• $16,6522
  • €17,4444
  • 972.574
  • 2401.96
19 Temmuz 2015 Pazar 02:00 | Son Güncelleme:

Kâğıttan hayaller

Kâğıttan hayaller

Deniz ve Türker Akman, günlük hayatta çok kullanılan “kâğıttan” heykeller tasarlıyorlar, hayallerine başka hayalleri de ortak edip birbirinden şahane figürlere imza atıyorlar.

İkili, izledikleri bir filmle başladıkları maceralarına “Papier Atelier” adını verdikleri şirin bir atölyede devam ediyor. “Kâğıt, günlük hayatta çok fazla dokunduğumuz bir malzeme biz de onunla neler yapabileceğimizi görmek istedik” diyen ikiliyle buluştuk.

EMİNE BIYIK
emine.biyik@aksam.com.tr

Hafta başında mail kutuma düşen bir e-posta dikkatimi çekti. “Efsaneye göre, kâğıttan bin turna kuşu katlarsanız dileğiniz kabul olur. Mesela dileğiniz Woody Allen ile tanışmaksa, zahmet etmeyin bize gelin” diye yazıyordu… Doğrusu ben de Tim Burton ile tanışmayı çok istiyordum. Hemen mail kutumdaki adresi aradım. Ardından Deniz ve Türker Akman çiftiyle bir araya geldik ve mail kutumdaki mesajın sırrını onlardan dinledim. Meğer bu ikili, hayallerinizi kâğıttan heykellere dönüştürüyormuş. Papier Atelier adını verdikleri şahane de bir atölyeleri var. Sizin de gerçekleşmesini istediğiniz bir hayaliniz varsa Papier Atelier'ye bir uğrayın. Belki siz de hayalinizin kahramanıyla buluşabilirsiniz. Ama sonrasında canlanmaları için bir peri gerekirse, çiftin o konuda bir fikri yok.

HAYALİN ESKİZİ ÇİZİLİYOR

İkili, “Away We Go”adlı filmi izledikten sonra birkaç basit denemeyle başladıkları serüvenlerine kâğıttan heykellerle devam ediyorlar. “Önce çok basit formlardan maketler yapmaya başladık. ‘Bir tane daha’ derken devamı geldi. Olumlu tepkiler aldığımızı görünce de ‘Neden başkalarına da yapmayalım?’ dedik ve Papier Atelier’yi kurduk.” Heykellerin bel kemiğini Türker oluşturuyor. İlk olarak istenilen hayalin eskizini çiziyor. Daha sonra bilgisayarda üç boyutlu olarak tasarlıyor ve baskıya hazır hale getiriyor. Deniz ise kesme yapıştırma ve boyama işlemlerini yapıyor. Materyal olarak da özellikle kâğıdı kullanmayı tercih ediyorlar. “Kâğıt, günlük hayatta çok fazla dokunduğumuz bir malzeme ama 
işin içine yaratıcılık girdiğinde aklımıza bile gelmiyor. Biz de onun basitliğiyle neler yapabileceğimizi görmek istedik ve ‘Neden kâğıt kullanıp devam etmiyoruz?’ dedik.”    

HER ŞEY YÜZDE YÜZ EL EMEĞİ OLSUN İSTİYORUZ

Her biri kâğıttan tasarlanan heykellerin bazısı guaj bazısı yağlı boya bazısı da akrilikle boyanıyor. “Kendinden renkli kâğıtları çok sık kullanmıyoruz. Daha çok akralik boya kullanmayı tercih ediyoruz. Her şey yüzde yüz el emeği olsun istiyoruz çünkü. Sulu boya kâğıdı diye bilinen özel bir kâğıt kullanıyoruz. Her defasında deniyoruz ve kâğıdın bir tık daha kalınını kullanıyoruz. Mesela artık çok daha büyük boylarda heykeller yapacağız. Onlar için de belki bir konsültasyon gerekecek. Yani çok daha güçlü olması için malzeme konusunda da bir değişime gideceğiz. Şu ana kadar yaptığımız heykellerde herhangi bir bozulma olmadı. Tabii ki materyali kâğıt olduğu için üzerine basarsanız ezerseniz. Yaptığımız formu bozulmadan koruyabilmek için birtakım şeyler de düşünüyoruz. Mesela cam giydirme gibi…” İkili, siparişleri teslim etmeden önce heykelleri olası kazalara karşı dayanıklılığını denetliyor ve ondan sonra teslim ediyor.  

PAPIER ATELIER

Deniz ve Türker bugüne kadar 60-70’in üzerinde heykel tasarladı. Birçok kişinin hayalini kurduğu ya da değer verdiği şeyleri kâğıttan heykele dönüştürdü. Papier Atelier adını verdikleri hikâyelerine birçok hayat birçok karakter sığdırdılar. Sığdırmaya da devam ediyorlar. Aynı zamanda ikili, yakında hayata geçirmeyi planladıkları enstalasyon çalışmaları için de harıl harıl çalışıyor. Belirli mekân ve sokaklara yerleştirecekleri çalışmalarıyla farklı bir projeye 
imza atmaya hazırlanan Akman çiftini www.papieratelier.com adresinden takip edebilirsiniz. 

 

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak
Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor
Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak
Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak