• $16,6722
  • €17,5739
  • 976.573
  • 2523.46
30 Ağustos 2012 Perşembe

Bize neler oluyor

Bize neler oluyor sorusunu sormayanlar ya ne olduğunu biliyorlar ya da alışmışlar bu dünyaya, akıllarına böyle bir soru gelmiyor. Çoğumuzun aklına böyle bir soru gelmediği için başımıza baş edemeyeceğimiz sıkıntılar geliyor
'Bize neler oluyor?' diye bir başkası bizim adımıza sorduğu zaman eğer ben, o 'Biz' grubunun içinde değilsem rahatsız oluyorum. Çünkü benim adıma konuşmuş, benim adıma yargılamış oluyor. 'Bize neler oluyor?' sorusunu, oturup, konuşup, tartışıp, yanıtlarını birlikte kotardığımız bir soru olarak anlamak istiyorum. Çünkü biz 'Biz' isek, oradaki 'Biz'i oluşturan bireylerin hepsinin bizliğinin ayırtında olması ve hepsinin de özgür bireyler olması gerek.
Sürü halinde bir grup var ve ben onların başında çoban olarak duruyorum ve o sürüye diyorum ki, 'Bize neler oluyor arkadaşlar?' Onlar da mel mel bakıyorlar. 'Bak bize şunlar şunlar oluyor, haberiniz yok mu?' diyorum. 'Doğru ya, bize bunlar oluyormuş' diyorlar. 'Biz'lik sürüye ait olmak demek değildir, 'Biz' diyen bir insanın 'Ben' diyebilmesi lazım.
***
Politikacıların veya sizi yönetmek isteyen, sizi çekip çevirmek isteyen, sizi bir yerlere sevk etmek isteyen insanların sık kullandığı jargonlardan, deyimlerden biridir, 'Biz' derler. Adama dersin ki, 'Nereden biz oluyoruz yahu, ben senin tarafından değilim.' 'Ama öyle demeyelim muhterem vatandaşım, bak sen de bizim yanımızdasın' der ve kendi tarafına bizi farkına varmadan çekerek, kendi fikirleriyle, kendi dünya görüşüyle bizi yoğurmaya çalışır ve ondan sonra da belki 'Bize neler oluyor?' deyip, aslında kendi varmaya çalıştığı sonuçlar doğrultusunda bizi yönlendirme çabası içine girer.
'Neden bu böyledir?' sorusunu soruyorsanız, yaşayıp gittiğiniz, hep alışkanlıklarla yürüttüğünüz işlerinizin dışına bir an taşıp, 'Yahu ben ne yapıyorum, nasıl yapıyorum, bu yanımdaki kim, neden bunun yanındayım, nereye doğru gitmekteyim?' diye soruyorsanız, bu tabii bir hayret sorusudur ve güzel bir sorudur bence. Gerçekten kendinize, kendi yaşamınıza çeki düzen vermek açısından sorulan bir soruysa güzel bir sorudur, çünkü o zamana dek yaşayıp gittiğiniz, sürüklendiğiniz hayatın içinde birdenbire duruş, etrafa bakış, 'Ne oluyor?' sorusudur.
***
'Ne oluyor?'u ben sık sık şöyle bir örnekle anlatırım; birdenbire nasıl oluyorsa bir gün gözünüzü açıyorsunuz, bir bakıyorsunuz, bir otobüste gidiyorsunuz. 'Allah Allah, ben neredeyim, bu otobüs nerede, ne otobüsü bu, nereye gidiyor?' bilmiyorum. Bir koltuğa oturtmuşlar ve gidiyorum. Birdenbire bakıyorum etrafımda kimse bir şey sormuyor. Herkes oturduğu koltuktan şu ya da bu biçimde memnun gözüküyor veya şikayetçi olan, otomobilin içerisinde karşılıklı konuşarak, problemlerini çözmeye çalışıyor ama bu otobüs nereye gidiyor, ben neden bu koltuktayım, bu otobüsü kim sürüyor ve bu süren bizi nereye götürüyor? Pencereden gördüğüm manzaraların, ağaçların, ormanların, binaların anlamı ne? Kimse sormuyor veya ben soranları görmüyorum, birdenbire böyle sorular sorduğumu hissediyorum. Şimdi böyle bir soru -elbette psikolojik, patolojik boyutları da olabilir, yani beyninize bir şey olmuştur veya bir psikolojik sorun yaşıyorsunuzdur-, onun dışında sağlıklı bir insan için çok gerekli bir sorudur. 'Ne oluyor?' sorusu, tabii ikide bir sorulacak, her an sorulacak bir soru değil ama 'Ne oluyor?' sorusu, kendi yaşamımızın bakımını yapmak isteyen insanlar olarak sormamız gereken bir soru.
Neden sormuyoruz? Çünkü başkanım biliyor diyoruz bize ne olduğunu, cemaatim biliyor, partim biliyor, hocam biliyor. Bilen bir otorite var, bizse ona bağlıyız. O bizi azarlar. Hapse atar, aforoz eder, ondan farklı bilirsek. Demokrasi, bize neler olduğunu bireylerin kendi bilgi ve düşünme gücüyle bilebildiği bir yönetimdir. 'Bize neler oluyor?' sorusunu bağımsız bir kafa yapısıyla sorma gücü çoğumuzda yok, bu gücü olan bir kısım insanımızınsa cesareti yok. Cesareti olanların bir bölümü seslerini duyuramıyor, duyuranların bazıları hapiste.
Oysa dünya böyle sorularla açılan kapıdan girilerek yapılan devrimlerle değişiyor.

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...

Dünyanın gözü bu fuarda! SEDEC 2022'nin açılı yapıldı