• $7,48
  • €9,0388
  • 442.022
  • 1556.77
11 Ocak 2021 Pazartesi 17:11 | Son Güncelleme:

Hasan Sabbah ve Alamut Kalesi hikayesi!

Hasan Sabbah ve Alamut Kalesi hikayesi!

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Gürkan Uygun tarafından canlandırılan Hasan Sabbah hikayesi ekran başındaki izleyicilerin ilgisini çekmeyi başardı.

Pazartesi akşamları TRT 1 ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Gürkan Uygun tarafından canlandırılan Hasan Sabbah tarihi bir karakterdir. 

HASAN SABBAH VE ALAMUT KALESİ

Alamût Kalesi, ya da Elemût – Belde’t-ûl’İkbâl, Elemûtlar Nizârî Bâtınî-İsmâ‘îl’îyye Devleti'nin yönetim merkezi konumunda olan ve Hazar Denizi'nin güney tarafında, Kazvin şehri sınırları içerisinde yer alan bir kaledir. Kelime mânâsı olarak "Kartal Yuvası" anlamına gelmektedir. Cüstaniler kralı Veşudan İbn-i Cüstan tarafından inşa ettirilmiştir.

Hasan Sabbah'ın önderliğini yaptığı, fedailerine sahte bir cennet vaadiyle kendi Haşhaşilik öğretisini yaydığı, tarihte Belde’t-ûl’İkbâl adıyla şöhrete kavuşan Elemûtlar Devleti'in karargahı ve başkenti niteliğinde hizmet vermiş olan bir yerleşim birimidir. Nizari-İsmaili mezhebinin yaşatılmasında büyük bir rol oynayan bu merkezde adamlarına cennetin anahtarlarını kendi ellerinde bulundurduğuna inandıran ve haşhaşın uyuşturucu etkisini kullanan Hasan bin Sabbah, eğitime tabi tuttuğu fedaileri aracılığıyla birçok devlet adamı ve hükümdarın canına mâl olan suikastler tertip etmeyi başarabilmiş ve çevresindeki ülkelere epey gözdağı vermeyi başarabilmişti. Suikast düzenlemek anlamına gelen İngilizce assassination kelimesinin burada yaşayan haşhaşin örgütünün adından değişerek türetildiği zannedilmektedir. Zamanın Haçlı kaynaklı tarihçileri Hasan bin Sabbah fedailerinin kendilerini feda edecek kadar davaya bağlı olmalarını anlamlandıramamış ve siyasi suikastleri yerine getirmesi için haşhaşın uyuşturucu etkisini kullanıldığını öne sürmüşlerdir.

<p>Peki, 65 yaş ve engelli maaşlarına ne kadar zam yapıldı? Çalışma hayatı ne zaman normale dönecek?

65 yaş ve engelli maaşlarına ne kadar zam yapıldı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler

Beyaza bürünen İstanbul'dan kar manzaraları