• $8,3568
  • €10,1617
  • 497.602
  • 1451.84
29 Mart 2018 Perşembe 13:06 | Son Güncelleme:

Fatih Sultan Mehmet’in annesi Mara Hatun İdil Fırat kimdir? Mara Hatun kimdir?

Fatih Sultan Mehmet’in annesi Mara Hatun İdil Fırat kimdir" Mara Hatun kimdir"

Mara Hatun kimdir sorusu ve Mehmed Bir Cihat Fatihi oyuncularından İdil Fırat’ın kaç yaşında olduğu merak ediliyor. Fatih Sultan Mehmed’in annesi Mara Hatun kimdir? Kanal D’de yayınlanan Mehmed Bir Cihan Fatihi’nin oyuncuları ve canlandırdıkları karakterlerin tarihte kim olduğu merak edilen konular arasında yer alıyor. Dizide Mara Hatun’a İdil Fırat hayat veriyor. Sırbistan Prensesi Mara, 14 yaşında Sultan Murad’a siyasi evlilik amacıyla gönderilmiştir. Mara çocuk doğurmamış olsa da Fatih Sultan Mehmed’e üvey annelik yapmış ve Mehmed tarafından hep sevilmiştir. Bir hristiyan olan Mara, dinini özgürce yaşamış, baskı görmemiştir. Sultan Murad’ın ölümüyle tahta geçen Mehmed onun bilgisi ve sadakatinden her daim yaralarlanmak ister. Osmanlı’ya ve Mehmed’e olan bağlılığı Mara’yı fetihe giden yolda önemli bir figür haline getirecektir. Fatih Sultan Mehmet babası ikinci Murat'tan sonra tahta genç yaşta gelen padişahlar arasında yerini aldı. Merak ettiklerinize haberimizden ulaşabilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmet’in annesi Mara Hatun’un hayatı ve tarihteki önemi merak ediliyor. Mara Hatun kimdir, İdil Fırat kaç yaşında? Kanal D sevilen dizileri ekrana taşımaya devam ediyor. Bu diziler arasında Mehmed Bir Cihan Fatihi’de yer alıyor. Dizinin oyuncuları ve tarihteki karşılıkları araştırılıyor. Dizide Mara Hatun’a İdil Fırat hayat veriyor.  İdil Fırat Türk sinema ve dizi oyuncusudur. 5 Kasım 1972’de Ankara’da dünyaya gelmiştir.Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tiyatro bölümünden 1995 yılında mezun oldu. İzmir Devlet Tiyatrosu, İzmir Çocuk Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosunda çalıştı. Sırbistan Prensesi Mara, 14 yaşında Sultan Murad’a siyasi evlilik amacıyla gönderilmiştir. Mara çocuk doğurmamış olsa da Fatih Sultan Mehmed’e üvey annelik yapmış ve Mehmed tarafından hep sevilmiştir. Bir hristiyan olan Mara, dinini özgürce yaşamış, baskı görmemiştir. Sultan Murad’ın ölümüyle tahta geçen Mehmed onun bilgisi ve sadakatinden her daim yaralarlanmak ister. Osmanlı’ya ve Mehmed’e olan bağlılığı Mara’yı fetihe giden yolda önemli bir figür haline getirecektir. Fatih Sultan Mehmet babası ikinci Murat'tan sonra tahta genç yaşta gelen padişahlar arasında yerini aldı. Merak ettiklerinize haberimizden ulaşabilirsiniz.

MARA HATUN KİMDİR?

Sırbistan Prensesi Mara, 14 yaşında Sultan Murad’a siyasi evlilik amacıyla gönderilmiştir. Mara çocuk doğurmamış olsa da Fatih Sultan Mehmed’e üvey annelik yapmış ve Mehmed tarafından hep sevilmiştir. Bir hristiyan olan Mara, dinini özgürce yaşamış, baskı görmemiştir. Sultan Murad’ın ölümüyle tahta geçen Mehmed onun bilgisi ve sadakatinden her daim yaralarlanmak ister. Osmanlı’ya ve Mehmed’e olan bağlılığı Mara’yı fetihe giden yolda önemli bir figür haline getirecektir.

Fatih Sultan Mehmet babası ikinci Murat'tan sonra tahta genç yaşta gelen padişahlar arasında yerini aldı. Fatih Sultan Mehmet 'in gerçek annesinin adı Hüma Hatun. Fatih’in öz annesi olan Hüma Hatun ise, Babinger gibi bazı yabancı araştırmacıların farklı yorumlarına rağmen, aslı nereden gelirse gelsin, Müslüman Türk bir kadındır.

Fatih Sultan Mehmet'in annesinin Hrıstiyan mı Müslüman mı tartışmaları yeniden gündeme gelmeye başladı.

Bazı araştırmacılar Hristiyan deseler de o bir Türk kadınıydı. Bazı tarihçiler, Hüma Hatun’un İsfendiyaroğlu İbrahim Bey’in kızı Hatice Halime Hatun Olduğunu ifade etmişlerdir. Hatta 1428’de II. Murad İsfendiyar Bey’in kızıyla evlenir. Bu evlilikten 6 yıl sonra, Bizans Tarihi ve Hıristiyanlığın belası kesilen Büyük Mehmed dünyaya gelir.

II. Murad Han'ın hanımı ve Fatih Sultan Mehmed'in validesidir.

Fatih Sultan Mehmed'in annesinin kimliği konusunda birbirini tutmayan iddialar ortaya atılmıştır. Bazı Osmanlı tarihçileri İsfendiyaroğulları'ndan Taceddin İbrahim Bey'in kızı Hatice Halime Hatun'u Fatih'in annesi olarak gösterirler.

Avrupalı tarihçiler ise bunun Sırbistan Kralı Brankoviç ile İrene Komninos'un kızı Mara olduğunu belirtirler.

Hatta Mara'yı annesi olarak kabul eden bazı yazarlar¸ bu kadının Fatih'e Hıristiyanlık akidesini bulaştırdığı gibi saçma bir iddiayı da dillendirdiler. Bu arada Stella adlı bir İtalyan veya bir Fransız prensesi olabileceği yönünde iddialarda da bulunuldu. Ancak bunlar hiçbir şekilde bilim adamları tarafından ciddi bulunmadı ve bir delile dayandırılamadı.

Nihayet Fatih'in annesi olarak ifade edilen bir isim de Hüma Hatun'dur. Aslında Fatih'in annesinin kim olduğu meselesi türbesindeki bilgilerde gizlidir. Zira o¸ 1449 yılında vefat etmiş ve Bursa'da defnedilmiştir. Buradan hareketle II. İbrahim Bey'in kızının olması mümkün değildir. Zira Hatice Halime Hatun'un II. Bayezid Han devrine kadar yaşadığı ve 1500 tarihinden sonra vefat ettiği bilinmektedir. Bu durumda Fatih'in annesi olması imkân dışıdır.

Diğer taraftan Sırp kralının kızı olan Mara Hatun'un da Fatih'in annesi olma ihtimali yoktur. Çünkü II. Murad Han'ın¸ Mara Hatun ile evliliği 1435 veya 1437 yılında olmuştur. Bu durumda 1432 doğumlu olan Fatih'in bu hanımdan doğmuş olması düşünülemez. Hatta Fatih babasının vefatından sonra ana diye hitap ettiği Mara Hatun'u devlet adamlarından biri ile evlendirmek istemiş ancak o Serez'de bir manastıra çekilmeyi tercih etmiştir. Şayet öz annesi olsa Fatih¸ böyle bir teşebbüse girişmezdi. Keza Mara Hatun da İstanbul'dan ayrılmazdı. Bu durumda gerek Bursa mahkeme sicillerinden gerekse Peçevi Tarihi gibi kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında Fatih'in annesinin Hüma Hatun olduğu anlaşılır. Babasının adının Abdullah olarak kaydedilmesinden Hüma Hatun'un cariyelikten gelme olup muhtemelen Kafkas asıllı olduğu tahmin edilmektedir.

Hüma Hatun¸ oğlu Mehmed'i 1432'de Edirne Sarayı'nda dünyaya getirdi. Çocukluk yılları Edirne Sarayı'nda geçti. Muhtemeldir ki annesi Hüma Hatun ve sütannesi Hundi Hatun onun yetişmesinde özel bir ihtimam gösterdiler. 1438 yılında ağabeyi Alaaddin ile beraber sünnet merasimleri yapıldı. Şehzade Mehmed 11 yaşına geldiğinde Manisa'ya vali tayin edilince Hüma Hatun da onunla birlikte bu şehre geldi. Şehzade Mehmed¸ Manisa Sancakbeyliği'ne getirildiği sene¸ ağabeyi Amasya Valisi Şehzade Alaaddin vefat etti. Bu durum üzerine o¸ yegâne veliaht durumuna geldi. II. Murad Han ise gerek büyük oğlunun vefatından duyduğu ıztırap gerekse son yıllardaki bunalımlı hâdiseler sebebiyle saltanatı oğlu Mehmed'e terk ederek Manisa'ya çekildi (1444). Böylece Hüma Hatun on iki yaşındaki oğlunun ilk saltanatını görme bahtiyarlığına erdi.

Valide Sultan olarak Edirne Sarayı'nda yerini aldı. Ancak iki sene sonra II. Murad Han'ın tahtı tekrar devralması üzerine bir kez daha Manisa'ya çekildiler. İstanbul'u fethedecek ve Peygamber Efendimiz'in övgüsüne mazhar olacak şehzadeyi dünyaya getiren bu mutlu valide¸ oğlunun ikinci kez tahta çıkışını ve feth-i mübini göremedi. 1449 yılında hayata gözlerini yumdu. Türbesi Bursa'da Hatuniye Türbesi denilen yerde yani Bursa Muradiye Camii'nin doğusunda ve yüz metre kadar ilerisindedir. Bu türbeyi Şehzade Mehmed¸ Eylül 1449 tarihinde daha babası hayatta iken vefat eden annesi için yaptırmıştır. Türbenin kitâbesinde şöyle yazılıdır: “Allah'a hamdolsun bu türbe-i münevvere Mevlâna Sultan'ul-a'zam ve'l-Hakanü'l-muazzam es-Sultan ibni's-Sultan Bayezid Han oğlu Mehmed Han oğlu Murad Han zamanında Allah onun mülkünü ve devletini ebedi kılsın oğlu ve gözünün nuru Rasûlullah sallâllahu aleyhi vesellemin isim ortağı Seyyid Necib Sultan Mehmed Çelebi (Fatih Sultan Mehmed Han)'nin emriyle hatunların ulusu annesi merhume için bina olundu. Allah onun esâs-ı saltanatını muhalled ve erkân-ı devlet ve izzetini müeyyed kılsın. Hicrî 853 (1449).” Bu türbe “Hatuniye Kümbedi” diye adlandırılmaktadır.

İDİL FIRAT KİMDİR?

İdil Fırat (d. 5 Kasım 1972, Ankara), Türk sinema ve dizi oyuncusu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tiyatro bölümünden 1995 yılında mezun oldu. İzmir Devlet Tiyatrosu, İzmir Çocuk Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosunda çalıştı

Filmografi

2015 Poyraz Karayel - 2.ve 3. sezon Despina

2014 Hayat Ağacı - 1. sezon Filiz

2013 Leyla ile Mecnun (dizi) (102.bölüm) Konuk Oyuncu

2013 Ben Onu Çok Sevdim - 1. sezon Berin Menderes

2013 Senin Hikayen -

2012 Acayip Hikayeler - 1. sezon Melisa

2012 Çıplak Gerçek - 1. sezon - Tuna

2012 Şubat - Bahar

2011 Kalbim Seni Seçti - 1. sezon Aylin

2011 Nar .Sema

2010 Kirli Beyaz - 1. sezon Aylin Kahraman

2010 Kaybedenler Kulübü Aslı

2008 Kalpsiz Adam - 1. sezon - Müge

2007 Münferit - Aylin

2006 Köprü - 1. sezon Leyla

2005 Seher Vakti - 1. sezon Halide

2004 Karım ve Annem Sibel

2004 Vizontele tuuba Aysel Sernikli

2004 G.O.R.A. Mulu

2003 Gülüm Aslı

2003 Kolay Para Kazanma Kılavuzu Şule

2003 Bir İstanbul Masalı Aylin Gülüm

2002 Zerda Canan

2002 Aşk ve Gurur - 1. sezon

2001 90-60-90 - 1. sezon Rana

2000 Evdeki Yabancı - 2. sezon Suna

2000-2002 Dikkat Bebek Var

1999-2002 Deli Yürek Billur

1998 Atları da Vururlar (Müzikal)

<p class='MsoNormal'>Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Beşiktaş, salgında  tüm rakiplerine büyük fark

Şampiyon Beşiktaş! Fenerbahçe ve Galatasaray'ın hataları neydi?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı