• $8,5104
  • €10,2962
  • 498.414
  • 1441.33
12 Aralık 2013 Perşembe

21 yıl sonra alınan rövanş

Kısa süren futbolculuk kariyerimin %90’ı dünküne benzer zeminlerde geçti. Zaten beraber oynadığım oyunculardan da sadece en uzun pasları atan stoperler ve o topları indirmeyi başaran pivot santrforlar sonradan profesyonel kariyer yapabildiler. Bu yüzden de dün belirleyici olan kısa pas sanatçılarından çok sahada yer alan 6 stoper, 2 uzun boylu santrfor ve ribauntlar oldu.
Juventus ısrarla 1.5 yıl evvel İspanya La Liga’nın en fazla kafa golü atan oyuncusu 1.95’lik Llorente’yi kullanarak oynamaya çalıştı. Ancak G.Saray’ın bulduğu gole kadar Gökhan Zan ve Semih’in kademeli olarak başarıyla durdurduğu Llorente, hava topu mücadelelerinin sadece %46’sını kazanabildi. Bask pivot santrforun kazandığı ender sayıdaki hava topu mücadelesinde de topu indirdiği yerlerde Juventuslular’dan çok Selçuk ve Melo olunca Juventus’un güçlü orta sahası ofansif açıdan devreye giremedi.
Ribaunt mücadelelerinde üstün olan taraf, toplamda 104 kez topla buluşup %70 isabetli pas ortalamasında kalan Marchisio-Vidal ikilisine karşın 127 kez topla buluşup %77 isabetli pas ortalamasıyla oynayan Melo-Selçuk ikilisi oldu.
Juventus bir süre Tevez liderliğinde üstünlük kursa da G.Saray savunması üzerine çok iyi çalıştığı 3-5-2/5-3-2 formatının gerektirdiği kademe anlayışını çok iyi uygulayarak gol yemedi. Zemini görür görmez bu tip zeminde oynamış birçok kişi “Gol atan kazanır” demişti. 85. dakikada Llorente’nin yapamadığını yapan Drogba tecrübe ve ustalığını birleştirdiği anda golü attırdı, işi bitirdi. Sneijder’ın vuruşu İtalyan tarzıyla İtalyanları yenme rehberinin son sayfası misaliydi. Ne de olsa Sneijder uzun süre hem İtalya Ligi’nin hem de Avrupa’da İtalyan futbolunun kralı olmuştu.
Bu arada 21 yıl sonra G.Saray, İstanbul karından 18 Mart 1992’nin tarihsel intikamını da almış oldu. 18 Mart 1992’de Rotariu ile Taner, Werder Bremen ve ‘Kar’a golü atabilseler tarihe geçeceklerdi, Sneijder attı Hollandalı tarihe geçti!

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı