• $33,0605
  • €36,0345
  • 2555.77
  • 11156.2
4 Ekim 2012 Perşembe 02:52 | Son Güncelleme:

Suriye tezkeresi TBMM'den geçti

Suriye tezkeresi TBMM'den geçti

Meclis Genel Kurulu, TSK'nın Suriye'ye askeri operasyon düzenlemesinin önünü açan Başbakanlık Tezkeresini kapalı oturumda görüşerek kabul etti. Tezkereye 320 kabul, 129 ret oyu çıktı

Volkan YANARDAĞ / ANKARA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla gece yarısı Meclis Başkanlığı'na gönderilen tezkere, dün sabah saatlerinde Genel Kurul'da ele alınmaya başlandı. Başbakanlık tezkeresinde, Suriye'deki krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğe menfi etkisinin arttığı belirtilerek, şöyle denildi: 

- Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri'nce yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş, müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir. Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldırı eşiğindedir.
- Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek, gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesiyle bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.

BU TEZKEREYLE CİHAN SAVAŞI OLUR
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun imzasıyla görüşmelerin kapalı oturumda yapılmasına ilişkin önerge verildi. Bunun üzerine usul tartışması çıktı.
- CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: Sizin çocuklarınız mı savaşa gidecek, fakir fukaranın çocukları mı savaşa gidecek? Hangi AKP'linin, milletvekilinin, bakanın çocuğu savaşa gidecek? Tezkerenin sınırı belli değil. Siz bu tezkereyle cihan savaşı yapabilirsiniz. Kim bu yabancı ülkeler? Önceki tezkerelerde Irak'ın kuzeyi net bir şekilde belirtilmiştir.
- MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Bizi niye kısıtlıyorsunuz? Millet bilsin istiyoruz. Parlamentoyu millete kapatmak doğru değildir. 
- BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan: Suriye'ye savaş çıkaracaksınız. Yoksul Anadolu çocuklarını savaşa göndereceksiniz. Tezkereye hayır oyu kullanacağız.
AK Partili Nurettin Canikli ise Türkiye'ye bir saldırı yapıldığını, Suriye hükümetinin saldırıyı üstlendiğini belirterek, ekledi: Herkesin safını seçmesi gerekiyor. Türkiye'den mi yanasınız zalim Esat'tan mı? Bunun kararını açıkça vermeniz gerekiyor. Biz milletimizden hiçbir şeyi saklamıyoruz. Açık olduğu zaman Türkiye değil bütün dünya izleyecek.'

GENEL KURUL'DA ESAD KAVGASI
Sataşma gerekçesiyle söz alan CHP'li İnce, Canikli'ye yüklendi: 'Esad'ın canı cehenneme. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nden yanayım. Siz Türkiye'den mi yanasınız Obama'dan mı?' Aynı saatlerde MHP lideri Devlet Bahçeli'den bir açıklama geldi: 'MHP, milli menfaatleri göz önüne alarak hareket eder. Hiçbir çevrenin tesirinde kalmaz. TC devletinin elini güçlü kılmak için, TSK'nın sınırötesi müdahalesi için hükümete yetki verme taraftarıyız.' Daha sonra kapalı oturuma geçildi. Yaklaşık 3 saat 20 dakika süren oturumun ardından TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, tezkerenin 129'a karşın 320 oyla kabul edildiğini bildirdi.

Gizli oturumda naklen yayın!
- Kapalı oturum sürerken bazı milletvekilleri, Twitter'den Genel Kurul'daki gelişmeleri paylaştılar. Bunlardan biri de CHP'li İlhan Cihaner'di. Twitter hesabından tezkere metnini yayınlayan Cihaner, 'Zamanı, kapsamı belirsiz. 'Yabancı ülkelere' diyerek dünyayı kapsamına aliyor' diye yazdı.

Kulisler boşaltıldı
Kapalı oturum öncesi milletvekili kulisleri ve basın büroları boşaltıldı. Sadece işitme engelli kavaslar Genel Kurul'da görev aldı.

Suriye mesajı aldı
Tezkerenin geçmesinden sonra iktidar ve muhalefetten açıklamalar geldi.
- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tezkerenin kabul edilmesinin ardından gazetecilerin 'Suriye mesajı aldı mı?' sorusuna, 'Türkiye'nin mesajı her halükarda alınmıştır' karşılığını verdi
- Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: Bu tezkere savaş tezkeresi değil. Caydırıcılığı var. Suriye yaptığını kabul ediyor, özür diliyor. Bundan sonra böyle bir şey olmayacak
- AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli: Bu bir savaş ilanı değil. Tedbir ön planda. Başka ülkeyi kapsamıyor. Sadece Suriye'ye yönelik.

'Amaç savaş değil'
- MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri:
Türkiye'nin sınırlarının içerisine Suriye tarafından şu veya bu biçimde müdahale edilmektedir. Bunun durdurulabilmesi amacına yöneliktir. Suriye ile savaş anlamına gelmiyor. Şunu herkes bilmeli; Türkiye hiçbir şart altında Suriye ile savaşamaz.

'Tatmin olmadık'
- Kapalı oturumun ardından soruları yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, Genel Kurul'daki açıklamalarının kamuoyunda bilinen açıklamalarından farklı olmadığını söyledi: Açıklamaları bizi tatmin etmedi.

'Kabul edilemez'
- BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:
Top Suriye'den gelmiş gelmemiş, o insanların ölümü şu veya bu nedenle olmuş bu kesinlikle kabul edilemez. Biz savaş tezkeresine 'hayır' diyoruz. Bu savaşa geçit vermeyeceğiz
- Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk: Sadece kamuoyunu tatmin etmeye yönelik bir karar.

Donald Trump'tan Nessun Dorma göndermesi: Derin devlete idam mesajı
Donald Trump'tan Nessun Dorma göndermesi: Derin devlete idam mesajı

Donald Trump'tan Nessun Dorma göndermesi: Derin devlete idam mesajı

Zorunlu iniş gönüllü ikram... Rus pilota 'ayran jesti' kalpleri ısıttı
Zorunlu iniş gönüllü ikram... Rus pilota 'ayran jesti' kalpleri ısıttı

Zorunlu iniş gönüllü ikram... Rus pilota 'ayran jesti' kalpleri ısıttı

AYM iptal etmişti... Toplu sözleşme ikramiyesi memurlara yeniden verilecek
AYM iptal etmişti... Toplu sözleşme ikramiyesi memurlara yeniden verilecek

AYM iptal etmişti... Toplu sözleşme ikramiyesi memurlara yeniden verilecek