• $ 6,0297
  • € 6,7402
  • 247.661
  • 86.771
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Diriliş Osman ne zaman başlayacak? Diriliş Ertuğrul Osman kimdir?

İzleyicilerin gönlünde taht kuran, ödüllü dizi Diriliş Ertuğrul hız kesmeden heyecana kaldığı yerden devam ediyor. Yüzyıllar boyunca birçok kıtada hüküm süren Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi geçtiğimiz aylarda Diriliş Ertuğrul dizine giriş yapmıştı. Diriliş Ertuğrul’dan sonra yayına girecek olan Diriliş Osman’da konu olacak Osman Gazi hakkında detaylar merak ediliyor. Ertuğrul Gazi’nin oğlu olan, Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi kimdir? Detaylar haberimizde…

Geçtiğimiz aylarda Diriliş Ertuğrul’un finale yaklaştığı ve Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi’yi konu alan Diriliş Osman’ın başlayacağı duyurulmuştu. Diriliş Osman’da konu olacak Osman Gazi’nin hayatı merak konusu oldu. Yüzyıllarca hüküm süren ve 3 kıtaya hükmeden Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi kimdir? İşte, merak edilen Diriliş Osman dizisinin başlama tarihi ve Osman Gazi'nin hayatı.

OSMAN GAZİ KİMDİR?

Osman Bey, Osmanlı Devleti'ni ve Osmanoğullarını kuran ve adını devletine ve soyuna vermiş bulunan ilk Osmanlı Sultânıdır. Kendisine Kara Osman, Fahruddin ve Mu'înüddin de denmiştir. Osman Gâzî, hayatının sonuna kadar emîr yani bey olarak anılmıştır; vefâtından sonra Hân ve Sultân denmiştir. Çünkü hayatının sonlarına doğru uc beyi olmuştur.

Osman Bey, 1258 tarihinde Söğüt'te veya Osmancık'ta dünyaya geldi. Babası Ertuğrul Gâzî ve annesi Halîme Hâtun'dur. 24 yaşındayken babasının yerine geçti. Osman Gâzî, önce Kastamonu'daki Çobanoğullarına, sonra da Kütahya'daki Germiyanoğullarına bağlı idi. Onlar da Selçuklu Sultânına bağlıydılar. İlk evliliği, 1280 civarında, Sultân Orhan'ın annesi ve Selçuklu vezirlerinden Ömer Abdülaziz Beyin kızı olan Mâl Hâtun iledir. 1289 yılına doğru Şeyh Edebali'nin kızı Rabî'a Bâlâ Hâtun ile evlenince, nüfuzu ve kudreti arttı. Bu hanımından da Şehzâde Alâ'addin dünyaya geldi.

1281 yılında babasının yerine aşiret beyi olan Osman Bey, bir görüşe göre, Selçuklu Sultânı II. Gıyâseddin Mes'ûd'un 1284'de Söğüd ve çevresinin kendisine tahsis edildiğine dair olan fermanı ve yanında hediye ettiği ak sancak, tuğ ve mehterhâne ile uc beyi olmuştur. 1288 veya 1291 tarihinde Karacahisâr'ı fethetmesi ve Dursun Fakih'e kendi adına hutbe okutması, Osman Bey'in yarı istiklâlini kazanması demektir.

DİRİLİŞ OSMAN NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ, Ertuğrul'un ardından Osman'ın hikâyesini anlatmak istediğini belirterek, "Diriliş Ertuğrul, Osman'a doğru ilerleyecek. En büyük hayallerimden bir tanesi Diriliş Osman'ı yapmak" dedi. Mehmet Bozdağ Diriliş Ertuğrul dizisinin sezon finalin 7 Haziran'da olacağını belirterek,"Dizinin kesin finaliyle ilgili bir malumat yok. Daha ben de tam karar vermiş değilim. Ama yavaş yavaş Diriliş Ertuğrul, Osman'a doğru ilerleyecek. En büyük hayallerimden bir tanesi Diriliş Osman'ı yapmak. Ertuğrul'dan sonra Osmangazi'nin hikâyesini anlatmak. Çalışıyorum, şu anda okumalar devam ediyor. Coğrafi geziler yapacağız bu yazın. Bu bölgeleri tamamıyla gezeceğiz. Niyet olursa Ertuğrul'dan daha büyük bir proje Diriliş Osman doğacak. Dizinin finali Bilecik'te olabilir bilmiyorum ama belki Diriliş Osman veya Ertuğrul'un finalini burada oyuncularla beraber, seyirciyle beraber izleyebiliriz" şeklinde konuştu.

BURAK ÖZÇİVİT'TEN İLK AÇIKLAMA

Diriliş Ertuğrul dizisi 2019-2020 sezonunda izleyicisiyle Diriliş Osman konseptiyle buluşacak. Osman'ı başarılı oyuncu Burak Özçivit canlandıracak. Özçivit, Diriliş Ertuğrul'un yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ ile birlikte olan fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaşarak, "Diriliş Osman ile yolculuğumuz başladı. Hepimize hayırlı olsun" dedi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali, ´Doktorunuz Anlatıy

Kalp Ameliyatı Kişiliği Değiştiriyor Mu?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İnternet ortamında gezilebilen dünyaca ünlü 10 müze

ABD'li senatörlerden küstah çağrı: S-400 alımını iptal et