• $13,4848
  • €15,2541
  • 801.13
  • 1945.07
27 Eylül 2014 Cumartesi

10-60 arası saray, kalanı kristal!

Prandelli de birçok hoca gibi yeni takımında, eski takımıyla kendisine başarılar kazanan formülleri deniyor. Prandelli, Melo’yu 2012 model İtalya’nın gruptaki İspanya karşılaşmasında yılların önliberosu De Rossi’yi kullandığı gibi, “ön”ünü atıp geri 3’lünün merkezinde tamamen liberolaştırarak başladı. Sneijder ise Prandelli İtalya’sındaki Pirlo rolünde savunmanın önündeki oyun kurucu “regista” mevkisindeydi.

Bu diziliş denemesi ilk 10 dakikada Galatasaray’ın defansif açıdan Balıkesir maçına göre bile daha savruklaşmasına neden oldu. Sivas ilk 10 dakikada 3 kez Muslera’yla karşı karşıya kaldı ama Utaka ve geçen sezon Sivas’ın gol makinesi kesilen Aatıf pozisyonları bozuk para gibi harcadılar. Birçok özelliğiyle durmuş bir saati andıran Türk futbolunun değişilmez olan “Atamayana atarlar” kuralı, ilk yarının kalanına damgasını vurdu. İlk 11’den kesilmesi büyük tartışmalara neden olan Olcan’ın kullandığı usta işi kornerde Balıkesir maçı hariç sezon başından beri Galatasaray’ın en iyisi olan Chedjou, o anda İbrahim Toraman aslında orada karşısında değilmişçesine rahat ve isabetli bir kafa vuruşunda Galatasaray’ın çok ihtiyacı olan golü kaydetti.

Galatasaray özellikle ilk 10 dakikada takım savunmasında büyük arızalar yaşadı. Ancak Prandelli’nin yeni diziliş ve taktiği ofansif açıdan Balıkesir maçına göre ilk 60 dakikada pozitif bir etki yarattı. Galatasaray ileri ucu rakip Sivas topu alır almaz hücum prese başlarken hemen arkalarından iki iç oyuncusu Selçuk İnan ve Dzemaili prese katıldılar. Balıkesir ve Anderlecht maçlarında rakipler topu kapınca savunmalarının önüne kadar gömülüp rakiplerini bekleyen iki merkez orta saha bu kez inatla, ısrarla topa gittiler. Dün geceki yeni dizilişte 2014 İtalya’sında kanat oyuncusu Candreva’nın 2 forvetten birisi olarak oynadığı gibi Olcan da Burak Yılmaz’ın ileri 2’lideki partneriydi.

Galatasaray skoru 2-0’a getirmeden önce serbest oynatılmasının da etkisiyle sarı-kırmızı formayla oynadığı ilk maçlardan farklı olarak 3. alanda daha diri ve etkili olan Olcan, Toraman’la girdiği 2’li mücadelede penaltıyı kazandırdı. Burak’ın kendi kaçırdığı daha doğrusu yetenekli kaleci Ertuğrul’un kurtardığı pozisyonu tamamlamasından sonra sarı-kırmızılı futbolcular gecenin anlam ve konjonktürüne dair en net mesajlarını verdiler. El ele kenetlenerek yedek kulübesine giderek gol sevincini yaşayan-yaşatan oyunculara tribünler de katılınca mesaj netleşti: “Biz daha ölmedik sadece sezona kötü başladık + başkan gitmesin, hep böyle oynayacağız!”

2. yarıdaki mesele başta Dzemaili olmak üzere takımın yorulması ve golü yer yemez “ruhsal kondisyon” eksikliğinin devreye girmesiydi. Bu yönetimsel konjonktürde en zoru bunu düzeltmek olacak!

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar