• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
29 Haziran 2014 Pazar

11 Alpay Özalan ve talihimiz Şili!

Slaven Bilic maçın hemen öncesinde "Ben futbol tarihinde Brezilya kadar baskı altında bir takım daha görmedim" dedi. Gerçekten de Brezilyalı oyuncuların, sahaya adımlarını attıkları andan itibaren elleri ayakları titriyor. Ev sahibi olmanın yanı sıra Dünya Kupası’nı en çok kazanan takımın formasını giymenin ağırlığı da ayaklarına çöküyor. Santra öncesi seremonide ulusal marşları okunduğunda Brezilya forması giymiş 11 Alpay Özalan’a şahit oluyoruz!

Alpay, sadece Türkiye tarihinin en iyi stoperlerinden değildi, İngiltere Premier Lig’e transfer edilmeye layık bulunacak kadar yetenekli bir futbolcuydu. Ancak Alpay ne zaman bir maça gereğinden fazla motive olsa mavi ekran verirdi! 2014 Brezilya’nın dün forma giyen yarısı Premier Lig’de oynamış 14 oyuncusu da gereğinden fazla motive olmaları nedeniyle sahada ayaklarına pranga takılmış gibi. Büyük çoğunluğu asıl potansiyellerinin çok altında bir performans sergiliyor.

Aynı aşırı baskı, Scolari’nin de futbol zihnini prangalıyor. Brezilya 1-0 öne geçtikten sonra çalıştırdığı takım Neymar-Oscar-Hulk’lu Brezilya değil de Papua Yeni Gine’ymiş gibi arkaya gömüldü, aşırı derecede savunmaya çekildi

120 dakika sonunda Brezilya’nın en iyisi ön liberosu Gustavo’ydu. Çünkü Şili, Bielsa-Sampaoli hattında geliştirdiği pres gücüyle rakibi durdurur durdurmaz anda çok hızlı hücuma çıktı, Gustavo duvarı olmasa İspanya’ya yaptığını Brezilya’ya da yapabilirdi.
Beraberlik golünü 2014 Şili klasiği bir tam saha pres sonucu topu kaptıktan 4 saniye buldu. Şili’nin en iyisi yine Alexis Sanchez’di. Alexis kardeşim kaçırdığı penaltıya aldırmasın! Baggio, Maradona, Socrates örneklerdeki gibi Dünya Kupası’nda en iyiler de penaltıyı kaçırıyor. Penaltılar, futboldan çok kurşun yerine topla oynana Rus ruleti misali.

Peki, Sampaoli Brezilya’yı çalıştırsaydı bu maç nasıl biterdi? Artık Stoke ve Norveç’in bile vazgeçtiği uzun topları Neymar’a şişirtmeyeceği kesin! Penaltıları bilmem ama Sampaoli’nin Hernanes’i olsaydı kesin kilit hamleyi onunla yapardı. Tam Valdivia’yı oyuna alacakken savunmanın ortasında oynattığı Medel’in sakatlanması, Pinilla’nın direkten dönen topu kadar büyük talihsizlik oldu. Sampaoli’nin Şili’sini izlemek ise biz Dünya Kupası manyaklarının 2014’teki en güzel talihlerinden birisi.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi