• $7,4683
  • €9,0283
  • 438.85
  • 1524.49
17 Ağustos 2020 Pazartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Sözde demokrat aday! Bi dene istersen

Sözde demokrat aday! Bi dene istersen

ABD Başkan adayı Biden'ın Türk demokrasisini hedef almasına tepki büyüdü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın “Buyurun, deneyin” dedi.

ABD’de Demokratların başkan adayı Joe Biden’ın Başkan Erdoğan ve Türkiye aleyhindeki sözlere yönelik tepkiler devam ediyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Pompeo ile yaptığı görüşmeden sonra Biden’in ifadeleri konusunda “Biz böyle dayatmaları kökten reddediyoruz. Türk milletini de tanımayan cahilce yapılmış bir açıklama. Hükümetin, cumhurbaşkanının, kimin değişeceğine milletimiz karar verir. Amerika’dan bir kimse karar veremez” diye konuştu.

2014’TE ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Çavuşoğlu, Biden’ın, 2014’te Türkiye’ye ilişkin Orta Doğu’da yaptığı bir konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak özür dilediğini hatırlattı. Biden’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından da Ankara’ya geldiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımızın huzurunda özür dilemişti ‘daha önce gelmemiz lazımdı’ diye. Şimdi anlıyoruz ki o özür dileyiş şekline göre, o gün timsah gözyaşları dökülmüş. Samimiyetsiz olduğunu da böylelikle anlıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, “Biden’ın Türkiye analizi katıksız cehalet, kibir ve ikiyüzlülüğe dayanıyor. Türkiye’ye emir verme günleri geride kaldı ama hâlâ bunu deneyebileceğinizi düşünüyorsanız, buyurun. Bedelini ödersiniz” ifadesini kullandı. 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, “Darbe diyemediği için seçim demiş. ‘Darbe’ seçim, ‘seçim’ de darbe yerine kullanmış. Darbeye nasıl cevap verilir, 15 Temmuz’dan biliyoruz. Sandık namustur” ifadelerine yer verdi.   

CEVABINI YİNE ALIRSINIZ  

TBMM Başkanı Mustafa Şentop “Biden’-lar ‘our boys’ dedikleriyle hiç seçim kazanamamıştır; sadece darbe yaptırmıştır. Bu millet onların ‘our boys’ dediklerine de en son 15 Temmuz’da gereken cevabı vermiştir, icab-ı halinde tekrar hak ettikleri cevabı verir” dedi.

BU ALÇAK BİR PLANDIR 

MHP Genel Başkanı Bahçeli “ABD’nin başkan adayı mertebesine ulaşmış müstevli artığının Türkiye üzerinde hesap yapması, siyasi ameliyatı aklından geçirmesi, kumpas peşinde koşması tam bir kokuşmuşluktur” dedi. Bahçeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Cumhurbaşkanımızı devirmeyi hedeflemesi, bunu darbeyle değil de muhalefeti destekleyip seçim yoluyla yapılması gerektiğine vurgu yapması alçak bir plandır. Demokrasiye inanan hiç kimse böylesi korkunç ve şeytani bir emeli cevapsız ve karşılıksız bırakmayacaktır.” 

CHP’DEN SÖNÜK TEPKİ

Joe Biden’ın küstah açıklamalarına CHP’lilerin tepkisi sönük kaldı. Biden’ın Türkiye’nin demokrasisine müdahale amacını görmezden gelen CHP’liler sadece ‘emperyal güçlerin yardımına muhtaç değiliz’ demekle yetindi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Hiçbir emperyal gücün gölgesini dahi kabul etmiyoruz” dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç “CHP emperyalist emellerin karşısındadır” diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “7 ay önceki açıklamaya kazandırılan aleniyet tükenmişlik itirafıdır” açıklamasını yaptı.   

Joe Biden ile FETÖ ilişkisi... Nuh Albayrak yorumluyor

<p>Beşiktaş TEM Otoyolu FSM Köprüsü istikametinde sivil polis aracı yol ayrımında sabit bekleyen tra

Beşiktaş'ta polis araçları kaza yaptı! Yaralı polisler var...

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rıdvan Dilmen: Beşiktaş şampiyonluğa inanmış

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor