• $8,528
  • €10,1265
  • 497.246
  • 1420.3
27 Ağustos 2013 Salı 11:05 | Son Güncelleme:

Yüzbaşım cayır cayır yanıyorsun...atla!

Yüzbaşım cayır cayır yanıyorsun...atla!

Türkiye'de tam 607 cadde, sokak, park ve alanın adı Cengiz Topel. Böylesine bir rekorun sahibi olan Topel Kıbrıs Barış Harekatı sırasında uçağıyla düşüp işkence sonucu şehit edilen bir pilot.

Esqueire Dergisi son sayısında çok önemli bir ismin ilginç portresini yayınladı. Bu isim Kıbrıs Barış Harekâtı'nın ilk havacı şehidi olan Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel. Topel'in bugün tam 607 alan, sokak, caddeye ismini verdiği kaydedilen incelem haberinde çok çarpıcı yaşam ve ölüm öyküsü anlatıldı.

YÜZBAŞIM CAYIR CAYIR YANIYORSUN..ATLA

Dergi Topel'in yaşam öyküsüne de yer verdi. 1934 yılında İzmit'te doğan Topel, Bandırma ve İstanbul'daki okullarda ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra; lise öğrenimini, Haydarpaşa Lisesi'nde başlayıp, Kuleli Askerî Lisesi'nde devam ettirir ve 1953 yılında mezun olur. 1955 yılında, Kara Harp Okulu'nu bitirir ve Asteğmen rütbesiyle orduya katılır; küçük yaşlardan beri havacılığa meraklı olduğundan, "Hava" sınıfını seçer. Ardından, pilotaj eğitimi için Kanada'ya gönderilir ve eğitimini başarıyla tamamlayarak, 1957 yılında yurda döner. 1961 yılında, Eskişehir 1. Ana Jet Üssü'ne atanan ve 1963 yılında yüzbaşılığa terfi eden Topel, 1964 yılının Ağustos ayında, Kıbrıs üzerinde caydırma amaçlı yapılan uçuşlara katılır.

ÖLÜM KONUŞMALARI

Kıbrıs'ta Rumların Kıbrıs Türkleri'ne karşı işlediği suçları caydırmak amacıyla Türk jetlerinin Kıbrıs üzerinde uyarı uçuşu yapmasına karar verildiğinde, 7 Ağustos 1964 tarihinde, Eskişehir'deki hava üssünden dört jet havalanır. İlk hedef olan Erenköy'e ulaşan jetler, Rum hücumbotlarının bölgeden ayrılmış olması nedeniyle, karadaki Rum kuvvetlerini makineli top ateşine tutar ve bölgede üç gündür direnen Türk kuvvetlerine destek olur. Ertesi gün, 8 Ağustos'ta, Erenköy'deki Türk kuvvetlerini denizden bombalayan ve onları iki ateş arasında bırakan Rum hücumbotlarına yönelik bir keşif uçuşu gerçekleştirilir. Hücumbotların yerinin tespit edilmesinin ardından gönderilen ilk hücum kolu, bu hücumbotları makineli top ve roket ateşine tutar. Bu sırada Malatya'dan kalkan jetler de, Erenköy'deki Rum mevzilerini bombalar. Hücumbotlara yönelik ikinci hücum kolundaki dört jette; Yüzbaşı Cengiz Topel, Üsteğmen İzzet Öztarhan, Yüzbaşı Mehmet Konedralı ile Üsteğmen Ethem Sancar bulunuyordur ve komuta, Yüzbaşı Cengiz Topel'dedir. Cengiz Topel'in F100D jeti, ikinci dalışına hazırlanırken vurulur.
Bilinen son telsiz konuşmaları, durumu açıkça göstermektedir:
- Cengiz Yüzbaşım, uçağından dumanlar yükseliyor; atla! (Ütğm.İ.ÖZTARHAN)
- ...
- Yüzbaşım! Cayır cayır yanıyorsun; atla! (Ütğm.İ.ÖZTARHAN)
- Tamam, atladı. (Muhtemelen, Yzb.M.KONEDRALI)
- Paraşütü açıldı. (Muhtemelen, Ütğm.İ.ÖZTARHAN)

İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLDÜ
Alevler içindeki uçaktan paraşütle atlamayı başaran Yüzbaşı Cengiz Topel, Türk yerleşim birimleri arasında bulunan, Peristeronori adlı Rum köyünün yakınından geçen bir asfalt yola iner. Tanık olan bazı Kıbrıslı mücahitlerin ifadelerine göre, hemen üzerindeki evrakları çıkarır ve yakar (Muhtemelen, yakılan bu evraklar, hedef bilgileri ve haritalardı.). Bundan sonra, Türk tarafına doğru kaçmaya çalışan Cengiz Topel'in bir ciple gelen üç Rum tarafından yakalandığı ve mermisi bitene kadar çatıştığına dair ifadeler mevcuttur. Canlı olarak esir düşen Cengiz Topel, bir söylentiye göre kendisini konuşturmak isteyen Rumlar tarafından işkence edilerek ve vurularak öldürülmüş; diğer bir söylentiye göreyse, işkenceyle öldürüldükten sonra cenazesine ateş edilmiştir. Şehidin cenazesi Lefkoşa Rum Hastanesi'nden alınarak (11 Ağustos 1964), saat 22.00'a doğru Lefkoşa Genel Hastanesi'ne bir tabut içinde ve çıplak olarak getirilir. Otopsi neticesinde, yüzde ve gövdede çok sayıda darbe izi; vücutta farklı yönlerden ve kısa namlulu bir silahla yakından ateş edilerek oluşturulmuş kurşun delikleri ve ameliyat izleri tespit edilir. BM helikoptriyle Adana'ya götürülen cenaze, oradan da Ankara'ya nakledilir. 14 Ağustos günü, başta Başbakan İsmet İnönü olmak üzere; bakanlar, kuvvet komutanları, milletvekilleri, senatörler, askerî erkân ve Cumhurbaşkanı adına Yaver Yzb. Talat Tekin'in de hazır bulunduğu bir tören düzenlenir. Aynı gün, cenaze, İstanbul'a gönderilir. Onbinlerce kişinin katıldığı kortejle Edirnekapı'ya götürülen cenaze, Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verilir.
 

<p class='MsoNormal'>Türkiye'nin birçok bölgesinde devam eden orman yangınlarına  müdahaleler devam

Müge Anlı'dan evleri yanan köy halkına ziyaret

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Antalya'daki yangın bölgelerinde inceleme yaptı

Diyarbakır'da Amida Höyük'teki kazılarda 1. Dünya Savaşı'ndan kalma 782 el bombası bulundu

Siirt'te sağlık ekiplerini köyde gören vatandaşlar aşı olmak için kuyruk oluşturdu