• $13,4169
  • €15,2728
  • 793.985
  • 2042.08
14 Şubat 2013 Perşembe

Vesayet üzerine

 Vesayet yer değiştirir. Bir vesayete güle güle dediğinizi sanırsınız ardından bir başkası gelir?  Neden? Vesayetsiz bir hayat, özerk bir kafa, bağımsız bir zihniyet, özeleştiri ve demokrasi terbiyesi ister. Dünyanın tek bir liderle değişebileceğini sanan, lidere tartışmasız boyun eğmeğe hazır duygusal ve düşünsel donanımla yaşamaya gönüllü insanların başı vesayetten kurtulamaz.

DEĞİŞEN YASALAR DEĞİŞMEYEN ZİHNİYET

Yasaların uygulandığı insanların zihniyeti değişmedikçe yeni gibi görünen yasalar eski zihniyete uydurulur. Türkiye'nin değiştiği sanılır. Değişen aynı zihniyetteki yönetimlerin değişmesidir. Birinin sıfatının laik, diğerinin dindar olması arasında, insana, hukuka, adalete gösterdikleri saygısızlık açısından farklılık yoktur.

EDEBİYATIN EDEBİ NEREDE?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders kitaplarından birinde Edip  Cansever ağabeyimin 'masa da masaymış ha' çağrışımlı o güzel şiirinden 'bira' sözcüğünü kaldırmakla bir edepsizliği önlediğini sanan saygısızlığın yarattığı edepsizliği kınıyorum. Madem 'bira'dan korkuyorsunuz, neden o şiiri kitabınıza alıyorsunuz?

ERGİN SAYGUN'U ZİYARET

Sayın Başbakanımızın aylardır hapiste ağır sağlık sorunları yaşayan bu değerli insanı ziyareti çok eleştirildi, farklı yorumlar aldı. Ailesinin edepli davranışı doğruydu. Başbakan oraya hangi niyetle gelmiş olursa olsun, saygısızlık doğru değil.
Başbakanımızın bundan sonra aylardır içeride yanlı bir hukuk anlayışıyla yatan değerli vatan evlatlarına nasıl davranacağını göreceğiz. O zaman politika denilen acımasız oyunun arada bir de olsa şefkat taşıyıp taşımadığını anlayacağız.

CHP

Değişik kesimlerin canları sıkıldıkça vurmaya çalışıp, şamar oğlanı yapmaya uğraştıkları CHP'nin ülkenin bu durumunda vereceği kararlar, gerçekleştireceği eylemlerle çok önemli hizmetleri olacağını düşünüyorum. Doğrusu, ikide bir İNÖNÜ defteri açıp, kendisini sürekli olarak küçümseyerek alay eden iktidar partisine ve 'ulusal' sözüyle aşağılayıcı biçimde dalga geçmeyi 'ilericilik' sanan, vatan sevgisinden yoksun karşıtlarına yılmadan söyleyecek sözleri vardır diye düşünmek istiyorum.

KÖŞE YAZARLIĞI

Teknolojinin hızla gelişmekte olduğu medya dünyasında etkin olmaya çabalayan köşe yazarlarını görmekten doğal ne olabilir? Daha çarpıcı sözler, daha fazla okur çekme, daha fazla izlenme. 'Tweet' atmakla, köşe yazmak arasında fark olmamalı onlara göre.
Kalın kafalı bir yazar olarak, bana kalırsa sorun, uçucu sözlerle günlük akış içinde sürekli olarak okurun birazdan dağılacak gelip geçici ilgisini çekmekten farklı bir yerde yatıyor: Bu ülkenin zihniyet haritasının oluşumuna katkıda bulunmak. Gelip geçici olanın içindeki kalıcılığı yakalayıp, sıradanlığın, yüzeyselliğin kültürümüze, hikmetimize verdiği zararı, gelip geçicilikte sıkışmış, türlü atraksiyonlarla dikkat çekmeye çabalayan anlayışların dışında, sabırla, yumuşak sesle, 'suhuletle' önlemeye çabalamak.
Öyle lokantalar vardır hani, kapısında aşevi yazar belki, belki de hiçbir şey yazmaz. Bir iki salaş masa vardır, temizdir ama içerisi, orada yiyebileceğiniz yemekleri başka bir yerde yiyemezsiniz. Erbabı gelir yer.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın