• $ 7,2355
  • € 8,6143
  • 479.02
  • 1034.4
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
09 Haziran 2019 Pazar 21:38 | Son Güncelleme:

Erhan Afyoncu: İstanbul'un fethini hiç hazmedemediler

Tarihçi Erhan Afyoncu İstanbul'un fethini ve fethin Batılılar üzerindeki etkisini yazdı. Batılıların İstanbul'un fethini hazmedemediklerini söyleyen Afyoncu, İstanbul'un Türkler'in eline geçmesininin şokunu atlatamayanların fethi küçümsemek için türlü yalanlar uydurduğuna dikkat çekti.

İstanbul'un fethinin Batılılar üzerinde yıkıcı etkileri olduğunu yazan Erhan Afyoncu "Son Roma İmparatorluğu'nun başkentinin elimize geçmesini hiçbir zaman hazmedemediler." ifadelerini kullandı. 

AÇIK UNUTULAN KAPI

Batılıların kendilerini teselli etmek için "İstanbul'un açık unutulan bir kapı yüzünden düştüğünü uydurduğu" söyleyen Afyoncu Sabah gazetesindeki yazısında o iddiayı değerlendirdi.

İşte Erhan Afyoncu'nun yazısının ilgili kısmı:

Son Roma İmparatorluğu'nun başkentinin elimize geçmesini hiçbir zaman hazmedemediler. Batılılar fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türkler'in eline geçmesini küçümsemek için fetihten hemen sonra İstanbul'un açık unutulan bir kapı yüzünden düştüğünü uydurup, kendilerini teselli etmişlerdi.

İlk büyük Osmanlı tarihçisi Hammer'den Romancı Stefan Zweig'e kadar birçok Batılı tarihçi ve edebiyatçı İstanbul'un fethinin son safhasını şu şekilde anlatırlar; "Surların arasında dolaşan birkaç Türk askeri Edirnekapı ile Eğrikapı arasında bulunan Kerkoporta (Cambazhâne) denilen yayalara ayrılmış küçük kapılardan birisinin aklın alamayacağı bir unutkanlık yüzünden açık kaldığını görürler. Diğer askerlere de haber verilir ve Türkler bu kapıdan girerek İstanbul'u fethederler. Herkesin unuttuğu bir kapı olan Kerkoporta, küçücük bir rastlantı, dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir." Bu bilgi sadece o sırada Midilli'de olan, yani şehrin fethini bizzat görmeyen Dukas Tarihi'nde vardır ve dönemin diğer kaynakları ile uyuşmaz. Dönemin Türk kaynakları ile Barbaro, Dolfin ve dönemin diğer Latin ve Bizans kaynakları incelendiğinde fethin son aşamasının hiç de bu şekilde olmadığı anlaşılmaktadır. Açık kapı söylentilerinin gerçekle alakası yoktur. Fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türklerin eline geçmesini küçümsemek için çıkarılmıştır. Bu rivayet Batı'da çok yaygındır. Ancak yerli ve yabancı tarihlerin çoğuna göre Türk askerleri bugünkü Topkapı'ya yakın bir yerden savaşarak şehre girmişlerdir. Nitekim bu bölgenin ismi de, surların gördüğü tahribat sebebiyle, fetihten sonra Top Yıkığu Mahallesi olarak anılmıştır.

“Muharrem İnce parti kuracak” iddiası...

“Muharrem İnce parti kuracak” iddiası...

Amasya'da ambulans helikopter 7 günlük bebek için havalandı

Amasya'da ambulans helikopter 7 günlük bebek için havalandı

7 Ağustos 2020 günlük burç yorumları! İş hayat

7 Ağustos 2020 günlük burç yorumları! İş hayatında önemli kararlar almanın zamanı

Yerli takip teknolojileriyle kafalar rahat

Yerli takip teknolojileriyle kafalar rahat