• $ 5,7886
  • € 6,5801
  • 261.624
  • 95.421
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Spor ona armağan olarak verilmiş

59 yaşındaki Kamer Pierssens, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Dünya Şampiyonası Milli Takım Seçmeleri Yarışması'nda şampiyon oldu. Pierssens’la görüşüp başarısının sırlarını konuştuk.

AYSUN YILDIZ
aysun.yildiz@aksam.com.tr

Spor yaşamına doğduğu andan itibaren girmiş Kamer Pierssens’in. Çünkü kendisi sporun ona verilmiş olan tanrısal bir armağan olduğuna inanıyor. Çocukluk yaşlarından beri çok hareketliymiş. Tırmanmak, atlamak, dans etmek, zıplamak, koşmak… İlkokul dönemi öncesinden beri hayali, klasik bale ya da artistik yer jimnastiği eğitimi almakmış. Babasının itirazları bu hayallerini, uzun yıllar ertelemiş. Bu Pierssens’in her zaman hayıflandığı bir konudur! Ancak yine de ‘en güzel günlerimiz her zaman önümüzdedir’ gerçeğiyle hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmemiş. Onlar her zaman yüreğinde var olmuş. Sporu seçmiş, çünkü zaten ona armağan olarak verilmiş. Kısaca, Karen’in spordan başka seçeneği yokmuş! Kamer Pierssens, 47 yaşında spora başlayarak fitnessta kendini geliştirdi. İlk defa 57 yaşında Bodyfitness kategorisinde Türkiye şampiyonu olarak Milli Takım'a girdi. Şu an 59 yaşında; Yalova’da gerçekleşen Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Dünya Şampiyonası Milli Takım seçmelerinde yarıştı ve birinci olarak şampiyonluğu aldı.  

SPORU KANA KANA İÇTİM

“İçimde yıllardır bastırılmış ve birikmiş olarak devam eden spor tutkum, manevi koşullar fırsat tanıdığında hemen dışarı çıkıverdiler. Yılların özlemiyle spor yapmaya susamış biri olarak sporu kana kana içtim. 47 yaşında başladım. Ancak bilinçli antrenmanlarımı son 2 yıldır yaptığımı söylemem yerinde olur. İçimde var olan tohum filizlendi, çiçek açtı ve ürün verdi diyebilirim. Spor benim yaşam tarzım. Çalışmalarım yalnızca spor salonumda sürmez. Evde de bir eğlence bir keyif niteliğinde devam eder. Hoşuma giden bir film ya da program izlerken hemen yere uzanır ve stretching yaparım, karın ve kalça egzersizleri uygularım. Solariumda ayakta 10 dakika geçirirken ya da markette ödeme kuyruğunda beklerken bile kimsenin fark edemeyeceği egzersizler uygularım. Sporsuz zaman boşa geçen zamandır. Haftada en az 5 gün spor salonunda çalışırım, bazen 7 gün bile çalıştığım olur. Tüm bu çalışmaları bana keyif verdiği için yaparım..

YAŞIM AVANTAJ OLDU ASLINDA

Başarımı her şeyden Allah’a borçluyum. O’nsuz hiçbir şey yapamazdım. O, bana isteği ve gücü verdi. Ben de bunları değerlendirdim. Çoğu kişi bu başarımı ilk sanıyor ama aslında bu bir ilk değil! 15 Eylül 2012’de ilk kez Türkiye şampiyonu oldum ve aynı yıl aralık ayında Budapeşte’de ülkemi onur duyarak temsil ettim. İlk değil, ikinci olarak da kalmayacağını biliyorum. Hiçbir zaman kazanamama tereddüdü yaşamadım. Çünkü yaşım nedeniyle yarıştığım kategoriye katılan başka kimse yoktu. Kısaca, yaşım bir dezavantaj değil, bir avantaj oldu…

VÜCUDUMDA BEĞENMEDİĞİM BİR YER YOK

Vücudumda beğenmediğim bir yerim yok. Ama en beğendiğim yerim ‘gözlerim!’ Neden mi? Çünkü aslen öncelikle bir ruh olduğuma inanıyorum, beden ruhtan sonra geliyor biliyorsunuz. Bedenime ait olan gözlerim, ruhumu yansıtan tek yerim olduğu için en çok ‘gözlerimi’ beğeniyorum. Genelde yaşımı bilmeyenler fit olmamı takdir ediyorlar; ama yaşımı öğrendiklerinde bu durum hayranlığa dönüşüyor.

BESLENME VE BAKIM

32 yaşıma kadar her zaman ince bir yapıya sahip oldum. Ama 32 yaşımda yaşam koşullarım beni hareketsizliğe iten koşullardı. Bu nedenle ‘kilo alma’ gibi bir bilince sahip olmayan ben kendimi hiç farkında olmadan 20 kg. almış buluverdim. Ayrıntılara değinmem uzun sürecek. Kısaca şunu söyleyeyim, yaşamımda ilk kez 32 yaşında baskül ile tanıştım. 6 ay içinde, her hafta düzenli olarak 1 kg vererek, bu 20 kg. luk yükten kurtuldum. 
33 yaşımdan beri 55 kiloyum, bazen aşağı ya da yukarı doğru 1-2 kg farklılıklarım olabiliyor. 
Ama her sabah tartılırım ve o günkü antrenmanımda kardio süremi, o sabahki kilo durumuma göre ayarlarım. ‘Yaşamak için yemek yiyen’ biriyim. Ruhu doyumlu olan kişi yemek ile aşk yaşayamaz, bu imkânsızdır! Yıllardır sürdürdüğüm beslenme alışkanlıklarım oturmuş durumda olduğu için asla fazla yiyemem; içimden gelmez. Protein ağırlıklı beslenirim; şeker, tuz, un, katı yağlar ve kızartmaları gözümün önüne getirdiğimde bile midem rahatsız olur. Yulaf ezmesi, sebzeler, meyveler, balık, taze meyve suları, salata ve bitkisel olan yararlı her şeye bayılırım. ‘Protein barlar’ tatlı ihtiyacımı tatmin eder. Cildime özel bir bakım yapmam, bu konuda genetik olarak ayrıcalıklıyım, ancak sporcu masajına önem veririm ve fırsat buldukça yaptırırım.

HEMCİNSLERİME ÖNERİ

Yüreğim, paha biçilmez, biricik hemcinslerime önerilerde bulunmak ve bununla yetinmeyip, onlara aktif olarak yardım ve destek vermek için yanıp tutuşuyor. Bu nedenle hedefim bir TV programı yapmak. Misyonumun; Türk hemcinslerime öz değer kazandırıp stresten kurtulmaları. Bunun yanı sıra kendilerini sevmeleri ve öncelikle fit bir zihne sahip olmaları da çok önemli. Böylelikle kendiliğinden ortaya çıkacak fit bir vücuda sahip olmaları konusunda da hizmet vermek istiyorum. TV programı yapmam konusunda her tür öneriyi incelemeye hazırım. Biz kadınlar paha biçilmez değerdeyiz ve bunun farkındalığını yaşamlarımıza mutlaka yansıtmalıyız.

SPORA BAŞLAYACAK OLANLAR

Fitness dalında spora başlayacak olan kişilere önerim; böyle bir çalışma yapmaya yürekten inanıp kesin ‘karar’ almaları. Doktorlarına danışabilir ve uygun koşulları yakalar yakalamaz harekete geçebilirler. Spor yapmamak için bir bahane olmadığına inanıyorum. Spor yapmak her yaştaki insanın er ya da geç, hedefi olmalıdır! Spor yapıldığı zaman 
bedenimizdeki hormon mekanizmasının sağladığı yararlar, ileri yaşlarda dinç ve enerjik olarak yaşamımızı sürdürmemizin gerçeğidir.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, bu hafta Başkale ilçesinde bulunan ve görüntüsü ile Pamukkale´

Mutlaka Gidin! Van´da Bulunan Başkale Travertenlerine Yerli Turist Akını!

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Fındığa 'kahverengi kokarca' tehdidi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları