• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
28 Ekim 2020 Çarşamba 07:50 | Son Güncelleme:

Bugün ne kandili, Mevlid Kandili mi? 28 Ekim kandil mi?

Bugün ne kandili, Mevlid Kandili mi" 28 Ekim kandil mi"

Kandil zamanları müminler için tövbe etme vakitleridir. Bu mübarek zaman dilimini ibadetler geçirmek oldukça önemlidir. Diyanet tarafından kandil tarihleri her yıl bildiriliyor. 28 Ekim tarihinde ise yine bir kandil idrak edilecek.

Diyanet dini günler takvimi yıllık olarak yayınlanıyor. Dini günler takviminde kandil günleri de yer alıyor. Kandil zamanları Müslümanlar açısından dua ve ibadet etmek için tercih edilen zaman dilimleridir. Mevlid Kandili ise Peygamber Efendimizin doğum günü olarak bilinmektedir.  

YARIN NE KANDİLİ?

28 Ekim yani yarın Mevlid Kandili idrak edilecek. Mevlid Kandili'nde Müslümanlar ibadet edecekler ve bu mübarek günü dualarla geçirecekler.

MEVLİD NE DEMEK, NE ANLAMA GELİYOR?

Mevlid, Hz. Peygamber’in doğumu; doğum yıl dönümü vesilesiyle yapılan törenlere verilen isim; bu törenlerde okunmak üzere yazılmış eserlerin ortak adı. Sözlükte “doğum yeri ve zamanı” anlamına gelen Mevlid kelimesi, İslâm kültüründe özellikle Hz. Peygamber’in doğumunu, bu vesileyle yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade etmek için kullanılır.

MEVLİD KANDİLİ'NDE NE OLDU?

Mevlid Kandili, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S) dünyaya teşrif ettiği gündür. Yılın ilk kandili olan Mevlid Kandili, duaların ve ibadetlerin kabul edildiği mübarek günlerdendir. Bu gecede bol bol dua edilmesi öneriliyor.

MEVLİD KANDİLİ’NİN ÖNEMİ VE ANLAMI

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir. Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. İslam'da Hz Muhammed (sav)’in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi, Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir.

Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme haftasıdır.

<p>Van'ın işlek caddelerinden birinde cep telefonuyla çekilen görüntülerde, ayakta durmakta güçlük ç

Genç kadının ayakta durmakta güçlük çektiği anları görüntüleyip, paylaştılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

AVM'lerde HES Kod'lu yeni dönem başladı

WhatsApp yanlış mesaj gönderme tarih oluyor! İşte yeni özellik