• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
3 Ocak 2013 Perşembe

Yeni yılda muhalif olmak

Yeni yılda muhalif olmak, zor zamanlarda muhalif olmak demektir. Siyasal ortamda girişilmesi olası kıran kırana mücadelenin mana dünyamıza vereceği zararları şimdiden düşünmek istemiyorum. Benim muhalifliğim, özellikle mana dünyamızın kirlenmesinin, ülkenin siyasal, ekonomik, toplumsal, ahlak ve sanat yaşamına vereceği zararlara karşı çıkıp, bu konuda bıkmadan yorulmadan uğraş verme çabasına dayanıyor. Bundan dolayı, karnından konuşmakla, dediği anlaşılmamakla, çok hayalci olmakla suçlandığım oluyor. Neden medyanın baskın konuşma tarzıyla konuşmuyorum da “muğlak', “belirsiz' belki de “yumuşak' sözler kullanıyorum eleştirilerimde? Neden bağırıp çağırıp, tek tek insanlarla kavgaya tutuşmuyorum? Neden polemiklere girmiyorum? Neden siyasal kavgada belli bir gruba yasalanıp karşımdakilere verip veriştirmiyorum? Soruyorlar.
Dünyadaki haksızlıklara, sömürüye, çirkinliklere, hamlıklara karşı çıkmanın türlü yolları var. Önce şunu söylemeliyim: Ben iktidar olma çabası içinde olan muhalefet kanadından değilim. Benim kavgam, kimi aydınların ileri sürdüğü gibi muhalif olmak için muhalif olma kavgası da değil. Aydın muhalif olmalıdır gibi bir savım da yok. İşin başına geçmiş, dünyayı değiştirme amacı ve çabası içinde iktidar olarak dünyayı daha hakça, daha yaşanır bir dünya yapma savaşımını veren aydınlar da olabilir. Aydın iktidar olabilir, olmalıdır da. Salt düşünen, salt teori ile yaşayan bir varlık değildir aydın. Parti kurar, kavga verir, ölümü de göze alır amaçları için.
Ben zihniyet dünyamızın, manevi alemimizin, mana dünyamızın içinden bakıyorum yaşadıklarımıza. Mana dünyamız, bilim, sanat, düşünce, hikmet ve ahlak alanındaki değerlerle yaşanıyor. Bu değerlerle ilgili sorunlarımız ağırlaştıkça, bu sorunlar siyasal, toplumsal, kültürel, ekonomik hayata değişik zorluklar getirir.
DAYATILAN GÜNDEMİN DIŞINA ÇIKILAMIYOR
Hayata bu dünyadan bakınca, ne pahasına olursa olsun medyada, siyasal yaşamda başarılı olma gibi bir mücadele içinde olmuyorsunuz.
Bir düzlem üzerinde sürüyor alıştığımız dünyada mücadele. O düzlem içinde taraflar birbirine giriyor. Siz bakıyorsunuz ki bu düzlem içinde kalarak mana dünyası kirliliği önlenemeyecek, düzleminizi değiştirmeye çalışıyorsunuz. Aynı düzlem içinde haklı haksız karışıyor çünkü. Vesayeti kaldıracağız diyenler vesayet dayatıyor. Zulümden yakınanlar zalim oluyor. Kendi taraftarlarımızın ülkesinde yaşıyoruz. İktidara göre ülke, yüzde ellilik bir dilimden oluşuyor. Diğer kesim yok. Muhalefet, iktidarın dayattığı gündemin dışına çıkamıyor, iktidarın neden iktidar olduğunu bir türlü çözemiyor, onlar da kendi yüzde ellilerinde kalmış.
Ülkeyi mana dünyasından görecek bir düzlemden bakmak gerek. Bu çekişme, ülke dışından ve içinden, değişik güç odaklarının cirit attığı bir düzlemde olup bitiyor. Bütün ülkeye bakanları aynı düzleme çekmeye çalışıyor etkin güç odakları. Onlar gibi anlayıp, onlar gibi düşünmemizi istiyorlar.
İşte muhalif olma, onların koyduğu kurallarla, onların istediği gibi karşı çıkmak değildir. Muhalif, kendi özerk bakışını oluşturup, iktidarın sözlerini, yapıp ettiklerini farklı bir düzlemden görüp, ülkeye zengin tartışma düzlemleri getirebilen biridir, benim gözümde.
Yeni yılda bu ülkede haksızlıklara, zulme, dar bakışlılığa, kabalığa karşı mücadele edecek canlı bir muhalefet gerekiyor. Bu umutla, gönlünüzce yaşayacağınız bir yeni yıl diliyorum.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı