• $ 5,7884
  • € 6,5812
  • 261.777
  • 95.421
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Beka nedir? Beka sorunu ne anlama gelir?

“Beka nedir, ne demektir?” sorusu siyasilerin açıklamalarının ardından araştırılıyor. Beka sorunu nedir? MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen Cumhur İttifakı’nın Büyük Ankara Mitinginde açıklamalar yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli açıklamasında, “Beka sorunu yok demek, tarihi şark meselesine göz yummak demektir. Beka sorunu yok demek milli mücadeleyi unutturmak demektir.” cümlesine yer verdi. Konu ile ilgili merak edilenlere haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

"Beka sorunu ne demektir?" sorusu ve beka kelimesinin anlamı araştırılıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirilen Cumhur İttifakı’nın Büyük Ankara Mitinginde açıklamalar yaptı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli açıklamasında, “Beka sorunu yok demek, tarihi şark meselesine göz yummak demektir. Beka sorunu yok demek milli mücadeleyi unutturmak demektir.” dedi.  Beka anlamı; Bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi anlamındadır. 

SANDIK SONUÇLARI KAÇTA AÇIKLANACAK? TIKLAYIN

BEKA NEDİR?

Bir devletin toprak bütünlüğünü, ahdi hukukunu ve anayasal düzenini iç ve dış tehditlere karşı koruması suretiyle hayatiyetini devam ettirmesi anlamındadır.

Arapça bir kelime olan Beka “Kalıcı-Varlık-Var olmak- Ölmezlik-Sonu bulunmamak” anlamlarına gelmektedir. Tasavvufta “ Bekâ Billah” gibi bir deyim vardır. İnsanın beşeri niteliklerden arınarak ruhanî niteliklerle donanması anlamına gelir. İslâm âlimleri “Tarikatlar”ın varlığını da bu deyimle açıklamışlardır. Günümüzde sanki uluslararası siyaset deyimi olarak canlanmıştır. Bu kullanım şekli Türk kültüründe “Devlet-Ebed-Müddet” yani “Sonsuz olan devlet” demektir. Deyim sanki değişmeyen anlamında “Töz” ile de ilgili bir anlam da içerebilir. Daha geniş bir çerçevede devletlerin var olmaları ve varlıklarını korumaları için stratejik proje ve hedefleri işaret edilmektedir.

BEKA SORUNU NEDİR?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Beka sorunu yok demek, tarihi şark meselesine göz yummak demektir. Beka sorunu yok demek milli mücadeleyi unutturmak demektir.” dedi.

Akşam Gazetesi yazarlarından Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu köşe yazısında beka meselesini açıklandı. İşte o yazısı:

Türkiye’nin yakın zamanda yaşadıklarından yansıyan bir sonuç olarak beka meselesi, özellikle ülkeyi yönetenlerin ve Cumhur ittifakında buluşanların üzerinde hassasiyetle durdukları bir olguya işaret ediyor. Terör örgütleriyle Türkiye’ye diz çökertmeye çalışanların her türlü kirli, karanlık planlarının dışa vurumu olarak yaşadıklarımız hepimiz için bekamız için sorumluluklarımızı netleştiriyor.

Ne yaşadığımızı, nasıl yaşadığımızı, niçin yaşadığımızı anlamlandırma gayretini göstermeyenler için beka meselesinin esasının altı bir kez daha çizilmelidir.

Her şeyden önce beka demek varlığını korumak, bulunduğu topraklarda kalıcılaşmak, tehditlere karşı dirençli olmak demektir. Türkiye’nin beka meselesi, yüzyıllık meselesidir. Tarihi bir hesap, kitap işidir. Bulunduğu coğrafyanın bereketinin, göz kamaştıran potansiyelinin çekim gücünün ürettiği dış ilginin zemin hazırladığı riskler bütünüdür. Ülke tarihinin her aşamasında diri, canlı bir hassasiyet ölçüsüdür. Türkiye’yi merkez alan, Türkiye’yi Türkiye’den yönetme inancının, direncinin ve kararlılığının varlığıyla ortaya çıkmış küresel kuşatmanın karşısındaki direnç noktamızdır.

Beka meselesi; Türkiye’nin istiklal yürüyüşünün kararlılığıdır. Türkiye’nin küresel aktör olma ısrarının, inancının azminin birikimidir. Beka meselesi; her türlü güçlüğe göğüs germek, zorluklar karşısında yılmamak, her türlü küresel kuşatmayı püskürtmenin yeminidir. Terör örgütleriyle Türkiye’ye diz çöktürtmenin şer çabası karşısında “ya istiklal ya ölüm” diyebilenlerin haykırışıdır.

Yüksek teknolojiyi üreten, milli güç unsurlarını kuvvetlendiren, dışa bağımlılığı ortadan kaldıran, hiçbir muhtaçlığa zemin hazırlamayan stratejik birikime dayalı, sabırla, kararlılıkla güç biriktirme sürecinin adıdır. Beka meselesi; Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’yi kuşatmaya çalışanlara, bu bölgede terör koridorları, garnizon devletçikleri üretmeye çalışanlara karşı tavizsiz, koşulsuz karşı duruşun direncidir. FETÖ ihanet şebekesinin tüm kripto unsurlarına ve küresel ağının hâlâ diri, canlı olan yapılanmasına karşı yılmadan, usanmadan mücadele azminin adıdır.

Beka meselesi; her seçim döneminde Türkiye’nin Türkiye’den yönetilme kararlılığını zayıflatabilme çabalarına karşı Türkiye sevdasının kararlılığıdır. Beka meselesi; Türkiye’nin emperyalizme, küresel sömürü baronlarına karşı mazlum halkların nefesi, özgüveni, direnci olmanın kararlılığıdır. Beka meselesi; Türkiye’nin yeniden milli mücadele, yeniden Çanakkale ruhunun dirilişidir. Beka meselesi; geleceğine sahip çıkma bilinci, geleceğini başkalarının boyunduruğuna sokmamanın direncidir. Beka meselesi; şuur işidir, uluslararası ortamın bir bilek güreşi sahası olduğu gerçeğinin kavranmasıdır.

Beka meselesi; algılarla gerçekleri örtmeye çalışanların maskelerini indirmenin mücadelesidir. Beka meselesi; millet iradesine saygı duymayanların, zorbalıkla, kaosla, fitne fesatla, ayrıştırmalarla iç çekişmeleri, iç çatışmaları üretme çabalarına karşı duruşun kararlılığıdır.

Beka meselesi; tüm bu hakikatler ortadayken, hiç kimsenin kendi şahsi çıkarının ihyası için kullanabileceği, siyasi hokkabazlığının malzemesi yapacağı bir araç da değildir.

Beka meselesi; yüreğiyle, zihniyle bu topraklara bağlanmışların bağımsızlık ruhunun yükselişidir. Ve 15 Temmuz destanının gölgelenmesine, önemsizleştirilmesine karşı dimdik duruşun adıdır.

Akşam gazetesi yazarlarından Vedat Bilgin bir köşe yaısında konu ile ilgili bilgiler verdi. İşte Bilgin’in yazısının beka sorunu ile ilgili olan kısmı:

NEYİN BEKASI?

İşte 15 Temmuz olayı Türk siyasi tarihinde yeni bir siyasal oluşumun ortaya çıkmasının zeminini, hazırlamıştır. Yerli kültür, ekonomik kalkınma, bağımlılıktan çemberinden çıkma, demokratikleşme gibi hedeflere ulaşarak kendi modernliğini kurmak isteyen milliyetçi ve muhafazakâr siyasi yaklaşımlar bu süreçte yeni bir ittifak içine girmişlerdir.

Toplumsal planda ortaya çıkan bu ‘kolektif bilincin’ giderek siyasi bakımdan da yeni bir oluşuma, Cumhur ittifakı diye isimlendirilen bir siyaset anlayışına dönüşmesi söz konusudur. Burada ‘beka sorunu’ Türkiye’de belediye seçimlerinde herhangi bir adayın kazanıp kazanmamasıyla ilgili değil, Cumhur İttifakının temsil ettiği bağımsızlık ve var olma iradesine karşı; Türkiye’yi güçsüzleştirmek, kontrol altına almak, bölmek isteyenler karşısında siyasal bir tavrın başarılı olmasıyla ilgilidir.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Iğdır Ziya Gökalp Ortaokulu öğrencisi Hatice Kübra Güneş, Liselere Giriş Sınavı´nda (LGS) aldığı

Iğdırlı Hatice LGS 1.si Oldu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Antalya Körfezi'ne demirleyen sondaj gemisi Yavuz'a büyük ilgi

Edirne'de feci kaza: Ölü ve yaralılar var