• $15,5934
  • €16,3435
  • 914.629
  • 2390.79
20 Haziran 2013 Perşembe

Gönlü kırık ülkem için

Neden yürüdüler? Gönlü kırıktı yürüyen halkımın. Kırılmaya devam ediyor. Bu gidişle edilecek de. 
Ülkelerin de, toplumların da toplulukların da gönlü vardır. Çağımızda demokrasi gönül yapma olanağı olan bir yönetim biçimidir. Bir olanaktı demokrasi için bu yürüyüş, oldurulamadı. Gönlü kırık yürüyenleri kazanırsak, yürümeyenleri kaybederiz sanıldı. Hikmetimizin köklerinde bulunan gönlü anlayamadık yine. 
İktidarı anlayabilirim. Korkularını, geçmişte neler yaşadığını. Bir takım fanatikler size zulmettiyse, kendi dar bakışlı deli gömleğini size giydirmek istediyse, siz de kendi dar bakışlı gömleğinizi sizin gibi düşünmeyenlere giydirmek mi istiyorsunuz? İçinizde zulüm görenler, zulüm görerek fikirlerinden vaz mı geçtiler? Demek ki zulmederek taraftar kazanılamıyor. 
***
Şimdi siz ne yapıyorsunuz? Yakaladığınız gençleri terörist ilân edip içeri atıyorsunuz. Zulmederek bu gençleri kazanamazsınız. Biz onları değil, kendi yetiştirdiğimiz gençleri kazanmak istiyoruz diyebilirsiniz. Yakışır mı bu ülkenin demokrasiyle can bulacak geleceğine? Sürekli olarak onların kırıp döktüğünü, zarar verdiğini söylüyorsunuz. Elbette aralarında öyle olanlar vardır. Barışçıl olarak itiraz edenleri dinlememe bahanesi olabilir mi kırıp dökenlerin yaptıkları? 
Sizden olanları da vaktiyle hapsettiler, davalarından döndü mü hapsedilenleriniz? Onlar da dönecek mi sanıyorsunuz? Onları niye anlamıyorsunuz? Sizi de anlamamışlardı. Anlaşılmayanlardandınız. Anlayamayanlardan oldunuz. 
Bu yirmi günde ne yaşandı? Psikiyatristler için ne çok malzeme var bu yaşananlarda! Biz bu vatanın evlatları üstümüzdeki ölü toprağını atıp gönlümüzü yeniden gözden geçirebiliriz. Bir türlü inşa edemediğimiz gönlümüzü. Cumhuriyet henüz kendi gönlünü inşa edemedi. Görünüşe göre uzun bir süre inşa edemeyecek. 
Oysa ne güzel bir fırsattı farklılıkların birbirleriyle karşılaşıp, tanışarak buluşması için. Şölene dönebilecek bir karşılaşma, kavgaya döndü. Gençlerimiz öldü, ağır yaralılar, yaralılar da var. Geçmeyecek gibi görülen kaygılarımız yerli yerinde. 
“Efendim, başbakan şiir okusaydı bile, karşı taraf bunu anlamazdı” diyen var. İyi ki okumadı. Çoğunlukla kimlerden nasıl okuduğunu biliyoruz. 
Yürüyenlerin arasında da yanlış yapanlar var. Yanlış yapanlara gereğini uygulamak iktidarın görevi. Ama hareketin bütünü yanlış deyip de ondan öğrenmemek yanlış. Yalnız iktidar mı başarısız bu konuda? Muhalefetin de bundan dersler çıkaramadığını görüyoruz. 
***
Şimdi iktidar tüm medya aracılığıyla nasıl bir senaryo dayatacak, merak ediyorum. Yargı nasıl davranacak, polisimiz nasıl bir sınav verecek? İktidar öncelikle Ce-Ha-Pe’ye vurarak konuyu sandık başarısı için kullanmaya çalışıyor, çalışacak. 
Yol köprü, bina yapmak, gönül yapmanın yerine geçmiyor. Acı çeken, acı çektiği için yürümüş, yürüdüğü için zulme uğramış bu gençleri kaybederseniz, ülke bundan zarar görür. Kendisine yapılan eleştirilerden öğrenemeyenin eleştirileri saygın değildir. Kırık gönülleri görmemek için oluşturacağınız senaryolar, sizin yanınızdaki gönül pencerelerini karşı tarafa sıkı sıkıya kapamış olanları etkiler yalnızca. Avrupa’yı da kaybedebilirsiniz. Bunu yapmayın. 
Sizin gibi düşünmeyen vatandaşlarınıza, dışınızda sizi eleştirenlere saldırmak için kendi içinize çekilmeyin. Gönüller yapmaya gelin. Gönüller yapmaya çıkın karşıtlarınıza. Tehdit altında değilsiniz. Gerçeklik duygunuzu yitirmeyin. Gücünüz şefkatiniz olsun. Bu ülkenin nicedir kırık gönlünü bu kırık haliyle bırakmayın.   

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı