• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Temmuz 2020 Cumartesi 09:32 | Son Güncelleme:

İslam dininde Kelime-i Tevhid ne anlama geliyor?

İslam dininde Kelime-i Tevhid ne anlama geliyor"

Bu haftaki Cuma hutbesi konusunda tevhid kavramı geçiyor. Kelime-i Tevhid kelimesinde “Allah'tan başka ilah yoktur, Hz. Muhammed Allah'ın kulu ve elçisidir” şeklinde Türkçe 'ye aktarılmaktadır. Her Müslüman Kelime-i Tevhid'i içtenlikle benimsemelidir.

İslam dinin temsil eden Kelime-i Tevhid kavramı Müslüman olmak isteyen bir kişinin içtenlikle benimsemesi gerekmektedir. Türkçe karşılığı “Allah’tan başka ilah yoktur, Hz. Muhammed Allah’ın kulu ve elçisidir” şeklinde çevrilmektedir.

KELİME-İ TEVHİD NE DEMEK, NE ANLAMA GELİYOR?

Tevhid inancı İslam dinin easasını teşkil eder. İslâm dinine girmek isteyen kimsenin yapması gereken ilk şey kelime-i tevhidi içtenlikle benimsemesidir. Kelime-i tevhid (kelimetü’t-tevhîd) tabiri Allah’tan başka ilahın bulunmadığını ifade eden cümlenin adıdır.

Kelime-i tevhidin aslı “lâ ilâhe illallah Muhammedün resûlullah” cümlelerinden ibaret olup “Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed (s.a.s.) Allah’ın elçisidir” şeklinde Türkçe’ye çevrilir. Kelime-i tevhid, inanç esaslarının ve dolayısıyla dinin özünü oluşturan iki temel üzerine kurulmuştur. Bunların ilki Allah’ın yüceliğini ve birliğini, ikincisi de O’nun insanlarla münasebetini sağlayan nübüvveti vurgulamaktadır.

Kişinin zihnini ve dilini ne ile meşgul ettiği çok önemlidir. Kelim-i tevhidi sıkça söylemeliyiz. Kelime-i tevhid aynı zamanda bir zikirdir, hem de zikirlerin en kıymetli olanıdır. Bu hususta sevgili Peygamberimiz: “Zikrin en faziletlisi lâ ilâhe illâh ve duanın en faziletlisi el-hamdü lillâh sözüdür” buyurmuştur. (ibn Mâce Edeb, 55)

Ayasofya Camii bugün ibadete açılıyor!

Ayasofya'da 86 yıl sonra ilk Cuma Namazı için Ezan-ı Muhammedi okunuyor

Ayasofya Camisi'nin açılışına yabancı medya ilgisi

Vatandaşlar sabahın erken saatinde Ayasofya'ya akın etti

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

ABD'de seçimleri Trump mı kazanacak, Biden mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Koca, İstanbul'da Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı'nın açılışına katıldı.

Boğa dolunayı olumsuz etkileyebilir! 31 Ekim günlük burç yorumları