• $ 5,9252
  • € 6,5405
  • 281.597
  • 95257.6
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'4' Rabia işareti nedir? İşte Rabia işaretinin anlamı!

Mısır'daki darbe karşıtlarının, cuntaya karşı direnişi sırasında fotoğraflara yansıyan sembol işaret '4' yani 'Rabia' hızla yayılıyor. Peki, '4' 'Rabia' işaretinin anlamı nedir? İşte çok konuşulan Rabia işareti...

Arapçada "dördüncü, dört" anlamına gelen "Rabia" kelimesi Mısır'da darbe karşıtı direnişin sembolü oldu. Ülkede yaşanan katliamlar sırasında darbe karşıtlarının 4 parmaklarıyla işaret ettiği sembol hızla yayıldı.

RABİA İŞARETİNE ŞARKI YAPILDI...

ADI BİR KADINDAN GELİYOR...

Darbe karşıtlarının ilk toplandığı meydanın ismi, Rabiatul Adeviyye adında dindar Müslüman bir kadından esinlenerek konulmuş. Rabia'tül Adeviye Tabiin (sahabeleri görüp onların sohbetinde bulunanlara verilen isim) devrinde yetişen büyük kadın evliyalardan. Ailenin dördüncü çocuğu olduğundan ismini bu manaya gelen Rabia koydular. 

Gösterilerle birlikte bu ismin taşıdığı anlam Mısırlılar arasında yeni bir sembolün doğmasına neden oldu. Tahrir Meydanı'nda bulunanların zafer işareti yaptığı dönemde Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndakiler ismin anlamına atıf yapmak ve Tahrir'deki darbe taraftarı göstericilerden ayrışmak için elleriyle dört işareti yapmaya başladılar. İşaret de hızla yayıldı.

DÜNYA'DA RABİA KAMPANYASI

İBRAHİM TATLISES'TEN RABİA İŞARETİ

İSTANBUL'A 'RABİA' MEYDANI GELİYOR

HER YERDE 'RABİA' İŞARETİ KULLANILACAK

RABİA: İŞTE O 'DİŞİ ASLAN'

MURSİ DE 4. CUMHURBAŞKANI

Meydandaki göstericiler o işareti AA muhabirine şöyle anlatmıştı: "Bunun Adı "Rabia İşareti"dir. Meydanın adı olan "Rabia" Arapçada "dördüncü, dört" demektir. Bu meydanın adına vurgu yapmak için bu işareti yapıyoruz. İkinci önemli konu Muhammed Mursi, Nasır, Sedat ve Mübarek'ten sonra dördüncü Cumhurbaşkanı oldu. Onu da hatırlamış oluyoruz. Ayrıca Tahrir Meydanı'nda darbeye destek vermek için toplananlar zafer işareti yapıyor. Biz onlarla bir olamayız. Onlardan ayrılmak için bu işareti yaygınlaştırıyoruz." 

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN RABİA İŞARETİ ARAP BASININDA

SANAT DÜNYASI DA 'RABİA' DEDİ...

YENİ ZAFER İŞARETİ Mİ?

Darbeye destek için Tahrir'de toplananlar 'zafer işareti' yapmıştı... Darbe karşıtlarının toplandığı Rabiatül Adeviyye Meydanı'nda ise zafer işareti yerine "Rabia İşareti" doğdu. Bu işaretin İslam dünyasında yeni zafer işareti olacağı da çok konuşuluyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve

SMO Askerleri Tel Abyad´da Mutluluklarını Çocuklarla Paylaştı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İstanbullular güne sis ile uyandı

'Üçlü pist' ABD'den sonra ilk kez İstanbul'da uygulanacak