• $13,5372
  • €15,3554
  • 772.347
  • 1857.4
16 Mayıs 2019 Perşembe 11:59 | Son Güncelleme:

Ragnar Lothbrok gerçekte kimdir?

Ragnar Lothbrok gerçekte kimdir"

Dünyada Vikingler dizisiyle gündeme gelen fetihçi Viking kralı Ragnar Lothbrok, Avrupa tarihinde önemli izler bırakan bir isim. Peki, Ragnar Lothbrok gerçekte kimdi? Nerede yaşadı? Neler yaptı? Nasıl öldü?

Ünlü Viking kralı Danimarkalı Ragnar Lothbrok, 9. yüzyılda yaşadı. Fransa ve İngiltere içlerine seferler düzenleyen Ragnar Lothbrok hem Danimarka hem de İsveç kralı olmuştur.

RAGNAR LOTHBROK KİMDİR?

Bazı kayıtlarda Danimarka Kralı Sigurd Ring’in (veya Hring) oğlu olduğu söylendiğinden, Ragnar Sigurdsson olarak da anılıyordu.

Ragnar’ın lakabı olan Lothbrok, eski İskandinav dilinde “tüylü pantolon” anlamına geliyordu. Bazılarına göre “kirli pantolon” da olabilirdi. Bu lakabın, Ragnar Lothbrok’u anlatan menkıbelerden birinde zehir soluyan bir yılanla (bazı kayıtlara göre bir ejderhayla) savaşırken giydiği pantolondan kaynaklandığına inanılıyor.

RAGNAR LOTHBROK HANGİ YILLARDA YAŞADI?

İsveç veya Danimarka’nın olduğu bölgede doğdu tahmin edilen Ragnar Lothbrok’un 765 veya 795 ile 845 veya 865 yılları arasında yaşadığı sanılıyor.

Özellikle Fransa'da nehirleri kullanarak çok geniş çaplı bir bölgeyi yağmalamayı başarmıştır. Çok hareketli olduğundan güçlü Frank süvarisinin istediği meydan muharebelerinden kaçınmış, beklenmedik seferlere girişmiştir. 9. yüzyılda çok sayıda muharebeden galip çıktıktan sonra İngiltere'de kral Aella'ya esir düşmüş ve yılanların olduğu bir çukura atılarak öldürülmüştür.

Geleneksel kaynaklara göre

Ragnar Lothbrok'un birden fazla tarihsel kişiliği kapsadığı düşünülmektedir. Gerçekteki Ragnar'a benzetilenlerden bir tanesi olan Vikingli korsan ve savaşçı Ragnar özellikle Fransa'ya saldırmakta ün yapmıştır. Hristiyan şehirlerine saldırırken kullandığı en önemli taktik kentteki tüm savaşçıların kilisede ayinde olduğu pazar günlerini saldırı için seçmesidir. Genellikle yüklü bir kefalet sonrasında kurbanlarını serbest bırakır, aynı yere sürekli olarak yeniden saldırarak zenginlikleri talan ederdi.

Fransa

845 yılında Ragnar güneye doğru yola çıkar. 120 gemi ve yaklaşık 5 bin Viking savaşçısıyla Sen Nehri'nden başlayarak Karolenj İmparatorluğu'nun Fransa Krallığı içindeki batı sahillerini yağmalar. Fransa'nın içlerine giren Vikingler Paris'i ele geçirir. Fransa kralı Dazlak Karl, Ragnar'a şehre zarar vermemesi için yüklü bir danegeld fidye ücreti öder.

İlginç bir şekilde, sefere katılan çok sayıda Viking savaşçısının yolculuk sırasında, Ragnar'ın da seferden hemen sonra öldüğü aktarılmaktadır. Paris'ten sonra Vikingler Fransa'nın diğer bölgelerine doğru ilerlemiş ve Franklar tarafından uzun süre topraklardan atılamamışlardır. Sonraki dönemde Vikingler Rouen şehrini yerlebir edeceklerdir. Bölgeye yerleşen Vikingler'e kuzeyliler anlamında Nordmenn, Northmen, Norsemen denecektir. Tarihteki Normanlar buradan gelmektedir. Yerleştikleri bölgeye de Normandiya denilmiştir.

İngiltere

Tüm kaynaklar Ragnar Lothbrok'un İngiltere'de öldüğü konusunda hemfikirdir. Ragnar'ın hangi koşullarda Northumbria kralı Aella'nın eline düştüğü bilinmemektedir. Ragnar'ın ölüm tarihi 840 veya 865 olarak verilir. Daha sonra Ragnar'ın oğulları babalarının intikamını almak için İngiltere'ye sefer düzenlemişlerdir.

Ölümü sonrası

Ragnar'ın ölümünün ardından İvar, babasının intikamını almak üzere İngiltere'ye giderek toprakları yağmalamış ve kral Aella'yı savaşta yenerek esir almıştır. Aella, çok azap verici bir işkence olan ''Kan Kartalı'' ile öldürülmüştür.

2 YA DA ÜÇ EŞİ VARDI

İskandinav destanları eşleri olarak Thora ve Aslaug’dan bahseder. Bir diğer iddia ise 3 eşi olduğu yönünde: Lagertha, Thora ve ardından Aslaug.

AVRUPA KAYNAKLARINDA RAGNAR

Duvar’ın haberine göre Ortaçağ literatüründe Ragnar Lothbrok ile ilgili hikâyeler, ayrıntılar açısından farklılık gösterse de Fransa ve İngiltere’ye yaptığı baskınlarla ilgili kısım her kaynakta hemen hemen aynıdır. Anglo-Saxon Tarihçeleri, Ragnar Lothbrok’un 9’uncu yüz yıl Avrupa’sında önemli bir etkisi olan faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde aktarır. Dahası, Anglo-Saxon Tarihçesi’nde Vikinglere ilişkin kayıtlar yalnızca Ragnar Lothbrok ile bitmez. Oğulları, torunları ve Ragnar’ın mirasını nasıl sürdürdükleri hakkında bazı hikâyeler içerir.

RAGNAR LOTHBROK NASIL ÖLDÜ?

Fransız tarihçilerin kayıtlarına göre, Ragnar Danimarka’da bir kral olarak hüküm sürdü; o ve oğulları Fransa’ya acımasız baskınlar düzenlediler. Bir başka kayıt, Ragnar’ı Paris’e saldıran Viking Reginheri’yle (Reginherus) ilişkilendirir; buna göre, Ragnar şehri ele geçirince 111 Hıristiyan’ı asar ve kısa bir süre sonra kendisi de bir hastalıktan dolayı ölür. Bir diğer iddiaya göre Lothbrok, İngiltere'de kral Aella tarafından yılanlı bir çukura atılarak öldürülmüştür.

Tüm kayıtlarda görülen ortak hikâyede ise, Ragnar Lodbrok bir savaşçı olarak ün kazandı ve batıdaki toprakları ve krallıkları yağmalayarak bir servet edindi. Bir iddiaya göre, kiliselerde dua eden insanlara saldırıyordu. Bunların dışında, esprili bir lider olarak bilinirdi ve bazen düşmanlarının iyi düzenlenmiş ve disiplinli kuvvetlerini şaşırtmak için, özellikle de Fransa’ya yaptığı saldırılarda yıldırım taktikleri kullanıyordu.

Ragnar’ın ölümünün ardından, 865 yılında üç oğlu tarafından yönetilen Büyük Pagan (ya da Viking) Ordusu kuruldu ve 9’uncu yüz yıl İngiltere’sinin küçük Sakson Krallıklarına karşı 14 yıllık bir savaş başlattı. Viking istilası, Ragnar’ın öldürülmesinin intikamını almak amacıyla düzenlenmiş olabilirdi. Alternatif ve muhtemelen daha iyi bir teori, işgalin daha önce Ragnar tarafından talep edilen toprakları almak olduğunu öne sürer.

NORMANLAR

Normandiya bölgesine adını veren Ragnar’ın torunlarıysa, ‘Normanlar’* adıyla tarihsel varlığını sürdürüyor. Aynı zamanda İngiltereli William da bu fetihçi kralın büyük-büyük torunuydu.

 

Borsa rekor seviyeyi gördü
Borsa rekor seviyeyi gördü

Borsa rekor seviyeyi gördü

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...
Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın
Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı