• $15,7731
  • €16,6547
  • 922.969
  • 2399.52
30 Nisan 2011 Cumartesi 10:53 | Son Güncelleme:

İmajınızı nasıl alırsınız?

İmajınızı nasıl alırsınız"

Herkesin imaj kaygısı taşıdığı bu dönemde 'İmajınızı Nasıl Alırsınız?' adlı bir kitap yazan İmaj Danışmanı Suna Kabadayı, renklerin ve kıyafetlerin dilini, akıllı alışverişin sırlarını ve imaj yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini anlatıyor.

AYSUN ÖZ KAŞİ
Son günlerin popüler söylemi, 'marka ya da modaya uygun giyinmek önemli değil, önemli olan tarz sahibi olmak'. Peki ama tarz sahibi olmak o kadar kolay mı? Bazıları doğuştan yeteneklidir, kendine yakışanı bulur; bazılarının destek alması gerekir. Ancak herkesin bir imaj ya da stil danışmanın olması mümkün değil. İşte tam bu noktada yardım almak isteyenlerin imdadına İmaj Danışmanı Suna Kabadayı yetişiyor. Elma Yayınevi'nden çıkan 'İmajınızı Nasıl Alırsınız?' kitabıyla tarzı, duruşu ve davranışları konusunda yardım almak isteyenlerle bildiklerini paylaşıyor. Amerika'da imaj yönetimi ve renk bilimi üzerine eğitimler alan ve Uluslararası İmaj Danışmanları Derneği'nin sertifikalı üyesi olan Kabadayı'ya akıllardaki soruları sordum.
- Sizi bu kitabı yazmaya iten neydi?
Kişisel imajın ne olduğunun neleri kapsadığının daha geniş kitlelerce anlaşılmasıydı beni öncelikle yola çıkaran. İnsan sosyal bir varlık, hepimiz bu hayatın içinde birbirimizle iletişim halindeyiz dolayısıyla konu sadece ünlüleri ilgilendirmiyor. Öte yandan imaj deyince çoğu zaman ilk akla gelen 'imaj yapmak' oluyor bu da sanki kendini olduğundan farklı göstermek, sahte bir kimlik arayışına girmek gibi algılanıyor. Bu yüzden kitabı okuyan kişi, 'bir imaj danışmanı ne yapar, nasıl yapar, bunun kendisine ne faydası olur' sorularının cevabını bulsun, benim yaptıklarımı o da adım adım kendisine uygulayabilsin istedim. Herkese bire bir ulaşamıyorum ama ulaşamadıklarıma bir hediye vermek istedim. Bildiklerimi paylaştım.
- Giyim tarzı ya da ne giydiğimiz imajımızın ne kadarını oluşturuyor?
İmaj bir bütün, başkaları üzerinde bıraktığınız etki, mesaj. Bu bütünün içinde, giysilerden üsluba, duruştan ses tonuna, bilginizi, değerlerinizi, hedeflerinizi ifade edişiniz var. Dünyaya kendinizi sunuş şekliniz sizin kişisel imajınız. Bunun içinde ilk görülense giyim oluyor, bu yüzden çok önemli. 40-45 yıldan bu yana bu konuda bilimsel araştırmalar var,  giyimin iletişiminde önemini araştıran, iletişimde görüntünün yüzde 60 belirleyici olduğu ispatlanmış bir gerçek. Doğru mu bu yaklaşım, ideal değil ama bir gerçek olarak karşımızda. Ben, imaj danışmanı olarak giyimin, kişinin vaadini desteklemesine bakarım. Ona yakışmış mı, fiziğine uygun mu, tenine gitmiş mi, kişiliğini ve değerlerini yansıtıyor mu, hedefleriyle paralel mi, duruma ve ortama uygun mu? Bu değerlendirme aşamasında ilk adım olur.
TÜRK KADINI VÜCUDUNA UYGUN GİYİNMİYOR
-  Türk kadını ve erkeğinin giyim konusundaki büyük hataları neler?
Kadında saç ve makyaj ilk göze çarpan. Mesela sarı saç hep gündemdedir, tenine yakışan yakışmayan pek çok kadında sarı saç görürsünüz. Şimdi de 'Muhteşem Yüzyıl'ın etkisiyle kızıl renk gündem. Giyimde en önemli hata moda olan her şeyi, tüm akımları aynı anda uygulamak, bunu sık görüyorum. Boynunda moda kolye, giyside moda olan renk, moda desen... Birbirine benzeyen, saçları aynı, çantaları aynı, ayakkabıları aynı, renkleri aynı kadınlar görüyorum, şık olmak adına yapılan şanssız bir tercih. Vücut tipine uygun giyinmemek bir başka sık gördüğüm hata. Vitrinde, podyumda, bir ünlüde gördüğünü aynen giymek... Bir de iç çamaşırı seçim hataları var. Çamaşır izi, şekli belli olan kadınlar görürsünüz. Halbuki uygun çamaşır seçimi kişiyi inceltir, kıyafetin duruşunu düzeltir. Dar çamaşır şıklığa zarar verir.
Erkeklerin yaptığı hataların başında bol giyinmek geliyor. Çoğunlukla bedene uygun giyinmiyorlar, takımlar, ceketler üstlerinden dökülünce görüntü hantallaşıyor. Renk seçimlerinde uyumsuzluk, tene uygun renk konusunda bilinçsiz tercihler var. Ancak gençler, daha bilinçli renk seçiyor.   Beyler en çok ayakkabı seçiminde hata yapıyor. Jean'le ne giyilir, blazer ceketle ne olur, takımın altına hangi renk seçilmeli çok önemli.
- Erkekler için alışverişi de kadınlar yapıyor, eşi için alışveriş yapan kadına ne önerirsiniz?
Eşinin zevk ve beğenilerini anlamaya çalışmalarını, zorlayıcı olmak yerine öncelikle sınırlarını keşfetmelerini, ilham vermelerini ama baskıcı olmamalarını öneririm. David Beckham çok örnek verilir, erkek şıklığı denince oysa ben kendisini çok Victoria Beckham bulurum. Bir tarzı yok, tutarlılık yok. Sürekli bir değişim. Değişime açık olmak iyi ama ince bir ayar yapılmalı. Kiloluysa esnek kumaşlar sihirlidir. Daha uzun boylu görünsün istiyorsa renklerle görüntüyü bölmeyecek tercihler, ceket boyunda tadilatların yanı sıra pantolonlarda paça boyu ve modeline dikkat edilmesi gibi ipuçları verebilirim.
- Hep söylenir bir tarzınız olmalı diye, peki bir tarz nasıl yakalanır?
Bilinç ve cesaretin harmanıyla... Öncelikle içerdekini unutma derim, çalışmaya da buradan başlarım. İç enerjiniz, kişiliğinizle giysiniz aynı dilden konuşacak, giyiminiz sizi anlatacak. İkincisi, giydiğin dışarıdaki kalıba uygun olacak yani vücuduna uygun kuplar, kesimler yakalayacaksın. Kumaşı rengi sana uygun mu? Biliyorsan biraz da cesaretle, içten gelen enerjiyle bir tarz olur. Kısaca giydiğin içten dışa kendin gibi olacak ki hem iyi taşı, hem tarzını oturt. Tarz sahibi olmak kendini bilmekten geçer.
- Akıllı alışverişin püf noktaları nelerdir?
Her alışverişte alacağınız kıyafeti nerede, ne zaman, neyle giyeceğinize bakmak lazım. Depolamak için alışveriş yapılmaz. Uygun neleriniz var? Bir de kalite kontrolü önemli. Çok kalabalık gün ve saatler akıllı alışverişi zorlaştırır.

En iyi Ajda giyiniyor, o bir ikon
- Türkiye'de en iyi giyinen pop yıldızı, siyasetçi ve oyuncular kimler?
Ajda Pekkan, tutarlı, şık, dinamik, kendine yakışanı çözmüş, bugün değil geçmiş dönem kostümlerine baktığımda da müthiş yaratıcı, cesur... İkon diyeceksek odur. Erkeklerde Yalın ve Kenan Doğulu'yu beğenirim, bu konuda özenliler, yenilikçiler. Ama sahneyi bir tarafa bırakıp şık erkek ararsak, en doğru örnekleri uluslararası teknik direktörler arasında buluyorum. Jose Mourinho, Fabio Capello, Leonardo Araujo gibi tabi çoğunlukla İtalyan isimler var. Şıklık giyim kültürüyle paralel ama mecliste şıklık magazinle eş tutuluyor, çoğunlukla stil kaygıları yok. Özellikle kadınlar fazlasıyla temkinli ve tekdüze. AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin bu konuda biraz daha renkli, deneyime açık. Oyuncularda ise Hande Ataizi'nin çok zevkli seçimleri var. Cansel Elçin'i de beğeniyorum, rafine bir tarzı var.
 

Savunmada büyük hamle! SSB Başkanı Demir'den stratejik açıklama
Savunmada büyük hamle! SSB Başkanı Demir'den stratejik açıklama

Savunmada büyük hamle! SSB Başkanı Demir'den stratejik açıklama

Bakan Nebati'den enflasyon ve büyüme mesajı
Bakan Nebati'den enflasyon ve büyüme mesajı

Bakan Nebati'den enflasyon ve büyüme mesajı

Bakan Kirişci: Türkiye orman yangınlarını gözetlemede İHA kullanan ilk ülkedir
Bakan Kirişci: Türkiye orman yangınlarını gözetlemede İHA kullanan ilk ülkedir

Bakan Kirişci: Türkiye orman yangınlarını gözetlemede İHA kullanan ilk ülkedir

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama