• $9,3179
  • €10,8448
  • 530.392
  • 1429.85
23 Eylül 2020 Çarşamba 12:10 | Son Güncelleme:

Sonbahar ekinoksu nedir? 23 Eylül sonbahar ekinoksu özellikleri nelerdir?

Sonbahar ekinoksu nedir" 23 Eylül sonbahar ekinoksu özellikleri nelerdir"

Bugün 23 Eylül Ekinoksu gerçekleşiyor. Yılda iki kez gerçekleşen ekinoks tarihlerinde gece ve gündüz eşitliği yaşanıyor. 23 Eylül Ekinoksu itibarıyla geceler gündüzlerden uzun olmaya başlayacak. Güneş ışınlarının ekvatora 90 derecelik açılarla düşmesi sebebi ile oluşuyor.23 Eylül sonbahar Ekinoksu ve özellikleri...

23 Eylül sonbahar Ekinoksu Google tarafından doodle olarak paylaşıldı. Yılda iki kez 23 Eylül ve 23 Mart tarihlerinde gerçekleşiyor. Güneş ışınları, Ekvatora dik vurması sonucu 23 Eylül Ekinoksu ile beraber geceler, gündüzlerden daha uzun olmaya başlar. 23 Eylül sonbahar Ekinoksunda güneş tam doğudan doğup tam batıdan batar.

EKİNOKS NEDİR, NE DEMEK?

Ekinoks kelimesinin kökeni Latince aequinoctium (aequi- “eşit” ve -noct “gece”) kelimesine dayanır ve ekinoks dünya genelinde gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu gün olarak bilinir. Ekinoks, Güneş ışınlarının Ekvator'a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an.

Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez tekrarlanır - İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu. 23 Eylül durumu: Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°'lik açı ile düşer.

SONBAHAR EKİNOKSU NEDİR?

23 Eylül, Sonbahar'ın ilk günü olarak kabul edilir ve ekinoks olarak adlandırılır. Kuzey ve Güney Yarım Küre, güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre'de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Güney Yarım Küre'de ise tam tersi olur . Bu tarih Kuzey Yarım Küre'de Sonbahar, Güney Yarım Küre'de İlkbahar başlangıcıdır .

Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup nokt?sında da görülür. Dünya'da gece ve gündüz birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası'nda 6 aylık gecenin, Güney Kutup Noktası'nda ise 6 aylık gündüzün başlangıcıdır.

23 EYLÜL SONBAHAR EKİNOKSU ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Güneş tam doğudan doğup tam batıdan batar.

Aynı boylam üzerindeki noktalarda güneş sadece ekinoks günlerinde aynı anda doğar ve batar (12 saat ara ile)

Her iki kutup noktasında da Güneş görülür.

Gel-git genliği en fazladır.

Ekvator'da cisimlerin gölge boyu sıfır olur.

Türkiye'de saat 12oo 'de oluş gölge boyu cismin boyuna en yakındır.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İstanbul 'da ki pazarcılar böyle  söylüyor. Sebebi Giresun da bi

Ispanakta avrat otu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu