• $17,9676
  • €18,3363
  • 1032.42
  • 2795.06
22 Ekim 2015 Perşembe

10 NUMARA GALİBİYET

Maçın hemen başında Bilal, Jonas’ı faulle durdurmak zorunda kaldı. Benfica, serbest vuruşu olabilecek en hızlı şekilde kullanırken, akıllara bu tip hızlı faul atışı kullanımlarını düdük ya da kartlarıyla sürekli engelleyen Türkiye Ligi hakemleri geldi. Galatasaray savunması da Türkiye Ligi maç temposu ölçütlerine göre yerleşince yani Şampiyonlar Ligi standartlarına göre doğru pozisyonu almakta geç kalınca, Benfica adeta maça 1-0 önde başladı.

Galatasaray skor açısından maça ne kadar kötü başladıysa, oyun açısından başlangıç planı o kadar iyiydi. Bu iyi oyun planının lideri tabii ki Sneijder’dan başkası değildi. 13’te sol çizgiden aldığı topu düzeltip sağ öne çıkan Sabri’ye attığı uzun diyagonal pas, bir nevi Hamza hoca Galatasaray’ın teknik patronu olduğundan beri sarı-kırmızılıların en iyi 45 dakikasını oynadığı Gençlerbirliği 2. yarısının Devler Ligi’ne göre akort edilmiş oyun stratejisiydi. Sneijder’dan hemen sonra bu kez Bilal sol içten benzer ustalık ve metrajda bir “hücumda alan genişletici” pas yolladı. Birkaç dakika sonra 18’de Sneijder bu kez derinlemesine pasla soldan Yasin’i kaçırırken Benfica savunmasının dengesini kökünden bozdu. Bu pozisyonun devamında kazanılan penaltıda Selçuk İnan, FIFA 16’vari ideal penaltı vuruşuyla skoru eşitledi.
24’te Sneijder kaldığı yerden devam ederken Umut’a 40 metrelik bir tek pas yolladı. 25’te Galatasaray, takımın yarısının isabetli pas yüzdesinin % 80’in üstünde olduğu bu “doğru oyun kafası”yla gol girişimlerinde rakibine 6-2’lik bir üstünlük kurmuştu. 8 dakika sonra 33’de bu oyun üstünlüğü Chedjou’nun bir kez daha “Ben bir stoperden daha fazlasıyım” dercesine savunma arkasına attığı uzun pas sonucu skor üstünlüğüne dönüştü. 4 dakika içinde savunma arkasına 2. kez sarkan Podolski’nin gol olan şutu klastı lakin Chedjou’nun pası Devler Ligi stoperleri klasmanında bile süper klastı!
2. yarının başında Sneijder’ın direkten dönen şutu savunmaya çarpmış olsa da “asıl şans”ı değerlendiremeyen 51. dakikada Umut oldu. Altıpastan neredeyse Arena’nın tamamının “At artık!” diye haykırdığı pozisyonda Umut 17.8 metrekarelik kalenin 2 metrekarelik alanını kaplayan ortasında duran yılların büyük tecrübesi Cesar’ın üstüne vurdu. O pozisyonda golü kaçırmak, atmaktan daha zordu. Umut’un çalışkanlığına, mücadelesine laf eden taş olur ama 16 yıldır santrfor oynayan Umut kadar tecrübeli bir oyuncu o pozisyonda atılacak 3. golün grupta Galatasaray’ın kaderini nasıl derinden etkileyeceğini hepimizden iyi biliyor olmalı!

Neyse, Umut’un (bu ve son seferlik) canı sağolsun diyelim, gecenin en iyileri olan Sneijder-Selçuk-Podolski 3’lüsünün git gide yükselen form grafiği ve aralarındaki artan uyuma dikkat çekelim. Bir de Muslera’ya ilaveten önünde artık oturmaya başlayan Hakan Balta liderliğindeki geri 4’lüye dikkat! Eğer Astana deplasmanındaki saçma sapan puan kaybı olmasaydı dün geceki galibiyet daha da değerli olacaktı.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor