• $17,9549
  • €18,2419
  • 1024.46
  • 2913.3
15 Kasım 2012 Perşembe

12 yıl aynı hoca?

Garip ötesi lig fikstüründen dolayı Abdullah Avcı'nın arzu ettiği 11'i sahaya sürmesi mümkün değil. Hoca ne yapsa kimseye yaranamayacak bir durumda. Rakip meslektaşı Morten Olsen'in Danimarka'yı çalıştırmaya başladığı 2000 yılından beri Türkiye Milli Takımı'nın başında maça çıkan 7. farklı teknik adam Abdullah hoca. Zaten iki takım arasındaki en büyük fark ham futbol yeteneği değil.
Danimarka neredeyse her turnuvaya katılıyor, biz de 'Bizim oyuncular onlardan daha yetenekliyken nasıl oluyor?' diye kendimize sorarak izliyoruz. Bunun baş nedeni de bir Türk teknik adamın 12 yıl boyunca milli takımımızı çalıştırmasının Nihat Doğan'ın teknik direktör olmasından daha zor olması.
O yüzden Olsen, Aarhus'un genç yeteneği Sloth'u gözü kapalı oynatabiliyor. Bizde ise Avcı, Kerim Frei gibi çok beğendiği, Türkiye'yi seçmesi için çok çalıştığı bir yeteneği hazırlık maçında bile hemen ilk 11'de oynatamıyor. Ne de olsa tarihsel olarak hazırlık maçlarında yenilgi sayımız, galibiyet sayımızdan çok. Hazırlık maçını kazanınca 'Altı üstü hazırlık maçı' diye kesip atarken hazırlık maçını kaybedince 'Bunların hepsi defolsun!' diye oyuncuları, hocaları 'doğrayan' bir toplumuz.
Halbuki hazırlık maçları da FIFA sıralamasını etkiliyor. Hele dün geceki Danimarka gibi sıralamada üstümüzde olan takımlarla oynamak sadece FIFA puanımız için değil, geleceğe yatırım için de değerli.
KERİM FREİ...
Danimarka gibi kolektif taktik disiplini bizden üstün olan bir ekibe karşı hücum pres yaparken etkili olmak dün gecenin en olumlu yönüydü. Daha 18'inde Fulham formasıyla bir Chelsea derbisinde maçın en iyi oyuncusu seçilecek kadar yetenekli olan Kerim Frei'ın goldeki katkısı güzel. Bu genç yaşta bu kadar 'ofansif inisiyatifi yüklenen' birinin daha olması daha da güzel. Kerim Milli Takım'da kalıcı olduğu ölçüde Arda ofansif yaratıcılık bağlamında yalnız kalmayıp oyununu Atletico'daki gibi 90 dakikaya yayabilir. Semih'in kulübünde yedek kalmasına rağmen genç yaşta demoralize olmayıp çalışması ve sonucunda dün gece defansif geleceğimiz adına verdiği olumlu sinyaller de mutluluk verici.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar