türkiye ligindeki toplam 30. sezonu. Türk futbolunda toplamda 46. sezonunu yaşayan Şenol Güneş bu sezon Süper Lig tarihinin en çok galibiyet alan teknik direktörü tecrübesiyle Beşiktaş’ta fark yaratıyor. Güneş’in dün geceki rakibi Rıza Çalımbay’ın da (kısa süren Beşiktaş teknik direktörlüğü dönemi haricinde) toplamda 14 yıllık bir “ligin en iyilerine kıyaslayınca daha az güçlü takımların hocası olarak” karşı mücadele verme tecrübesi var. Rıza Çalımbay, futbol yeteneklerinin yanı sıra bu tecrübesi sayesinde de Şenol Güneş yapımı Beşiktaş’ı çok iyi analiz etmiş.

Maç başladı, Rıza Çalımbay’ın takımı orta sahadaki 3 mücadeleci oyuncunun yarattığı farkla Beşiktaş’a karşı ezbere geri çekilmedi, aksine önde pres yapmaya başladı. İlk yarı boyunca preste en çok üzerine yoğunlaştıkları oyuncu, Beşiktaş’ın ilk 9 haftada fark yaratan geriden oyun inşasındaki ilk ve en sağlam durağı Atiba oldu. Atiba ilk kez bu sezon bir lig maçının ilk yarısında bu kadar etkisiz kalırken, merkezdeki partneri Necip de Antalya maçının tam aksine kötü bir performans sergiledi.

Eren’in skoru 1-0’a getiren golünde Miloseviç’in hatası var. Sadece 500 bin Euro’ya alınan genç bir stoperden son 11 ayda ilk 11’de başladığı ilk zorluk derecesi yüksek maçta hatasız oynamasını beklemek de zor. Örneğin Rhodolfo, Miloseviç’in aksine Brezilya ligindeki kayda değer hücuma katkı tecrübesini sergileyip skoru 1-1’e getirirken olabilecek en doğru hamleyi en doğru şekilde yaptı.

Beşiktaş’ın ilk yarıdaki tek 10 üzerinden 8 ile oynayan ismi ise Oğuzhan’dı. İlk 30 dakika içinde sahanın en çok top kazanan oyuncusu olan Ozzy, ilk 36 dakikada rakipten 3 kişinin sarı kart görmesine sebep olan sert müdahalelerle ancak durdurulabildi. Siyah-beyazlılarda ilk yarının en çok mesafe kat eden ismi de Oğuzhan’dan başkası değildi.

Fakat 2. yarıda daha verimli bir Beşiktaş takım hücumu için Oğuzhan’ın yanına Sosa gerekiyordu. Şenol hoca beklendiği gibi 2. yarıya Sosa ve Töre’yi oyuna sokarak başladı. Sosa, Mario Gomez’e pas metrajı, isabeti, zamanlama kalitesiyle öyle efektif bir pas verdi ki Alman gol makinesi için golü atmak gözükenden de kolay oldu.

Sosa sadece beraberlik golünün asistini yapmadı, 15 dakikada takımın hücum temposunu 2 katına çıkartırken Beşiktaş’ın topa sahip olma oranını da % 62’ye kadar yükseltti. Hepsinden değerlisi, ilk 45’teki rakip hücum presi, çilingir paslarıyla başlamadan bitiren isim oldu.

Kasımpaşa’nın 2. yarıda ilk bulduğu pozisyonda 3. golünü atması ise futbolun cilvesi. Ve tabii ki her zaman her maçta olduğu gibi en değerli, en üstün istatistik atılan gol sayısı! Eğer kalene çekilen 3 isabetli şutta 3 gol yersen, Süper Lig’de bu sezon ilk kez bir maçta birden fazla gol yiyen rakibine 3 gol atsan da kazanamıyorsun. İlk 85 dakika boyunca yaptığın 18 ortanın sadece 1’i isabetli olursa da Gomez gibi bir gol makinesi maçı maksimum 1 golle tamamlıyabiliyor.
3 gol yediler ama Kasımpaşa’nın stoperleri Titi ve Omeruo özellikle de Chelsea’den kiralık gelen Omeruo, Beşiktaş’ın devre arasında kadroya katması gereken cinsten bir stoper.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!