• $16,6618
  • €17,5782
  • 976.64
  • 2526.74
22 Ağustos 2012 Çarşamba

2 Kuyt daha lazım!

Cumartesi 12:30-14:15 arasında Aykut Kocaman dünyanın en meşgul insanlarından birisiydi. Kurmaylarıyla Spartak - Rubin maçını izlerken bir yandan da kafasında dün geceki maçı defalarca oynuyordu. Ne de olsa bir hafta arayla derbide Dinamo'yu 4-0 yenip şampiyonluk yarışındaki rakiplerinden Zenit'e 5-0 yenilen Spartak'ı çözmek kolay iş değil.
Kocaman'ın 4 merkez orta saha profilli oyuncuyla Spartak'ı ortadan pasifize etme stratejisi teorik olarak doğruydu. Pratikte bu strateji oyunun temposunu Fenerbahçe lehine ayarlamak bağlamında uzun süre başarılı oldu. Spartak ilk yarıda Rubin maçının son yarım saatindeki gibi ortadan hücumlarda 5. vitese çıkamadı. Bu plan, Spartak'ın en büyük dezavantajı olan savunmadan Pareja hariç kimsenin top çıkaramaması karşısında zaman zaman etkili bir hücum pres yapmasını da sağladı. Özellikle ilk yarının sonlarında o kapılan toplarda Stoch ve Alex gibi kontralarda direk dikine gidebilen iki yıldızının eksikliği, Fenerbahçe'nin gol bulamamasına sebep oldu.
HASAN ALİ'NİN HATALARI
Sow geçtiğimiz sezonki gibi takım savunmasında sola yardım ederek oynarken, Kuyt'a da harika bir asist yaptı. Ancak önünde %100 bir gerçek orta sahanın solu olmayan Hasan Ali, McGeady ve Makeyev'in duble bindirmelerinde yalnız kaldı ve çok yıprandı. Maalesef orta sahadan devşirme birçok bek oyuncusu gibi Hasan Ali'nin de en zayıf yönü ters kademeleri. Emenike'nin golünde de bu ters kademe hatasına ofsayt çizgisi hatası eklenince Fenerbahçe kolay bir ilk gol yedi.
Normalde kudretli bir orta saha oyuncusu olan ama Emery'nin mecburiyetten sol bek oynattığı Kombarov'un ayağından gelen gol ise son zamanlarda Fenerbahçe takım savunmasının en kötü huyundan kaynaklandı: Fenerbahçe duran toplar ve yan topları savunurken bazı oyuncular alan savunması, bazıları ise adam markajı yapıyor; ortaya çıkan akort bozukluğu ise yenilen 2. golün en büyük sebebiydi. Fenerbahçe'nin savunma ve orta saha hatlarında da birer Kuyt'ı olsaydı her şey daha güzel olabilirdi.

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...

Dünyanın gözü bu fuarda! SEDEC 2022'nin açılı yapıldı