• $ 5,2778
  • € 5,9788
  • 224.713
  • 102.715
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Sentetik eti yiyecek babayiğit aranıyor

Hollandalı bilim insanları laboratuvarda sentetik et üretti. Sentetik etle yapılacak hamburgeri ilk tadacak ünlü henüz belli değil

x

Dünyada ete olan talebin 2050 yılında ikiye katlanacağı beklentilesi Hollandalı bilim insanlarını harekete geçidi. Laboratuvarda sığır kök hücreleri kullanılarak sentetik et üretildi. Bilimsel çalışma, adı açıklanmayan bir bağışçının sayesinde 250 bin Euro'ya mal oldu.

6 yıldır devam eden çalışmalarda kök hücrelerin hayvan kaslarından alınması, labaratuvar ortamında üretilmesi ve son olarak da elde edilen ürünlerin yenebilir hale getirilmesi aşamaları tamamlandı. Sentetik etle üretilen hamburger Ekim ayına kadar yapılmış olacak.

Maastricht Üniversitesi'nden Dr. MarkPost, ünlü şef Heston Blumenthal'ın hazırlayacağı hamburgeri hangi ünlünün tadacağına projeyi finanse eden bağışçının karar vereceğini ancak henüz herhangi bir isim belirlenmediğini açıkladı.

YAPAY ETE İHTİYAÇ VAR MI?
Dünyadaki tarımsal arazilerin yüzde 70'ini kullanan hayvancılık sektörünün küresel ısınmaya da etki ettiği düşünülüyor. Giderek artan et talebinin karşılanmasının ileride sıınt yaşatacağı bekleniyor. MArk Post, kök hücre kullanımının yaygınlaşması ile ileride yaşanabilecek gıda sıkıntısının önüne geçilebileceğini düşünüyor.

Kök hücre üretimi ile giderek artan yem fiyatları için de ileriki yıllarda alternatif oluşturulacağı tahmin ediliyor.

Yeni teknolojinin bir başka yararı da ekolojik konularda olacak. Çiflik hayvanları dünyadaki metanın yüzde 39'unu, karbondioksitin yüzde 5'ini, nitro oksitin de yüzde 40'ını üretiyor. 

NE KADAR SAĞLIKLI?
Uzmanlar, laboratuvarda üretilecek etlerin çok daha sağlıklı olacağı görüşünde. Bunun en büyük etkeni çiğ etin hızlı bakteri üretmesi ve yapat ette bakteri üremesinin en aza indirilebilceği düşüncesi.

HABERTÜRK

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Zeytinburnu´nda pazarı gezen CHP´nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu yine benzer tepkiyle karşılaştı. Yaşlı

Ekrem İmamoğlu´na bir tepki daha: Partin 5 kuruş etmez

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019