• $ 5,8147
  • € 6,4658
  • 275.387
  • 110477
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadık tanımayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ortak basın açıklaması yaptı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları

Serbest ticaret anlaşmasını bir an önce uygulamaya geçirmeliyiz. Sayın dostum Poroşenko ile bu konularda mutabıkız. Bugün burada bir müjdeyi de milletimle paylaşmak isterim. Ukrayna'da Türk diline ve kültürüne yönelik ilgiye karşılık vermek için Yunus Emre Kültür Merkezi'ni açıyoruz. 

Özellikle Kırım konusundaki hassasiyeleri basın açıklamasında da ifade ettim. Kırım'la ilgili tavrımızı ve uluslararası noktadaki yaklaşımımız bellidir. Kırım'lı kardeşlerimizi kendiğmizden ayrı görmedik, bundan sonra da görmeyeceğiz

Vize kararı çok üzüntü verici. Dışişleri Bakamlığı yetkililerimiz konuyu duydukları anda muhattaplarını aramışlardır.

 

Poroşenko'nun açıklamaları: 

Bu senenin son 6 ayında Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaret yüzde 20 oranında arttı. Savunma sanayi havacılık ve uzay sanayi alanında işbirliğimiz gittikçe artmaktadır.

Bugün imzalanan anlaşmalar ileride bu alanlardaki işbirliğine daha da katkıda bulunacağını düşünüyorum. Bugün özellikle enerji alanında görüşmeler yaptık.

Devletimiz Türkiye'deki nükleer enerji alanında katkıda bulunma açısından önemli tecrübelere sahiptir. Bu sene insani ve kültürel alanda işbirliğimiz pekiştirdik. Daha önce vardığımız bir anlaşma hayata geçirildi. Sadece ikli ülke arasında kimlikle giriş çıkış yapılabiliyor. Bunun sonucunda insani ilişkiler daha da artıyor. Bu alanda ilişkilerimizi daha da geliştirmeye hazırız. Hedefimiz stratejik işbirliğimizin güçlendirilmesidir. Önemli bir nokta başkentlerimiz arasında özel bir hat bir kaç gün önce tesis edilmiştir.


<p>Eyüp Sultan’da bulunan Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenen “Kabe Örtüleri ve Kabe Yolunda Hatır

350 Yıllık Kabe Örtüsü İstanbul’da Ziyaretçilerini Bekliyor

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Sonbahar-kış modasına uygun trendler! İşte şıklığın sırları