• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
29 Mayıs 2019 Çarşamba 19:43 | Son Güncelleme:

Ertuğrul Bey (Ertuğrul Gazi) gerçekte kaç yaşında, nasıl öldü?

TRT1’in sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul bu akşam final yapıyor. Diriliş Ertuğrul dizisiyle birlikte Ertuğrul Gazi’ye (Ertuğrul Bey) yönelik ilgi daha arttı. Diriliş Ertuğrul'un final bölümü öncesi Ertuğrul Bey gerçekte kaç yaşında, ne zaman, nasıl öldü? soruları da merak ediliyor. İşte Ertuğrul Gazi ile ilgili tarihi bilgiler

TRT1 dizisi Diriliş Ertuğrul’un kahramanı Ertuğrul Bey, Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır. Tarihte Ertuğrul Bey ile ilgili ilk bilgiler XV. yüzyıl başında yazılmaya başlanan ilk Osmanlı kroniklerinde yer alır. Bu kaynakların birçoğunda Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babasının adının Ertuğrul olduğu ve Oğuzlar’ın Kayı boyuna mensup bulunduğu belirtilmektedir. Peki, Ertuğrul Bey ne zaman, kaç yaşında, nasıl öldü?

ERTUĞRUL BEY KAÇ YAŞINDA, NASIL ÖLDÜ?

Batı Anadolu’da Anadolu Selçukluları’na bağlı bir uç beyi olarak faaliyetlerini sürdüren Ertuğrul Gazi, Cimri olayından sonra Bizans sınırlarına gelen Selçuklu Sultanı III. Gıyâseddin Keyhusrev’i karşılamış ve ona bağlılık bildirip hediyeler takdim etmişti (1279).
 
Bu tarihten sonra Ertuğrul Gazi’nin oldukça yaşlandığı ve Kayı aşiretinin idaresini oğlu Osman Bey’e bıraktığı anlaşılmaktadır. Muhtemelen bu son tarihten kısa bir süre sonra da doksan yaşını aşmış olduğu halde vefat etmiştir (680/1281-82). Ölüm tarihi olarak 1288 veya 1289 yılları da verilmektedir.  (İslam Ansiklopedisi)


Bir silsilenâmede Ertuğrul Gazi’yi tasvir eden minyatür. (İslam Ansiklopedisi)

ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ
 
Türbesi Bilecik ili Söğüt ilçesinin 1 km. doğusunda Söğüt-Bilecik yolu üzerinde bulunmaktadır.


TRT'de gösterilen "Diriliş Ertuğrul" dizisi ve önceki yıl mayısta başlatılan "Saygı Nöbeti"nin de etkisiyle ziyaretçi akınına uğrayan Ertuğrul Gazi Türbesi'ne geçen yıl 1 milyon 300 bin kişi (2018) ziyarette bulundu.

DİZİYLE BİR KEZ DAHA GÜNDEME GELDİ
Ertuğrul Bey'e olan ilgi Diriliş Ertuğrul dizisiyle birlikte daha da arttı. Diriliş Ertuğrul dizisi bu akşam final yapıyor. 

Yapımcılığını Mehmet Bozdağ'ın üstlendiği, 2014 yılından bu yana yayında olan dizide bugüne kadar Kayı Boyu'nun Tapınak Şövalyeleri'ne, Moğollar'a, Bizans İmparatorluğu'na ve Candaroğulları Obasına karşı mücadeleleri ele alındı.    

Dizinin ana karakterleri arasında, Engin Altan Düzyatan, Hülya Darcan, İlker Aksum, Hande Soral, Cengiz Coşkun, Nurettin Sönmez, Ayberk Pekcan, Engin Benli, Kayra Şenocak, Arif Diren, Burçin Abdullah, Orçun İğnemli, Emre Üçtepe, Kerem Bekişoğlu, Ali Buhara Metin, Celal Al, Hakan Serim, Edip Zeydan, Melikşah Özen, Oğuzhan Yarımay, Çağla Naz Kargı, Enes Göçmen, Armağan Oğuz, Aytek Şayan ve Koray Şahinbaş yer aldı.

DİRİLİŞ ERTUĞRUL’UN FİNAL ÖZETİ

 Dizinin final konusu ise özetle şöyle:     

 'Ertuğrul Bey Albastı'yı öldürdükten sonra abisi Gündoğdu'yu Arıkbuka'nın tuzağından kurtarmış ve obaya dönmüştü. Cenkte ağır yaralanan Turgut iyileşmiş, Ertuğrul Bey ve Gündoğdu'nun da obaya sağ salim dönmesi obayı bayram yerine çevirmişti. Ertuğrul Bey bu mutluluğu perçinlemek üzere daha önce evlilik sözü verdiği İlbilge Hatun ile konuşmuş ve yakın zamanda bu meseleyi sonuçlandırmak istediğini bildirmişti. Abisinin öldürülüşünü hazmedemeyen Sırma Arıkbuka ile iletişime geçip iş birliği yapmak istediğini söylemişti. Bunun üzerine Arıkbuka, Ertuğrul Bey'in Berke Han'ın adamlarıyla buluşacağı yeri öğrenmiş ve Ertuğrul Bey’e tuzak kurmuştur.'     


TARİH HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN


 

 


Erzurum'da silahlı kavga

Erzurum'da silahlı kavga

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyanın en derin ikinci kanyonu Valla ziyaretçilerini bekliyor

Minneapolis'te sokağa çıkma yasağı ilan edildi