• $7,3602
  • €8,9084
  • 410.684
  • 1528.82
05 Ocak 2012 Perşembe

Bir başka muhalefete doğru

Türkiye'de yetersiz iktidarlar doğuran yetersiz bir muhalefet var. Öncelikle, tepki göstererek muhalif olunabileceği düşünülüyor. Günübirlik tepkiler, iğnelemeler, sövüp saymayla muhalif olunabileceği sanılıyor. Yazık ki Türkiye medyasının durumu böyle. Çoğu korkuyor. Patron korkuyor, açığı var çünkü. Korkuyor, ihale alamayabilir çünkü. Ticaret erbabı neden iktidarla çatışsın ki. Suyuna gidiyor. Bir iki göstermelik muhalif ses yetebilir. O gün ne olmuşsa al eline kalemi, bir güzel boya iktidarı. Çıkarcı yandaş medyaya, günübirlik medya muhalefeti yeterli değil. Yandaşın sizi çekmeye çalıştığı düzlemde muhalefet yapmak iktidarın tuzağına düşmektir. Yazık ki ana muhalefet bu tuzağa sık sık düşüyor.
Karşı tarafın saldırganlığı, edepsizliği, çirkinliği, kendini bilmezliği öylesine yoğun biçimde geliyor ki üstünüze, şaşırıp, dengenizi kaybediyor, onların tavrı ve diliyle konuşmaya başlıyorsunuz. Sonuç, yaşama kültürümüzü inciten kabalıklarla yürütülen bir siyaset kavgası. Böyle düzeysiz bir kavga ne iktidara yarar ne de muhalefete ne de ülkeye. Öfkenin siyasetten kalkması gerektiğini uzun bir zamandır tekrarlayıp duruyorum. Yazık ki, başta Sayın Başbakan olmak üzere siyasetçilerimiz üzerindeki öfke kara bulutu bir türlü kalkmıyor. Şöyle bir bakıyorum, partili üyeler öfkeli liderlerini nasıl da hayranlıkla dinliyorlar! 'Koçum, öfkeli başkanım' diye geçiriyorlar belki içlerinden. Siyaset bir kavgaysa işte böyle oynanmalı! Biz yüzde elli oyu nasıl aldık? Öfkemizin alın teriyle. Üslup aynıyla insan ama. Üslup, muhtevaya dahildir. Öfke fırtınasının nelere yol açabileceğini düşünmek gerekir. Mizahsız, hüzünsüz, inceliklerden yoksun bir siyaset! Gerilim, korku, asap bozukluğuyla yürüyen bir kavga. Herhalde özlenen demokrasi böyle gelecek bu ülkeye! Anayasa böyle yapılacak! Sizin bu öfkenize hangi anayasa dayanabilir, sevgili siyaset yapan kardeşlerim?
***
Anayasa gelecek, cümle eksikler bitecek. Bir gündemi var gücü elinde tutanların. Bu gündemin gerçekleşmesinin önünde duranları içeri tıkarak hedefe varılacağı sanılıyor. Elbette yanlış. Öfkenin yarattığı körlük burada, karşı çıktığınız haksızlıkları bu kez siz yapmaya başlıyorsunuz. Demokrasinin bir hayat tarzı, bir zihniyet olduğu çoktan unutulmuş. Yasa çıkarılarak demokrasi getirileceği sanılıyor. Yazık ki bu siyaset arenasında olup bitenlere baktığımızda ortalıkta demokratik bir tavır, demokratik bir zihniyet görülmüyor. Duruma göre temeli olmayan sözler söyleniyor, göstermelik davranışlarla sorun çözülmeye çalışılıyor.
Korkusuz bir muhalefet gerekiyor. Bu siyasi gaflet içinde, kibirli, kendini beğenmiş iktidarı uyandıracak, kendisiyle yüzleşmesini sağlayacak bir muhalefet. 'Oylarımız sürekli artıyor, halkın teveccühü bizim yüce gücümüzden' duygusu içindeler. Bilmiyorlar ki onlara giden oyların önemli bir kısmı ülkedeki muhalefetin yetersizliğidir. Güçlü rakipleri yok iktidarın. İktidar güçlü rakiplerinin olmaması için yandaş medyayla birlikte çok kurnazca bir gayretle savaşıyor. MHP'yi dağıtmak, CHP'yi bölmek, BDP'yi terörle özdeş kılarak yok etmek istiyorlar. Muhalefetin iktidarı şaşırtacak bir gündemi ve gücü yok. İktidarın beklediği doğrultuda konuşup duruyorlar. Oysa muhalefet, muhalefet yapmak için iktidarın yaptıklarına, yapıyor olduklarına, yapacaklarına odaklanmak zorunda değildir. Onun ayrı bir gündemi, bir programı olmalıdır. Yaptığı, yapmayı düşündüğü projelerle iktidarı şaşırtmalı, adaletsizlikten, yoksulluktan çeken halkı yanına çekebilmelidir.
***
Soğukkanlı, uzun erimli, derinliği, tabanı, etkinliği olan muhalefet tarzı denenmeli.
1. Soğukkanlılık, coşku yokluğu anlamına gelmiyor. Temkinli, ölçülü, dengeli olmaya götüren bir soğukkanlılıktan söz ediyorum. İktidarın diliyle, tavrıyla konuşmak yerine, kendine özgü bir görüş ve anlayıştan kaynaklanan bir tavırla oluşturduğu bir dille konuşabilen bir iktidarı özlüyor bu ülke.
2. Uzun erimli muhalefet, iktidara geçtiğinde neler yapabileceğini inceden inceye planlamış, ülkedeki olumsuzlukları, nedenleri, kaynaklarıyla birlikte giderebilecek, düşünen, bilgili, deneyimli kadrolar oluşturarak gerçekleştirilebilir. Uzun erimli muhalefet, günübirlik muhalefet tarzının tümüyle dışında olan bir muhalefettir.
3. Derinliği olan muhalefetten anladığım, düşünsel, kuramsal, araştırıcı, dünyayı bugünü ve geçmişi içinde değişik alanlardaki oluşumlarıyla kavrayabilen kadroları olan bir muhalefettir.
4. Muhalefetin halk tabanı olmalıdır. Muhalefet halk içindir. Her kesimden, her inançtan insanlarla diyalog kurabilen; halkını anlayan, ona kendini anlatabilen bir muhalefet, tabanı olan bir muhalefettir.
5. Muhalefet olaylara anında müdahale edip, gerekli tepkiyi de gösterebilmeli. Yalnızca anlık tepkilerle oluşmuş bir muhalefet biçimi içinde yitip gitmemeli, ama. Sandığı olan, sandığında daima söyleyeceği sözleri, ileri süreceği projeleri bulunan bir muhalefeti özlüyorum.
Özlemekle başlayabiliriz. Umut, umuttur.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı. İnsan Hakları Eylem Planı'nın

Başkan Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik