• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
1 Ekim 2020 Perşembe 09:30 | Son Güncelleme:

Kıta sahanlığı nasıl belirleniyor? Kıta sahanlığı nedir, anlamı ne?

Kıta sahanlığı nasıl belirleniyor" Kıta sahanlığı nedir, anlamı ne"

Kıta sahanlığı ilk kez Truman bildirisi ile ortaya çıkmış olan bir kavramdır. Kıta sahanlığı ifadesi daha sonra tüm ülkelerde kullanılan bit tanım olarak karşımıza çıkmıştır. Coğrafi bir terim olan kıta sahanlığı, bir ülkenin kara parçasının deniz altında bulunan uzantısı olarak adlandırılır.

Kıta sahanlığı kavramı 1945 yılında Truman bildirisi ortaya çıkmıştır ve daha sonra tüm ülkelerin sıklıkla kullandığı ifadelerden biri olarak yer almıştır. Bir ülkenin kara parçasından deniz atkındaki uzantısına kadar olan kısmına Kıta sahanlığı adı verilmektedir.

KITA SAHANLIĞI NEDİR?

Kıta sahanlığı, jeolojik olarak ülkeyi oluşturan kara parçasının deniz altındaki uzantısıdır ve kıtanın bitip okyanusun başladığı kıtasal çizgiye kadardır. Kıta sahanlığı, kara platformu olarak da bilinir, bir kıtayı ya da kara parçasını çevreleyen görece sığ ve eğimli deniz tabanına verilen addır.

1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi Kıta sahanlığını kıyı devletinin karasularının devamında kıta kenarının dış eşiği ile sınırlı, bu eşik belirtilenden az mesafede ise karasularının ölçülmeye başlandığı mesafeden itibaren 200 deniz mili mesafe olması şeklinde tanımlanmaktadır.

Kıyı devleti, kara topraklarının doğal uzantısı olan bu bölgenin tümünde denizaltı alanlarının deniz yatağında ve toprak altlarında hak sahibidir. Mesafe 200 mile ulaşmadığı takdirde söz konusu ülkenin kıta sahanlığı mesafesi 200 mile tamamlanır. Fakat bir kıyı ülkesinin kıta kenarı dış sınırı 200 deniz mili sınırını aşması durumunda esas hatlardan itibaren 350 deniz mili limiti uygulanmaktadır.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!