• $32,4267
  • €34,5075
  • 2484.26
  • 9679.8
8 Eylül 2013 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

Okullar onlar için bu yıl da ‘henüz’ açılmıyor!

Okullar onlar için bu yıl da ‘henüz’ açılmıyor!

Türkiye’de bir milyona yakın çocuk işçi var. Bu çocuk işçilerin önemli bir bölümü, mevsimlik, gezici ve geçici tarım sektöründe aileleri tarafından çalışmaya zorlanıyor ve okulla ilişkileri kesiliyor. İşte onlardan biri olan Rahime ve onun Hayata Destek Derneği tarafından değiştirilen yaşam öyküsü…

GİZEM COŞKUNARDA / gizem.coskunarda@aksam.com.tr

Bir emek sömürüsü ve çocukların yaşam haklarını gasp eden bir insanlık ayıbı olan çocuk işçiliği, ne yazık ki Türkiye’nin, acil farkındalık, eylem ve çözüm bekleyen bir gerçeği. 

Türkiye’de bir milyona yakın çocuk işçi var… Bu çocuk işçilerin önemli bir bölümü, mevsimlik gezici ve geçici tarım sektöründe çalışmaya zorlanıyor. Geçici mevsimlik tarım işçiliği, çoğumuzun farkında bile olmadığı bir kavramken, binlerce aile için yılın altı ayı süren ve bitmek bilmeyen bir yolculuk demek. Bir kentten diğerine sürüklenen çocuklar, eğitimlerinden kopuyor, ağır şartlar altında günde on saatten fazla çalışmaya zorlanıyor ve çok çeşitli bilişsel ve fiziksel sağlık sorunuyla karşı karşıya kalıyorlar. Hayata Destek Derneği’nin başlattığı ‘Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil!’ kampanyası, Türkiye’de çocuk işçiliği sorunu konusunda geniş bir kamuoyu farkındalığı yaratarak, sorunun çözümü yolunda kararlı, kalıcı ve tavizsiz adımlar atılmasını mümkün kılmayı amaçlıyor. Dernek tarafından, bu yıl da çocuk işçileri fındık bahçelerinden uzak tutmak amacıyla Ordu Uzunisa’da, bir yaz kampı düzenledi ve Karadeniz Bölgesi’nde çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik farkındalık yaratma amaçlı atölyeler gerçekleştirdi. 
aile içi kırılma
Benim size anlatacağım, 10 yaşındaki Rahime’nin öyküsü… Bu yıl, Ordu Uzunisa’da düzenlenen Hayata Destek Fotoğraf Atölyesi’nde, ilk defa objektifin arkasında olmanın zevkini tattı ve fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrendi. Henüz tarlaya gönderilmemiş. Ama çadırdan bozma evi çekip çevirmek, yemek yapmak ve kendinden küçük kardeşlere bakmak onun görevi. 
Tarlaya gitmiyor olsa da, çalıştırılan yaşıtlarının, hatta kardeşlerinin haklarından bahseden atölyenin bir parçası olmak ve bir çocuğun gelişiminin zorla çalıştırılmayı değil, oyun, okul ve aileyle dolu saatleri içerdiğini duymak, Rahime’yi çok şaşırtıyor. Çünkü Rahime’nin 12 yaşındaki ablası, Rahime’nin aksine, anne-babasıyla beraber her gün tarlada çalışmaya gidiyor. 
Rahime, doktor olmak istiyor. “Annem beni şimdiden doktor diye çağırıyor”, derken o kadar heyecanlı ki, ağzı kulaklarında. Ablası ise “Babam en çok Rahime’yi seviyor, ‘O daha küçük’ deyip onu işe götürmüyor” diyor buruk bir sesle. Çocuk işçiliği, aileler içinde böyle kırılmalara, kardeşlerin birbirlerine karşı algılarının değişmesine de yol açabiliyor.
Rahime, hayalindeki mesleği, ilk olarak, Hayata Destek ekibinin çocuklarla birlikte gerçekleştirdiği ‘Benim Posterim’ çalışmasında dile getiriyor. Rahime, posterinin baş kısmına, yani düşündüklerine ‘sebese’ye girince hangi okula gideceğimi düşünüyorum’ yazıyor. Rahime, ne zaman eve gideceğinin ve ne zaman doktor olacağını ve belki de en ilginci, dünyanın sonunun nasıl olacağını merak ediyor! 

ERKEN KALKMAYI SEVMİYOR

Onu, en çok eşyalarının izinsiz alınması, deniz olmayan yerde yaşamak ve erken kalkmak kızdırıyor. Fakat küçük Rahime’nin hayatı, ağustos ayında katıldığı ‘Fotoğraf Atölyesi’yle değişiyor. Fotoğrafçılığın inceliklerini öğrenen ve kendisine verilen makineyle yaşadığı yeri, ailesini ve yaşamını fotoğraflayan küçük kız, birkaç gün sonra, fikrinin değiştiğini ifade ettiği mektubunda şunları yazıyor: “Kararımı değiştirdim öğretmenlerim, ben hem fotoğrafçı olmak istiyorum hem de doktor.”

BU GÖREV HEPİMİZİN 

Rahime’nin ailesi, Ordu’da fındık hasadı bittikten sonra uzun yolculuğuna devam edecek. Belki şeker pancarı hasadı için Yozgat’a, pamuk için Urfa’ya gidecekler. Rahime, ailesiyle birlikte devam edeceği yolculuğun kaçınılmaz bir kader olmadığının artık farkında. Fakat onun, çocukluğunu yaşama fırsatına sahip olup olamayacağı, sadece ailesini ve çevresini ilgilendiren bir konu değil. Rahime’nin ve Rahime gibi yüz binlerce çocuğun yaşam hakları için, herkese görev düşüyor; ‘Çocuk işçiliğinin, çocukların haklarını, yaşamlarını ellerinden alan bir sorun olduğunun farkına varmak ve yetkilileri bu konuda eyleme geçirmek.’ Çünkü yüzbinlerce çocuğun geleceğinden bahsediyoruz. Çünkü Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil! Eğer derneğin çalışmaları hakkında bilgi almak ve destek olmak istiyorsanız www.hayatadestek.org adresini ziyaret edebilirsiniz… 

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı
Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık
Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı
TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı