• $15,9591
  • €17,0384
  • 948.652
  • 2380.9
14 Ekim 2011 Cuma

2008'den daha iyi değiller

Play-Off'ta Hırvatlar'la eşleştik... Euro 2008'de penaltılarla elediğimiz Hırvatistan şimdikine göre DAHA GÜÇLÜYDÜ!..Yunanistan'ı bile geçemediler. SLAVEN BİLİÇ DAHİL herkes 2008'deki kadar iyi olmadıklarının farkında
Euro 2012 yolunda karşımızdaki son engel olan Play-Off'ta rakibimiz Euro 2008'de mucizevi bir şekilde çeyrek finalde elediğimiz Hırvatistan oldu. Üç yıl öncesine göre ne kadar kötüye gittiğimiz ortada... Ancak Euro 2008'de penaltılarla elediğimiz Hırvatistan şimdikine göre daha güçlüydü!
EURO 2008'de Avrupa Şampiyonası finalleri tarihinin en geç golünü attığımızda Hırvatistan'ın teknik direktörü Slaven Biliç'in önce hakem, sonra da Fatih Terim'le yaşadığı tartışma anları dün gibi! Futbolun Rus ruleti misali olan penaltılar sonucunda Hırvatları elediğimizde harika sağ kanat oyuncuları Srna'nın gözyaşları ise Euro 2008'in en unutulmaz jeneriklerinden birisi!
İNTİKAM ÇIĞLIKLARI!
KURA çekimi öncesinde sosyal medyada Hırvatların çoğunun rakip olarak Türkiye'yi istemelerinin asıl sebebi, bizim kötü ötesi form grafiğimizden çok o 2008'deki gözyaşları... Euro 2008'de Almanya'yı grupta yenip penaltılarla bize elenen Hırvatistan bu kez de iyi olmasına rağmen Yunanistan'ın arkasında 2. bitirince yine yollarımız kesişti.
EN baştan belirtelim Hırvatistan kötü olduğu için 2. olmadı. Fernando Santos yönetimindeki Yunanistan, Euro 2004 şampiyonu Yunanistan'dan daha iyi olduğu için Hırvatlar Play-Off'ta bizle eşleştiler. Yani Hırvatlar gerçekten de iyiler ama başta Biliç herkes Euro 2008'deki Hırvatistan kadar da iyi olmadıklarının farkında!

Kovac kardeşlerin yeri dolmadı
Toplamda 167 kez Hırvatistan forması giyen ve Bayern Münih, Juventus, Dortmund gibi Avrupa devlerinin formasını giyen Robert ve Niko Kovac kardeşler uzun süre Hırvatistan'ın gizli kahramanları oldular. Kovac kardeşlerin emekli olmasından sonra Hırvatistan savunmada Robert, orta sahada ise Niko'nun yerini bir türlü dolduramadı ve onların liderlik özelliklerinin eksikliğini fazlasıyla hissettiler.

Hırvat ŞEYTAN ÜÇGENİ!
Slaven Biliç, Niko Kovac'ın orta sahadaki defansif eksikliğini, yerine herhangi bir önlibero monte ederek günü kurtarmak yerine elindeki malzemeyi optimum kullanacak bir orta saha kimyası yarattı. Bu yaz Premier Lig'deki en büyük transfer savaşına neden olan Modriç, Biliç'e göre; Milan'daki Kaka'dan beri Avrupa'nın en iyi ofansif orta sahası. Modriç'in Tottenham'dan takım arkadaşı Kranjcar ve Sevilla'ya geldikten sonra yeniden doğan Rakitiç de her teknik direktörün orta sahasında görmek isteyeceği cinsten ofansif orta saha harikaları...

Bir kanadı kırık
Euro 2008'de sağ kanatta Srna, sol kanatta Pranjiç'le her takımın beklerinin korkulu rüyası olan Hırvatistan, artık daha çok tek kanatlı bir takım. Bayern Münih'te önce form düşüklüğü yaşayan sonra da yedek kulübesinin gediklisi olan Pranjiç, artık milli takımda da banko isim değil.
BİLİÇ sol bekte mecburiyetten daha çok bir sağ bek ve stoper olan Corluka'yı kullanıyor. Srna ise sadece harika bir sağ kanat değil aynı zamanda Hırvatistan tarihinin Suker ve Eduardo'dan sonraki en golcü futbolcusu!

Pletikosa, Runje ile kapışıyor!
KALECİ antrenörü Mrmiç gibi Hırvatistan tarihinin en iyi kalecilerinden birisi olan Pletikosa, Euro 2008'de Hırvatistan'ın en önemli kozlarından biriydi. Hatta BBC yorumcusu Hansen, Almanya maçında onu Avrupa'nın en iyi kalecisi ilan etmişti. Ancak Spartak Moskova'dan 2. kaleciliğe düştüğü için ayrılan Pletikosa, geçen sezonu Tottenham'da 3. kaleci olarak geçirdi ve sadece 1 maçta oynayabildi. Bu yaz ise uzun süredir kaleci arayan Celtic'le deneme antrenmanlarına çıktı ama beğenilmeyince Rostov'un yolunu tuttu. Euro 2012 elemelerinde de Pletikosa sadece 4 maçta forma giyerken Beşiktaş'ın eski kalecisi Runje 6 maçta kaleyi korudu.

Santrfor krizi var
Euro 2008'de Hırvatistan'ın en büyük eksiği Brezilya asıllı golcüleri Eduardo'ydu. Arsenal'de geçirdiği talihsiz ötesi sakatlıklardan sonra Shakhtar'da Lucescu yönetiminde yeniden doğan 'Dudu' lakaplı golcü, takımın Kranjcar'dan sonra elemelerde en çok gol atan ismi. Eduardo'dan sonra sakatlık lanetine kapılan golcü Oliç ise elemelerde sadece 3 maçta oynarken, 1 gol kaydedebildi. Babasından nakledilen böbrekle hayatına devam edebilen Bolton'lı Klasniç Euro 2008'de bize gol atmıştı ama elemeleri boş geçti. Biliç'in U-21 takımından monte ettiği eski Blackburn'lü Kaliniç ise Rangers'ın usta golcüsü Jelaviç ile forma mücadelesi veriyor.

340 bin dolarlık BİLİÇ'in fendi...
Euro 96'da futbolcu, Euro 2008'de teknik adam olarak rakibimiz olan Biliç, Avrupa'nın en gözde genç teknik direktörlerinden bir tanesi. Hırvatistan Ümit Milli Takımı'ndaki başarılarından sonra A takımın patronu olan Biliç kısa sürede; düşüşte olan ülke futbolunun en büyük umudu oldu.
FUTBOLCULUĞUNDA Dünya Kupası 3.lüğü yaşayan, 33 yaşında çalıştırıcılığa başlayan karizmatik teknik adam, yeni Wembley'de İngiltere'ye ilk yenilgisini yaşatmıştı. Avrupa'nın birçok güçlü takımından teklifler almasına rağmen yıllık maaşı 340 bin dolar olan milli takım teknik direktörlüğüne devam ediyor. Müzik delisi olan Biliç Hırvatistan'ın Euro 2008 şarkısını bestelemiş ve gitarlarını da çalmıştı.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor