• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
01 Ekim 2020 Perşembe 09:30 | Son Güncelleme:

Kıta sahanlığı nasıl belirleniyor? Kıta sahanlığı nedir, anlamı ne?

Kıta sahanlığı nasıl belirleniyor" Kıta sahanlığı nedir, anlamı ne"

Kıta sahanlığı ilk kez Truman bildirisi ile ortaya çıkmış olan bir kavramdır. Kıta sahanlığı ifadesi daha sonra tüm ülkelerde kullanılan bit tanım olarak karşımıza çıkmıştır. Coğrafi bir terim olan kıta sahanlığı, bir ülkenin kara parçasının deniz altında bulunan uzantısı olarak adlandırılır.

Kıta sahanlığı kavramı 1945 yılında Truman bildirisi ortaya çıkmıştır ve daha sonra tüm ülkelerin sıklıkla kullandığı ifadelerden biri olarak yer almıştır. Bir ülkenin kara parçasından deniz atkındaki uzantısına kadar olan kısmına Kıta sahanlığı adı verilmektedir.

KITA SAHANLIĞI NEDİR?

Kıta sahanlığı, jeolojik olarak ülkeyi oluşturan kara parçasının deniz altındaki uzantısıdır ve kıtanın bitip okyanusun başladığı kıtasal çizgiye kadardır. Kıta sahanlığı, kara platformu olarak da bilinir, bir kıtayı ya da kara parçasını çevreleyen görece sığ ve eğimli deniz tabanına verilen addır.

1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi Kıta sahanlığını kıyı devletinin karasularının devamında kıta kenarının dış eşiği ile sınırlı, bu eşik belirtilenden az mesafede ise karasularının ölçülmeye başlandığı mesafeden itibaren 200 deniz mili mesafe olması şeklinde tanımlanmaktadır.

Kıyı devleti, kara topraklarının doğal uzantısı olan bu bölgenin tümünde denizaltı alanlarının deniz yatağında ve toprak altlarında hak sahibidir. Mesafe 200 mile ulaşmadığı takdirde söz konusu ülkenin kıta sahanlığı mesafesi 200 mile tamamlanır. Fakat bir kıyı ülkesinin kıta kenarı dış sınırı 200 deniz mili sınırını aşması durumunda esas hatlardan itibaren 350 deniz mili limiti uygulanmaktadır.

<p>Balıkesir'de mühendisliği bırakarak zeytincilik yapmaya başlayan Nermin Gelbal Gökduman, talepler

Mühendisliği bıraktı zeytinciliği seçti, taleplere yetişemiyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'daki sis havadan görüntülendi

Sağlık Bakanı Koca, Dilmener Acil Durum Hastanesinde incelemelerde bulundu