• $17,8668
  • €18,4585
  • 1029.49
  • 2829.58
15 Eylül 2014 Pazartesi 01:45 | Son Güncelleme:

O parantezi kapatacağız

O parantezi kapatacağız

MEHMET OCAKTAN
mehmet.ocaktan@aksam.com.tr

Azınlıklar, dindarlar, Kürtler... Başbakan Davutoğlu, artık kimsenin 'öteki' olmayacağını söyledi, 'Yeni Türkiye' tablosunu çizdi: Bu kopuşları tarihte bir parantez olarak görüyoruz ve bu parantezi kapayacağız. Çözüm Süreci'yle başardığımız şey, bu aidiyet bağlarının aslında tekrar tahkim edilmesi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. IŞİD, Çözüm Süreci ve 2015 seçimleriyle ilgili önemli bilgiler veren Davutoğlu şunları söyledi: 

PERSPEKTİFİMİZ 8 AYLIK DEĞİL

- Biz 12 yıllık bir birikim üzerine kurulduk ve perspektifimiz de 8 aylık değil. Perspektifimizi hep 2023 olarak ilan ettik. Programın özü ve benim okuyacağım kısımlar sanki hükümet 2023’e kadar devam edecekmiş gibi planlanacak. Ancak hükümetin eylem planında ise 8 ayda atılacak adımlar en detaylı şekilde yer alacak. Yani iki program birbirine alternatif değil tam tersine bir bütünlük oluşturuyor.

Kimse türbülans beklemesin

- İş kazalarında gösterilen hızlı refleksler gibi ekonomide de bazı orta vadeli hedefler doğrultusunda atılacak adımlar olacak bu 8 ay içinde. Çözüm Süreci'nde ve yargıda reform konusunda da somut adımlarla yola devam edeceğiz. Kimse 8 ay sonra Türkiye’de yeni bir türbülans olur diye bir ümit beslemesin. Hedefimiz 2015 seçimlerine kadar yürüyen tüm projeleri takip edip hiçbir aksamaya mahal vermemek, ikinci atılım döneminin ilk işaretleri sayılabilecek orta vadeli planlama doğrultusunda yeni adımlar atmak. En geç kasım ayı içinde geniş katılımlı bir toplantıda bunu açıklayacağız. 

'YENİ TÜRKİYE'NİN İÇİ DOLACAK

- Çözüm Süreci'ne ilişkin 1 ay, 15 gün öncesine göre çok daha belirgin bir çerçeveye sahibiz. Sürecin doğası gereği mahfuz tutulması gereken hususlar olur. Bu konuda ciddi ilerlemeler yapmaya çalışacağız. Yani 8 ayın sonunda önünde olabilecek mayınları temizleyecek ama şu anki kazanımları koruyarak ‘Yeni Türkiye’ tabirinin içini dolduracak bir yeni dönemi başlatıyoruz. 

AK PARTİ 2005'TE ŞUNU İLAN ETTİ

- Devletten kopan ya da koparılan, aidiyet duyguları zayıflayan gayrimüslim azınlıklar, maalesef zamanla bu dokudan koptu. Tarihi olarak bu toplum Müslüman olarak devam etmişse ve siz başörtüsünü yasaklamışsanız o kitleler devletten psikolojik bir kopuş süreci yaşarlar. Ayrıca Diyarbakır Cezaevi'nde siz insanlara sadece Kürt kimlikleri dolayısıyla dışkı yedirmek dahil her türlü işkenceyi yaparsanız yine bir kopuş süreci yaşanıyor. Şimdi biz AK Parti olarak 2005'te şunu ilan ettik: Bizler bu kopuş sürelerini tarihte bir parantez olarak görmekteyiz ve biz bu parantezi kapayacağız. Çözüm Süreci'yle aslında başardığımız şey bu aidiyet bağlarının aslında tekrar tahkim edilmesidir. 

TEHDİT OLARAK GÖRMÜYORUZ

- Biz insanlara şunu dedik: "Konuştuğunuz dil ne olursa olsun ait olduğunuz mezhep ne olursa olsun hepiniz bu devletin eşit vatandaşlarısınız ve sizleri tehdit olarak görmüyoruz. Dini, etnik ya da mezhebi fark etmeksizin hiçbir kimlik dolayısıyla bizler sizleri ‘iç tehdit’ olarak görmüyor ve bu tanım üzerine bir siyaset inşa etmiyoruz." 

'ÇÖZÜM'DE OLAĞANÜSTÜ MESAFE

- Habur sürecine giden dönemde çok ciddi çabalar oldu. Sabote edildi. Biz kararlı durduk. Bir gün bu kalıcı barışı ve çözümü tesis edeceğiz inancıyla bunlardan yılmadık. MİT Müsteşarımız Hakan Fidan’la ilgili 7 Şubat operasyonun arkasında da Çözüm Süreci'ni engellemeye yönelik bir çaba vardır. Bunun için tepki verip karşı çıktık. Çünkü Hakan Fidan’a yöneltilen suçlama PKK içine girmiş bazı MİT elemanları üzerinden sanki MİT, PKK’yı yönetiyormuş gibi bir suçlamaydı. İstihbaratın görevi zaten onu yapmak. O günden bugüne aldığımız mesafe olağanüstüdür. 2007 ya da 2012'de bile olmayan bir şekilde şu anda bölgede çok derin bir etnik ve mezhebi bir çatışma yaşanıyor ancak biz Çözüm Süreci'ni ilerletiyoruz.   

DEMİRTAŞ'IN ADAYLIĞI GÖSTERGE

- Bugün Ortadoğu’da tek bir başarı hikâyesi vardır o da Çözüm Süreci'dir. Bugün bölgede halkının her kesimiyle barışık ve yeni bir ülke kurma iddiasında olan tek siyasi iktidar bizim siyasi iktidarımızdır. Irak’ta, Suriye’de Kürtler dışlanırken, Türkiye’de Kürt hareketinin önemli bir ismi Cumhurbaşkanı adayı oldu. Selahattin Demirtaş için Türkiye’nin her yerinde oy kullanıldı. Kaldı ki Demirtaş’ın sadece Güney Doğu Anadolu bölgesinin düşünerek Cumhurbaşkanı adayı olduğunu söyleyemezsiniz. Bu dahi sürecin bir yere geldiğini gösterir.  

YENİ ANAYASA'YA DESTEK VERİRİZ

- Buradan yine çağrı yapıyorum gönül ister ki 2015 seçimlerinden sonra yepyeni bir Anayasa yapalım. Bu en doğrusudur ve şu anda bunu yapmanın zor olduğunu görüyoruz. Ancak komisyonun üzerinde anlaştığı maddeler üzerinde bir değişiklik yapalım dense biz buna hayır demeyiz. Kaç maddede anlaşılmışsa o maddelerin değişebileceğini ve toplumda kapsamlı bir Anayasa değişikliği yapılabileceği ümidini ve beklentisini tekrar oluşturmak adına buna destek veririz. Bir kesimin yapılacak değişikliğin karşısında olmasını arzu etmeyiz ve isteriz ki öyle bir formül bulalım ve herkes elini taşın altına koysun ve toplumda kimsenin kanaati dışlanmışlık hissiyle davranmasın. Tüm konulardaki temel ilke budur.  

Kılıçdaroğlu ben arayınca tebrik etti

Sayın Cumhurbaşkanımız 10 Ağustos akşamı yeni bir çağrıda bulundu, "Yepyeni bir dönem başlıyor" dedi. Peki yemin törenine kim katılmadı. Kim olay çıkardı o törende. TBMM etiğini, onurunu kim sabote etti. İşte kutuplaştırıcı tavır bu. Peki buna rağmen Cumhurbaşkanımız dedi ki "Ben herkesle konuşmaya hazırım." Peki buna Kılıçdaroğlu’nun cevabı ne oldu? "Savaş olmadıkça konuşmam." Bundan daha kutuplaştırıcı bir dil olur mu? Ben Başbakan olarak göreve başladım. Kılıçdaroğlu aramadı. AK Parti Genel Başkanı seçildim. Aramadı. Kurultayda seçimi kazandığı gün ben kendisini aradım ve tebrik ettim. O zaman tebrik etti. Bahçeli’nin genellikle okuduğu metinlerden çıkıyor. Beni Cumhurbaşkanımızın idare ettiğini söylüyor. Şahsi konuşmalarında hep nezaketini takdir etmiştim ama Başbakanlık görevini yapan birine Bahçeli’nin de uygun bir dil kullanmasını bekleriz. Şahsi nezaket siyasi nezakete yansımalı.

Provokasyon

Tören öncesinde MHP lideri Bahçeli'nin korumaları ile polis arasında arbede yaşandı. Bahçeli'nin konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı okunurken sahneye çıkan bir kişi, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'ye konuşma hakkı verilmediği için sunucunun elinden mikrofonu alarak kürsüyü devirdi. Yaşanan bu olayın ardından konuşan Başbakan Davutoğlu sağduyu mesajı verdi: "Herkes Söğüt’e gelsin gelecek sene. Kucaklaşalım. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun bir olalım, iri olalım, diri olalım. Türkiye Cumhuriyeti'ni cihan devleti yapana kadar çalışacağız." Gerginliğin ardından Davutoğlu ve Bahçeli kısa bir süre sohbet etti.

Dünyaya barış çağrısı 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bilecik Söğüt'te 733'üncüsü düzenlenen Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenliklerine katıldı. Burada konuşan Davutoğlu özetle şunları söyledi:
- Dünyaya ve insanlığa çağrımız birlik çağrısıdır, barış çağrısıdır. Türkiye'deki her bir kardeşimize, 77 milyon kardeşimize çağrımız birlik çağrısıdır, barış çağrısıdır ve geleceğe ümitle bakma çağrısıdır. 
- Huzurunda bulunduğumuz Ertuğrul Gazi'nin attığı tohum, insanlık tarihine göstermiştir ki milletimiz tarihte ancak ve ancak özne olarak var olabilir; nesne olamaz, köle olamaz, müstevliler karşısında baş eğemez. 

AK Parti'nin oyu yüzde 51.7

Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle biraraya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümetin kurulmasından sonra ANAR tarafından yapılan en son anket sonuçlarını gazetecilerle paylaştı. Davutoğlu, yapılan son ankette AK Parti'nin oy oranının yüzde 51.7 olduğunu ifade etti. Ankette muhalefet partilerinin oy oranı ise şöyle: CHP yüzde 24.7, MHP yüzde 12.1 ve HDP Yüzde 8.3

Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda
Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda

Bakan Nebati: Doğalgazda sübvansiyon oranı evsel kullanımda yüzde 80'i aşmış durumda

Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı
Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı

Otomobil satışına 6 ay 6.000 km sınırı! Ticaret Bakanı Mehmet Muş detaylarını açıkladı

Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı
Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı

Yeni eylem planı hazır! Bakan Kirişci ilk kez açıkladı