• $8,2656
  • €10,0871
  • 488.124
  • 1460.9
06 Mart 2011 Pazar

İktidarın muhalefet endişesi

Öyle anlaşılıyor ki iktidar kendi bindiği dalı kesmek istiyor. Kendinden olmayanı kazanmak bir yana onları kaybetmeyi göze almış. Muhalefete tahammül edemeyen bir iktidar, seçim kazanacak, ardından demokrasiyi bu ülkeye yerleştirmek için anayasa yapacak. Silivri bu ülkenin tarihinde demokrasinin, hukukun sınavıdır. Muhalif olan tutuklanıyor. Hukukun kararını bekleyeceğiz deniliyor. Çıkıncaya kadar yaşanan acıların bedelini kim ödeyecek?

    ***
Muhalifler içeride. Kim onlar? Bu iktidarın iktidar olmasını istemeyenler. Asker olanları, bu iktidarı ortadan kaldırmak için tertipler düzenleyip, silahlar gömüyor. Gazeteci, akademisyen, araştırmacı olanları iktidara karşı halkı kışkırtıyor.
Bunlar içeride olacak ki şu anki iktidar, iktidar olabilsin. Muhalif dışarıda olunca, iktidar iktidarından korkuyor. Hani endişeli modernler vardı bu ülkede? Endişeli iktidar taraftarları da var. Hala ordudan korkuyor. Hala orduyla uğraşıyor. PKK ile savaşamadığını, yolsuzluklar içinde olduğunu söyleyip duruyor. Endişeli iktidar medyası var. Sürekli olarak hırpalayıp aşağıladığı muhaliflerden korkuyor.

***
En iyi muhalif içeride olan muhaliftir. Tık sana karşı olanları, vaktinde sana zulmedenleri, ez onları ki ülkeye demokrasi gelsin.
***
Demokrasi terörü diye bir terör bu iktidar zamanında oluştu. Demokrasi oluşturacağını söyleyen iktidar, zulümle demokrasi getirmeye çalışıyor.

***
Bu tutumla, bu bakışla, bu muhalif korkusuyla, bu ülkeye demokrasi gelmez. İktidar ve yandaşları yaşadıkları muhalif endişesiyle yanlış yapmaktadırlar. Tarih, en azından biz muhaliflerin yazacağı tarih, bugünleri demokrasi adına ülkenin siyasetine getirilen karanlık olarak anacaktır.

***
İçerideki muhalefet, iktidar için daha büyük tehlikedir. İktidarın yanılgısı da burada. Bence iktidarın muhalefet endişesi içerideki muhaliflerin sayısı arttıkça artmalı. Oysa muhalifler içeri tıkıldıkça, iktidar rahatlayıp, demokrasinin geldiğini, dünyanın bizi örnek almaya başladığını düşünüyor.

***
İktidar, askere karşı dik durabildiği için bu ülkeye demokrasi getirdiğini söylüyor. Demokrasi muhaliflere karşı yapılan zulümlere karşı dik durabilmeyi de gerektirir. Muhalifin iktidardan duyduğu endişe, muhalifine sahip çıkan bir iktidarın varlığı ile ortadan kalkabilir.

***
Gücü bu denli elde etmişken muhalefetten korkmak niye ey sevgili iktidar?

***
Demokrasi siyasi olgunluk gerektirir. Yazık ki bu ülkede demokrasi olgunluğu henüz yok. Ne iktidarında ne muhalefetinde.

***
Muhalifinden korkan bir iktidardan biz muhaliflerin korkmasından doğal ne olabilir?

***
Gün gelecek dışarıda yalnızca iktidar yanlıları kalacak.

***
Muhalifsen içeriye girmeye hazırlan. İçeriden dışarıyı görebilmeye hazır ol. Bu ülkeyi, bu ülkenin tarihini, insanını sevmek, özgür, özerk düşünmek suçsa bedeli ödenmelidir. İktidar sizi içeri atmayı planlamışsa ne yapar yapar atar. Biz muhaliflerin iktidar endişesi budur işte. Neden atar? Dışarıdakileri susturmak için.

***
Nasıl bir şakadır bu yaşanan ülkemizde: İktidar muhaliflerden, muhalif iktidardan korkmaktadır. Karşılıklı korkunun adına, belki Türkçe'mizde yok ama 'korkuşma' diyelim mi? Bu iktidarın ülkemize getirdiği korkuşma havası hepimize hayırlı olsun.

***
Şöyle mi düşünüyor iktidar acaba: 'Salalım da bizi devirsinler, öyle mi?'

***
Sevgili iktidar adınızdaki adaleti sakın unutmayın.

***
Demokrasi olgunluğu, olgun siyasetçiler, olgun medyayla sağlanır. Bu hamlık nereden gelmektedir? Neden kendimizden olmayanı düşman belliyoruz? Nasıl yaşayacağız bir arada? İnsanların gönüllerinden gelen seslerle konuşamadığı bir ülkede demokrasi olabilir mi?

***
Tık içeri, tık içeri. Gün gelir suçsuz olduğun anlaşılır. Hangi gündür o gün?

***
Kalemlerini kırmayı düşünüyor gazeteciler. Kırmayanlar da diyor ki, eskiden bize zulmedilirken neredeydiniz? Gördünüz mü? Kendinizden oldu mu kıyameti koparıyorsunuz, neden biz haksızlığa uğradığımızda susuyorsunuz? Kalemlerini kırmayan iktidar tarafında olan kardeşlerim, şimdi intikam zamanı, 'oh olsun zamanı' değildir.

***
Hınç duygusu demokrasiye aykırıdır.

***
Ey iktidar! Demokrasi isteğinde samimiysen muhalefetinin muhalefet yapmasını sağla. Ona zulmetme. Senin varlığın için onun varlığı gereklidir.

***
Bir gün sen de muhalif olabilirsin. Muhaliflerinden öğren. Onların yanlışlarını yapma. Belki o zaman iktidardakiler sana, iyi bir iktidar olamadı ama iyi bir muhalefet olabildi diyebilirler.

<p>Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde İsrail polisinin sert müdahalesinin ardından binlerce Filist

Filistinliler Mescid'i Aksa'ya doğru yürüyüşe geçti

Süper Lig'in yeni takımı GZT Giresunspor, coşkuyla karşılandı

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar