• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
01 Eylül 2015 Salı 02:00 | Son Güncelleme:

Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirin!

Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirin!

Çocuğunuz elinden tableti, telefonu düşürmüyor mu? Onları teknoloji bağımlılığına iten en büyük faktörün siz ebeveynler olduğunu biliyor musunuz? İşte çocuklarınızı günümüz vebası teknoloji bağımlılığından korumanın yolları…

AMGEN & Mustafa Nevzat, her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği İş’te Misafir’de Pedagog Nilgün Doruk’u ağırladı. Sağlıklı bir aile ve iş dengesinin kurulması için aile kavramının aile bireylerinin önceliklerinin merkezine yerleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Doruk, çocuklarda gelişen teknoloji bağımlılığının önüne geçmek için ebeveynlere düşen görevlerden bahsederek, nasıl daha sosyal bireyler yetiştirilebileceği hakkında detaylı bilgiler paylaştı. 

Aile içi iletişim önemli 

Doruk, çocuklarla daha sağlıklı iletişim kurabilmek için yoğun bir günün ardından bile her şeyin onlarla doğru bir şekilde paylaşılması gerektiğini söyledi. Çocuklarla oyun oynamanın ve aktiviteler düzenlemenin, aile- çocuk ilişkisini olumlu yönde geliştirmede önemli rol oynadığını da belirten Doruk, anılar biriktirmenin, aile yemeği ve kitap okuma saati gibi ritüeller oluşturmanın gerekliliğinin yanı sıra, zaman yönetimi ve öncelikleri doğru belirlemenin öneminin ve bu süreçteki etkisinin altını çizdi. Sağlıklı ve iletişim kurabilen bireyler yetiştirmenin önemini vurgulayan Doruk, teknolojiyle tanışma yaşının belirlenmesi, internette geçirilen zamanın sınırlandırılması ve çocukların yararlı içeriklere ulaşması için ebeveynlere büyük bir görev düştüğünü belirtti. 

Ne yapmalı? 

- Çocuklarınızı arkadaşları ile doğal görüşmeleri için yönlendirin. 
- Yetenek ve ilgi alanlarına uygun spor dallarına yönlendirin. 
- Arkadaşlık ilişkilerini destekleyin. 
- Bilgisayar kullanımını kontrol edin ve sanal ortamdaki arkadaşlarını tanıyın.  

Ne yapmamalı? 

- Akıllı telefon/tablet vs. gibi aletleri çocukları teselli etmek, susturmak için asla kullanmayın. 
- Yemek saatlerinde bilgisayar başındaki çocuğa servis yapmayın, size katılmasını sağlayın.  

2 yaşa dikkat! 

2 yaşından küçük çocukların internet, televizyon ya da bilgisayarla karşılaşması uygun değildir. Okul öncesi yaş grubu için günde 30 dakikayı geçmeyecek şekilde internet kullanımı yeterlidir. İlköğretimin ilk 4 yılında ödev haricinde oyun ve eğlence için günlük 45 dakika zaman ayrılmalıdır. Sonraki yıllarda hafta sonu daha esnek olmakla birlikte günde 1 saat kullanım uygundur. Lise çağında da günlük 2 saat yeterlidir. 

Kontrolü elden bırakmayın 

- Günlük internet kullanım saatlerini değiştirin. 
Haftalık internet kullanımı çizelgeleri hazırlayıp, uyulmasını sağlayın. 
- Destek grupları ya da aile terapisi gibi yöntemleri hayata geçirin. 
- Yapmayı isteyip de fırsat bulamadığı faaliyetleri bir deftere yazmasını sağlayın, internet kullanmak için yoğun istek duyduğunda yazdıklarından birini yapmasını isteyin. 
 

 

<p>Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi (OMTAS) taşıyıcılı Pars v

Türk Silahlı Kuvvetlerine iki yeni kan

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı