• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
10 Ekim 2020 Cumartesi 09:25 | Son Güncelleme:

Ecmain ne demek? Amin ecmain ne anlama geliyor?

Ecmain ne demek" Amin ecmain ne anlama geliyor"

Duaların arkasından sıklıkla amin ecmain ifadesini kullanıyoruz. Arapça'dan dilimize geçen kelimelerden biri olan ecmain çoğul anlam taşımaktadır. Her güzel temenninin ardından söylenen Ecmain ne demek?

Arapça kökeni bir sözcük olan ecmain kelimesi, dualardan ve güzel temennilerden sonra sıklıkla kullandığımız ifadelerden biridir. Çoğul bir anlam taşıyan ecmain kelimesi etimolojik olarak "cem" sözcüğünden türetilmiştir. Ecmain ne demek?

ECMAİN NE DEMEK?

Ecmain kelimesi dilimize Arapça'dan geçmiştir. Cümleye çoğul bir anlam katan ecmain kelimesi etimolojik olarak " cem" sözcüğünde türetilmiş durumdadır. Arapçada cümlemizin, cümlemize anlamında kullanılan bir sözcüktür.

Ecmain kelimesinin anlamı hepimizin, cümlemizin demektir. Ecmain kelimesinin cümle içinde kullanımıyla alakalı olarak örnek verilmesi gerekirse;

Bir kişi " Hakkımızda hayırlısı olsun." Dediği taktirde bu durumda Amin ecmain denir. Verilen bu cevabın anlamı ise; Amin cümlemizin demektir.

Amin, ecmain denildiğinde; Allah duanı cümlemiz yani hepimiz için kabul etsin anlamı taşımaktadır. Bir başka ifadeyle birisi bir dua ettiği taktirde " Amin ecmain" denilir. Bu sözcükler ise " Allah duanı cümlemiz için yani hepimiz için kabul etsin anlamına gelmektedir. Ecmain kelimesi, yapılmış olan duanın kapsama alanını genişletmek amacıyla kullanılmaktadır.

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

KKTC'de seçimi Ersin Tatar'ın kazanması neyi değiştirdi?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İçişleri Bakanı Soylu, İstanbul'da görev yapan kaymakamlarla görüştü

Sağlık Bakanı Koca, Dilmener Acil Durum Hastanesinde incelemelerde bulundu