• $8,5797
  • €10,4134
  • 511.764
  • 1442.56
10 Ekim 2018 Çarşamba 23:41 | Son Güncelleme:

Diyabete caşır suyu ilaç oluyor

Diyabete caşır suyu ilaç oluyor

Vücudun şeker metabolizmasını düzenleyen 'çaşır otu' diyabet hastalarına ilaç oluyor.

Erzurum’un ilçelerinde ve çevresinde, yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan çaşır bitkisi şifa dağıtıyor. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği  bilinen çaşır yoğun ilgi görüyor. Bitkisel tedavi uzmanları, “Çaşır bitkisi iştah açıcıdır ve şeker hastaları da genellikle bitkinin suyunu ve kendisini kullanır.  Bağırsakları çalıştırır. En önemlisi de vücudun şeker metabolizmasında önemli rol oynar” diyor.

KALBİ GÜÇLENDİRİR

Bilimsel kaynaklara göre çaşır; uyarıcı ve gaz söktürücü etkilerinden dolayı anason meyvesi yerine kullanılır. Kökünün kimyasal yapısında bulunan gummi-resinanın bağırsaklardan kurt düşürücü etkisi kanıtlanmıştır.

YARALARI İYİLEŞTİRİR

Hayvan yaralarında oluşan kurtları öldürmek için de toz halinde yaraların üzerine konulduğu, bu bitkilerden izole edilen kumarinlerin birçoğunun kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma ya da tıkanmayı önlediği saptandı. Ayrıca anti tümör, antibakteriyel ve antifungal etkisinin varlığı da tespit edilmiştir. Van ve Bayburt yöresinde otlu peynir yapımında da kullanılan çaşır, Siirt, Hatay ve Van yöresinde bitkinin tümü ya da kurutulmuş yaprakları hayvan yemi olarak kullanıldığında et ve süt verimini artırdığı gözlenmiştir.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 28 yıl sonra Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan işgalinden kurt

Başkan Erdoğan Azerbaycan'da: Bir ilk gerçekleşti

FC Barcelona yeni sezon formalarını tanıttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev iki ülke arasında ''Şuşa Beyannamesi''ni imzaladı

Türkiye'nin beklediği proje: 2 yılda tamamlanacak