• $31,0924
  • €33,7121
  • 2024.69
  • 9369.1
15 Haziran 2013 Cumartesi 14:12 | Son Güncelleme:

Başbakan Erdoğan: Gezi Parkı boşalmazsa gereken yapılır

Başbakan Erdoğan: Gezi Parkı boşalmazsa gereken yapılır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara-Sincan'daki 'Milli İradeye Saygı' mitinginde gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gezi Parkı eylemcilerine çağrıda bulunan Erdoğan "meydanı boşaltın yoksa gereken yapılacak" dedi.

Mitin alanına girişte partililerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Başbakan Erdoğan eşiyle birlikte kürsüye çıkarak partilileri selamladı.

İşte Başbakan Erdoğan'ın o açıklamaları:

Buradan Sincan'daki mahşeri buluşmanın içinden tüm Ankara'yı, Türkiyeyi ve dünyayı yürekten selamlıyorum. Belki birazdan buradan ABD'ye bağlanıp  orada gönlü bizimle olanların sevgilerini alıp sevgilerimizi sunacağız. Bu manzarada kavga, gürültü, yakıp yıkmak yok, gönül insanları var. Türkiye manzarası bu. İşte Türkiye'nin gerçek fotoğrafı bu. Ülkemizi anlamak isteyenler varsa gelsin burayı görsün. Demokrasinin sesini duymak isteyen varsa burayı görsün.

3.5 YAŞINDAKİ TORUNUM...

Vatandaşların sürekli 'Dik dur eğilme, bu millet seninle' sloganı atması üzerine Erdoğan 'Bunu o kadar güçlü, o kadar güzel söylüyorsunuz ki artık 3.5 yaşındaki torunum dik dur eğilme bu millet seninle diyor, beni öyle uyandırıyor. Hiç endişeniz olmasın, biz kefenimizle yola çıktı, bu kervan böyle yürüyecek. Millet partisine, hükümetine sahip çıktı, çıkıyor.17 gündür dünyanın, ülkemin bir çok yerinde milyarlarca insan kalbiyle bizim için dua etti.Benim milletimin kalp gözü açıktır. Sadece gözüyle değil yüreğıiyle de bakar. Siz olayı, planı anladınız.O çirkin tuzağı, alçak saldırıyı, haince tuzağı bozuyor (millet burada) diye haykırıyorsunuz.

BİRİLERİ YUMRUK UZATTI

Biz herkese el uzattık birileri bize yumruk uzattı. Yumruk uzatanla toka yapılabilir mi.Bu talihsizliğin içerisinde buradan itibaren yola çıktık. Sincan'da başladık. Mart 2014 seçimlerinin yerel kampanyasının ilk adımıdır.Kimsenin burada görülen tarihi birliği boğmasına izin vermeyeceğiz.Bu birliği bozmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacak.

Bizim millet olarak öyle bir direniş tarzımız vardır ki, tüm oyunları, tuzakları bozar, altüst eder. Biz dua ve yakarışla direniriz. Biz susarak, sükut ederek direniriz. Onlar bunu anlamaz, biz 27 Mayıs'ın karanlığını böyle bir direnişle aştık. 12 Eylül, 27 Nisan, 28 Şubat'ın karanlığını böyle aşık. Eline molotof kokteyli, taş, sopa alanlardan, gece yarılarına kadar kornalarına basıp gürültü kirlilğiini yapanlardan olmadık. Tencere tavayla komşusunu rahatsız edenlerden olmadık. Bunlar mı çevreci.

ÇAPULCU AÇIKLAMASI

Çapulcu açıklamamdan çok rahatsız oldular. Bana gelenlere TDK sözlüğüyle gösterdim. Bak dedim, düzeni bozmaya çalışanlara çapulcu denir dedim. Otobüsleri, durakları yakan, evleri, dükkanları tahrip edenlerden olmadık.12 parti teşkilatım yakıldı. Ya bunlar sana ne yaptı. Hani demokrasi istiyordunuz. Sizin demokrasi anlayışınız bu mu. Sizlere belgelerle belli bir süre sonra açıklayacağız, merak etmeyin. Kaynağı neresi göreceksiniz. İçerde ve dışarda koordineli yürüten bu ihanet şebekesini milletime tanıtacağım. Başörtülü bayan araba sürüyor değil mi, arabaya vuruyorlar. Yavrusuyla beraber eşini bekliyor başörtülü bir kardeşimiz , ona saldırıyorlar. Taciz ediyorlar. 

SANDIKTA HESAP SORACAĞIZ

Bu topluluk bugüne kadar bu yanlışa düşmedi. Baş açığı da burda,, başörtülüsü de burda. Elele omuz omuza hep birlikte Türkiye.Polisimize el uzattılar. Sabrettik, sabrediyoruz. Milletvekili sıfatı bulunan CHP'li tarafından ahlaksızca dil uzatıldı, sabrettik.Camilerimize ayakkabılarla girip, içki içtiler. Sabrettik.Şahsım da dahil olmak üzere hepimize küfrettiler ama sabrettik. Niye? Çünkü biliyorduk ki kem söz sahibinindir.Tüm bu insanlık dışı hareketlerin hesabını soracağız yargıda. Bunu takipsiz bırakmayacağız. 8 ay daha sabredeceğiz. Milletin önüne sandık gelince bunlardan hesabı o zaman sandıkta soracağız.

MEDYAYA ELEŞTİRİ

Bunların çoğu Gezi Parkı'nın yerini bilmez. Yeni öğrendiler.Bunu anlıyorum da ortada henüz birşey yokken iyiniyetle orada bulunan genç kardeşlerimizin oradakilerle bulunmasını anlamıyorum. Çevre duyarlılığıyla davranan kardeşlerimizin isyanına saygı duyuyorum. Ama iş çevre duyarlılığının dışında bir noktaya götürüldü. Orada illegal örgütler vardı. Ulusal medyanın bir kısmı yalan haberle, provokasyonla ilkesizlik sergiledi. Uluslararası medyada her türlü iki yüzlülüğü sergiledi. İnşallah bu hukuksuzluğun, şiddetin hesabını da yine 8 ay sonra demokrasiyle, sandıkta soracağız. Ağırbaşlılıktan, olgunluktan tavıi vermeyeceğiz, tahriklere kapılmayacağız.

ÜLKÜCÜLER SENİNLE

MHP'yi kardeşlerime bu yürüyüşe destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum.(Bu arada ülkücü gençlik imzalı 'Dik dur eğilme, ülkücüler seninle' pankartı açıldı)

MAYIS AYINDA NELER OLDU

Mayıs ayı bizim için çok önemliydi.  46 milyar dolarlık istanbul'a 3.havalimanı ihalesini gerçekleştirdik . Japonya ile nükleer enerji santralinin kurulması için ilk adımları attık. İstanbul Boğazı'na üçüncü köprünün temelini attık. 2015'te üzerinden geçeceğiz. .İstanbul borsası 93 binin üzerine çıkarak rekor kırı. Beş. Merkez bankası rezervi 135 milyar dolara çıktı.IMF'ye olan borcumuzu sıfırladık. Dört büyük kuruluş Türkiye'nin kredi notunu iyileştirdi. Çözüm sürecinde çok güzel sonuçlar alındı. 6 aydır tek kötü haber gelmiyor,

REYHANLI SALDIRISI

Bu güzel gelişmeler yaşanırken önce Reyhanlı'da 53 kardeşimizi şehit ettiler.Şimdilik sabrediyorum. Ana muhalefet partisinin liderinin konuşması lazım. CHP'li milletvekilleri Suriye'ye niye gitti, onları götüren kim. Hepsi yavaş yavaş çözülüyor.Katillerin izin sürerken çok enterasan bir irtibatın izine ulaştık. Bu saldırıları düzenleyenleri koruyan kişi CHP'lileri Esad alçağına götüren kişidir. Ben CHP liderine istifa et dedim, eder mi. Başka nereden koltuk bulacak. Ama orada kalması bizim için çok iyi aslında. O kaldıkça bizim başarımız artacak.Yalancıdan başbakan olmaz diyor. Haklı, onun için Kılıçdaroğlu geldiğinden beri başbakan olmadı, olamayacak. Ey Kılıçdaroğlu bak millet neler diyor. Erdoğan'ı başbakan yapıyor. Demekki yalancı sensin, doğru burada.

O SANATÇIDAN HESAP SORACAĞIZ

Bunun ardından ikinci bir tuzak çıktı. Bir sanatçı çıktı, bir twett attı. 'Mesele sadece gezi parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı' dedi. Eğer ülkede hukuk varsa sana bunun hesabını soracağız. Yaşananların özeti budur. CHP'nin milletvekili de aynı şeyleri söylüyor, mesele AK Parti'yi indirmekmiş. Küçük grup dışında hiç birinin meselesi gezi parkı değildi. Bunların meselesi büyüyen Türkiye ile hesaplaşmaktı. Hani siz ulusalcıydınız. Oradaki terör örgütünün paçavralarına neden sessiz kaldınız. Özgürlükçüyüz diyenler özgürlüklere saldırdı.

POLİSE NEDEN SALDIRDINIZ

Ey ulusalcılar bu polise nasıl saldırdınız. Bunlar Türk polisi değil mi. Bir taraftan ulusalcıyız diyeceksin, diğer taraftan polise saldıracaksınız. Bu millet bu tuzaklara bu oyunlara eyvallah etmez. Millet gerekeni yapıyor ve yapmaya devam edecek. Biz bu tuzaklara düşmeyeceğiz. Bu çirkin girişimler karşısında asla geri adım atmayacağız. Siz bizlere emanet verdiniz. O emenet bizim kutsalımızdır. O emanet bizim şerefimizdir. O emaneti yere düşürmeyeceğiz. O emaneti bizden çnce allah sonra siz alabilirsiniz. Hiç kimse bizi korkutamaz. Hiç bir sermaye grubu, faiz lobisi bizi korkutamaz. Biz bu yola milletle beraber çıktık. Biz bu yola merhum Menderes gibi, merhum Özal gibi, merhum Erbakan gibi çıktık. Bizi kimse korkutamaz . Biz bu yola kefenimizle çıktık. 

TÜRK BAYRAĞI GIPTA İLE İZLENİYOR

10.5 yılda ekonomiyi 3 kattan fazla büyüttük. Sağlıkta, adalette, konutta, enerjide her alanda Türkiye'ye ilkleri yaşattık. Ankara'yı dünyanın en itibarlı başkenti konumuna yükselttik. Dünyanın her yerinde Türk bayrağı gıpta ile izleniyor. Dünyanın her yerinde Türkiye Cumhuriyeti pasaporu artık itibar görüyor. Türk Lirası artık değer ifade ediyor.

Çok daha fazla çalışacağız. Şunu buradan bir kez daha ilan ediyorum. Bu ülkede bizim nazarımızda hiçbir etnik kökenin diğerine üstünlüğü yoktur. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle... tüm etnik unsurlar bu ülkede biz beraberiz. Yunus gibi... Yaradılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Kimse kimseye üstünlük taslamasın. Alevinin sünniye, Sünninin Aleviye üstünlüğü yoktur. Ama bunu kaşıyanlar var. Bu oyuna ne olur gelmeyin.

Aynı musalladan kalkıyoruz. Musalla taşına Cumhurbaşkanı, Başbakan niyetine demiyor... Er kişi, hatun kişi niyetine diyor. İşte gerçek eşitlik orada. İşte biz oraya hazırlanıyor. Ey faiz lobisi sen de oraya gireceksin. Hiçbir şey alıp götüremeyeceksin.

GEZİ PARKI BOŞALMAZSA GEREKEN YAPILACAK

Yarın İstanbul'da mitingimiz var, Ülkemin huzurunu bozmak isteyenlere sesleniyorum. Hala Gezi Parkı'nda olan var mı bilmiyorum. Olay yargı sürecinde hala orada durmanın bir anlamı yoktur. Değerli kardeşlerim bunun yanında bir şey söyledim. Yargı ne tür karar verir bilemem. Lehte de karar verse, halk oylaması neticesinde halk eğer 'Ben o parkı korumak suretiyle bir şehir müzesi istiyorum' derse yaparız. Halkımız ne karar verirse biz ona uyarız. Orada duran kardeşlerim varsa lütfen orayı terk etsinler. Çünkü orası tüm İstanbullularındır. Orası illegal örgütlerin değildir. Çok açık net söylüyorum, Taksim Meydan boşaldı boşaldı, boşalmadığı takdirde artık bu ülkenin güvenlik güçleri orayı boşaltmayı bilir. Geldiler, kabul ettik. Kendilerine her şeyi söyledik. Bana söyledikleri, madem halk oylaması yapacaksınız, ne güzel dediler. Ama birilerinin orada direndiğini gördük.


MİTİNGDEN NOTLAR

Başbakan Erdoğan'ın 2014 seçim kampanyasının ilk mitingi olarak açıkladığı Ankara Sincan'daki miting saat 17.00'de başladı. Vatandaşlar sabah erken saatlerden itibaren Sincan Pazar yerini doldurmaya başladı. Alana girişlerde çok sıkı aramalar yapılırken bomba ekipleri de özellikle kürsü çevresinde köpeklerle inceleme yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vatandaşlara hitap edeceği platform kurulurken, platfomun arka fonunda "Büyük Oyunu Bozmaya Hadi Tarih Yazmaya" sloganı yer aldı.
Alanda AK Parti bayraklarının yanısıra hakim noktaya büyük bir Türk bayragı, Atatürk ile Başbakan Erdoğan'ın posterleri asıldı.

Görevliler gelen katılımcılara yağmur olasılığına karşı tek kullanımlık yağmurluk dağıttı.Güvenlik güçleri alanda sinyal kesici jammerleri kritik noktalara yerleştirdi.

BAYRAKLARI SALLAYIN CNN İNTERNATİONAL GÖRSÜN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sunucusu Orhan Karakurt, miting öncesi Sincan alanındaki partileri coşturmak için konuştu.

Karakurt, Gezi eylemleri boyunca canlı yayın yaptığı için eleştirilen CNN International'a gönderme yaptı: Bayrakları sallayın CNN International görsün.Taksim alanında provokatörlük yapan arkadaşlara el sallayalım buradan. Biz Recep Tayyip Erdoğan ile yürümeye devam edeceğiz. Ankara duysun, Taksim duysun, tüm Türkiye duysun. Yanıbaşımızda Suriye’de yüzbinlerce insan ölürken, Taksim Meydanı'nda  9 saat savaş muhabirleriyle canlı yayın yapanlar duysun. Dünyanın başka yerindeki toplumsal olaylara gözlerini kapayanlar, bu insanlar bu oyuna gelmez.

AFİŞLERLE MESAJ

Alana bakan binalara asılan  "Bırak Tencereyi Tavayı Gel Gör Ankara'daki Havayı", "The World İs Wathcing The Realities Now"," İnönü'yü Park Yapalım Adını Çarşı Koyalım", "Son Sözü Çapulcular değil Aziz Milletimiz Söyler", "Kur'an, Bayrak ve Vatan, İşte Adam Gibi Adam" ve "Oy'un Büyük Türkiyem" afişleri  dikkat çekti.

KAAN'ın yankıları sürüyor: F-35'in müşterilerine göz koydu
KAAN'ın yankıları sürüyor: F-35'in müşterilerine göz koydu

KAAN'ın yankıları sürüyor: F-35'in müşterilerine göz koydu

İstanbul'a yeni nesil raylı ulaşım! Süre 20 dakikaya iniyor
İstanbul'a yeni nesil raylı ulaşım! Süre 20 dakikaya iniyor

İstanbul'a yeni nesil raylı ulaşım! Süre 20 dakikaya iniyor

Goldman Sachs'dan Türkiye raporu! 'Türk lirasının değerlenme hızı sürecek'
Goldman Sachs'dan Türkiye raporu! 'Türk lirasının değerlenme hızı sürecek'

Goldman Sachs'dan Türkiye raporu! 'Türk lirasının değerlenme hızı sürecek'