• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
6 Aralık 2012 Perşembe

Maneviyat dayatılmaz

İktidarın kendilerinden öncekilerden hiç de farklı olmayan bir tavrı var: Maneviyatla ilgili sorunlar birtakım kurumsal yapılandırmalarla çözülmeye çalışılıyor. Öncekiler ne yapıyordu? 'Milli coğrafya', 'milli tarih' dersleri koyarak, ders kitaplarının başına Türk bayrağı resmi ile birlikte İstiklal Marşı'nı yazarak insanlara 'milli bir şuur' aşılanabileceğini sanıyorlardı. Okullara ahlak dersi koyunca insanlar ahlaklı olurlardı. Şimdi de yalnız ve yalnızca dindar olunarak ahlaklı olunabileceği sanılmaktadır. Maneviyat bakanlığı kurulunca, manevi gücü yüksek insanlar yetişecektir bu ülkede. Bu anlayış, hala şekilci bir tavır ile manevi derinliğimizi kazanabileceğimizi sanma yanılgısından kaynaklanmaktadır.
Yasal önlemlerle insanlara maneviyat 'dayatmaya' çalışmak, dayatılmış maneviyatın insan hayatını cehenneme çevirebileceğini görememek demektir.

KORKU VE UMUT
Bir insanın başına vura vura onu ahlaklı yapamazsınız. Vaazlar vererek de ahlaklı kılamazsınız insanları. Maneviyat, ruhu hür, vicdanı hür insanlar ister. Ruhu sıkıştırılmış, baskı altına alınmış, korkutulmuş insanlardan, ya kokuşmuş hayatlar yaşayan varlıklar ya da içi başka dışı başka iki yüzlü müsveddeler çıkar. Bizim kültürümüzde 'havf'ın, korkunun yanında, 'reca', umut da vardır. İnsanların ruh istiklalini sağlamasına, onların özerk insanlar olmasına yardım edecek bir ortam oluşturamazsanız, onların özgür biçimde maneviyatla karşılaşmasına yardımcı olamazsınız. Sürü halinde koyunlar gibi yaşanan bir hayatın maneviyatı olmaz. Maneviyat, onu ruhuna alacak hazırlığı yapabilecek, özerk insanlara gelir. Yoksa ortada körü körüne yaşanan bir maneviyatçılık oyunu oynanır durur. Herkes şeklen, görünüşte manevi, aslında ne yaptığının farkında olmayan robotlar ya da maneviyat örtüsü altında sahtekarlıklar gerçekleştiren iki yüzlü insanlar haline gelir.

FARKLI FİKİRLERE SAYGI
Maneviyat dinlerden daha geniş bir kavramdır. Hiçbir dinin tekeli altında değildir. Her insan elbette kendi dininin kılavuzluğunda manevi zenginliğe kavuşabilir. Dinin dışında da insanı ahlaklı, manevi yönden zengin kılacak yollar, hayat tarzları vardır. Her dindar manevi zenginliğe kavuşmamış olabilir. Her manevi insan dindar olmayabilir. Maneviyatı yalnızca din açısından görmek ona dar bir açıdan bakmaktır. Maneviyata böylesine geniş bir açıdan bakabilirsek, kendi dinsel inancımız doğrultusunda manevi açıdan kendimizi olgunlaştırmaya çabalarken bizim gibi inanmayanlara karşı daha anlayışlı, daha saygılı olabiliriz.

KALPLERİ ÖZGÜR KILIN
Bu dünyada bizden farklı olanlar yaşıyor. Eskiden de yaşıyorlardı, bundan sonra da yaşayacaklar. Maneviyat ötekine saygıyla başlar. Ötekini bir gün yok edebileceğini, dünyanın tümüyle kendisi gibi olanlardan ibaret olacağını sanmak, maneviyat kapısından giremeyeceğimizin işaretidir.
Maneviyat maneviyat derken onun ne olduğunu sorgulamamak, yalnızca kendi inancımızın manevi, bizden farklı olanların ise (örneğin Batının), maddi olduğunu düşünmek, maneviyat yolcusu olduğunu sananlar için çok büyük bir ayıptır.
Kalpleri özgür kılacak bir hayatın temellerini atın, kalpler maneviyatını bulur.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak