• $8,6747
  • €10,3622
  • 495.368
  • 1402.35
02 Eylül 2012 Pazar 12:48 | Son Güncelleme:

Olay yerine siz de girin!

Olay yerine siz de girin!

Bir süredir özellikle televizyon dizileri nedeniyle büyük ilgi gören Adli Tıp bilimi, her yaştan insanın okuyabileceği popüler bir kitabın konusu oldu. ‘Adli Bilimler’ adlı kitapta meraklıları için, farklı türlerdeki suçların çözülmesiyle ilgili, kan lekesinin analiz edilmesinden taklit imzanın saptanmasına kadar uzanan pek çok bilgi ve görsel var.

 

Eyüp TATLIPINAR
eyup.tatlipinar@aksam.com.tr

Adli tıp ve adli bilimler, çekiciliği tüm dünyada gün geçtikçe artan bir alan. Popülerliğindeki en büyük pay; bu alanı kendine konu seçen, Türkiye’de de önemli bir izleyici kitlesi bulunan CSI, Dexter gibi televizyon dizilerine ait. Dünyada konuyla ilgili yaygın ürünler arasında ‘Eyewitness’ (Görgü tanığı) serisi gibi kitaplar da bulunuyor. Türkiye’de epey bir zamandır konuyla ilgili dizilere alışkınız fakat bu alanda popüler kitapların yaygın olduğunu söylemek kolay değil. 

Her yaştan meraklının ilgisini çekebilecek, konuyla ilgili bir kitap bugünlerde yayımlandı. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan ‘Meraklılar ve hevesliler için / Adli Bilimler’ adlı kitabın yazarları Doç. Dr. Faruk Aşıcıoğlu ile öğrencileri Adli Tıp Doktoru Murat Nihat Arslan ve Adli Bilişim Uzmanı Semih Dokurer. 

2004’te adli tıp doçenti olmuş, halen Adli Tıp Kurumu’nda genetik alanındaki görevini sürdüren Aşıcıoğlu, kitabı yazarken büyük küçük herkesin merakını gidermeyi amaçladıklarını söylüyor. Her sayfasında detaylı resimlerin, fotoğrafların bulunduğu kitapta olay yeri incelemesinden kan lekesi model analizine, felaket kurbanlarının kimliklendirilmesi çalışmalarından otopsiye kadar pek çok başlık var. 

DİZİLERİN ETKİSİ 

Televizyon dizilerinin bu alandaki etkileri hakkında olumsuz yanı ağır basan bir fikre sahip Aşıcıoğlu. Teknolojinin çok geliştiğini, en ufak bir izden cinayetin çözülebileceğini fakat yine de özellikle yabancı popüler dizilerin bu konuyu fazlasıyla abarttığını söylüyor. Bu bazen mağdur kişilerde beklentiyi yükseltiyor ve hayal kırıklığına yol açabiliyormuş. 

Aşıcıoğlu en sık karşılaştığı sorunun ‘kusursuz cinayet’le ilgili olmasını da yine televizyon dizileriyle açıklıyor ve ekliyor; “Kusursuz cinayet yoktur, kusurlu olay yeri incelemesi vardır.” Kitaptan bazı notları aktaralım.

Kan Lekesi Model Analizi olay hakkında ne anlatır?

Şiddet içeren olaylarda en önemli delil kan lekesidir. DNA analiziyle kanın kime ait olduğunun saptanmasının ötesinde; olayla ilgili önemli ipuçları verir. Teknoloji bu konuda epey gelişmiştir; kan lekesinin yere düşerken havadaki hareketinin aşamaları bile tespit edilebilir ve sonuçlar elde edilebilir. Kan Lekesi Model Analizi’nden şu sonuçlar alınır; 

- Kanamakta olan kişinin yaralanma sonrası hareketlerini

- Kan dökülme olayı sırasında mağdur ve failin birbirine göre konumlarını 

- Yaralanan bölgenin yerden yüksekliğini 

- Uygulanan en az darbe sayısını 

- Kan dökülürken ve sonrasında olayın nasıl geliştiğini

İntihar mektupları koleksiyoncusu
İntihar mektuplarının, notlarının varlığı, ölenin el yazısı olduğu ispatlandığında cinayet ihtimalini düşürür. Faruk Aşcıoğlu, bu konuda çok vakayla karşılaşmış biri olarak fazlasıyla intihar mektubu görmüş biri. Elinde 30 civarında mektup bulunuyor; bir tür koleksiyoner… Mektuplarda sıklıkla karşılaştığı, dikkatini çeken noktanın, intihar eden kişinin sevdiklerini güven duyduğu başka birine emanet etmesi olduğunu söylüyor. Af dileme, tüm sevenlere veda etme, dini içerikli cümleler çoğu mektupta bulunurken, önem verilen kelimelerin altının çizilmesi ya da büyük harflerle yazılması dikkatini çeken başka bir durum. Ortak özelliklerden biriyse azımsanmayacak bir kısmında yazıların gözyaşlarıyla ıslanıp dağılmış olması…

Suçun işleniş saati önemli
Türk Ceza Yasası’na göre birçok suçun gece saatlerinde işlenmesi, o suç için belirlenen cezanın ağırlaşmasına neden olur. Bunun nedeni karanlığın suçun işlenmesini kolaylaştırması, mağdurun ise suçtan korunma becerisini ve imkânını azaltmasıdır. Bu nedenle suçun işleniş saati, olay yerine ve tarihine göre önemlidir.

Otopsi kararı nasıl alınır?
Dünyanın bilinen ilk otopsisi M.Ö. 300’lü yıllarda İskenderiye’de gerçekleştirilmiş. Resmi olarak belgelendirilmiş, Bologna’da yapılmış ilk otopsinin tarihi 1302. Osmanlı’daysa ilk otopsiyi, Avusturyalı Prof. Dr. Charles Bernard 1843’te İstanbul’da yapmış. 

Günümüzde bir ölüm olayı gerçekleştiğinde belediye doktoru ölüyü muayene eder ve ölüm nedeni belliyse defin izni verir. Ölüm nedeni belli değilse ya da ortada şüpheli bir surum varsa cumhuriyet savcısı olaya dâhil olur. Savcı doktor eşliğinde tekrar muayene yapar ve ölüm nedeni yine tespit edilemezse otopsi kararı alır.

Taklit imza, taklit el yazısı
Hiç kimse bir sonraki seferde tamamen aynı imzayı atamaz. Dolayısıyla hiçbir imza ya da yazının üst üste çakışması mümkün değildir. İki imza üst üste bindirildiğinde çakışıyorsa burada sahtecilik durumu vardır. Sahtecilikte çok kullanılan bir yöntemdir.  

Taklit yazının kullanıldığı belgeleri çözerken bazı harflerin bazı bölümlerine özellikle önem verilir: Ö, ş, i, ğ gibi harflerin işaretlerine… F, h, ğ, p gibi harflerin ‘inen’ ve ‘çıkan’ kısımlarına… A, e, f, t gibi harflerin, yazarken elin kaldırıldığı kısım dikkat edilmesi gereken detaylar.

Çekteki fazla rakam…
Adli tıbbın önemli bir alanı belgelerdeki sahtecilikle ilgilidir. Sahteciliğin çözülmesinde kullanılan yöntemlerden önemlilerinden biri ‘fulaj’dır. Bir yüzeye elle yazılan yazının, uygulanan baskı sonucu, o yüzeyin arka tarafında bıraktığı kabartılı izlerin incelenmesi işine fulaj denir. Örneğin bir çek üzerindeki para miktarının, sonradan eklenen bir rakamla yükseltilmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Bunun ‘fulaj’ yöntemiyle bulunmaması mümkün değildir. Sonradan eklenen rakamın zeminde yarattığı baskı her zaman farklıdır.

<p>Aniden etkili olan yağışa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, kapalı alanlara geçerek, yağmurdan k

Çağlayan'da sağanak yağış

Emine Erdoğan, Roketsan'a ''Sıfır Atık Belgesi'' verdi

Konya'da Türk-İslam sanatı eserleri sergisi ziyarete açıldı

Akyaka Bizans Kalesi'nin giriş kapısı ayağa kaldırılıyor