• $ 5,9336
  • € 6,6157
  • 244.534
  • 94.382
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

En akademik grup: Kulp

2007'de kurulan rock grubu Kulp'un ilk albümü çıktı. Öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan grubun akademik birikimi müzikle ilgili olmasa da ilk şarkıları bir üniversitede tez konusu olunca, kaçınılmaz olarak 'en akademik grup' sıfatını aldılar. Kulp'la müziklerini konuştuk...

SİBEL ATEŞ YENGİN
Rock grubu Kulp'un kurucularından Çağdaş Turan, Maltepe Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü Başkanı ve öğretim üyesi; Kerem Olgaç, aynı üniversitede Reklam ve Turizm Bölümü'nde dersler veriyor ayrıca bir turizm şirketinde müdürlük yapıyor. Grubun davul çalan üyesi Murat Altun, Maltepe Üniversitesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun. Kulp'un en genç üyesi Serdar Seçme ise İstanbul Üniversitesi'nde işletme eğitimi alıyor. Üniversiteliler tarafından sevilen Kulp'un bir şarkısı Kadir Has Üniversitesi öğrencilerinin bitirme tezlerine konu olmuş ve ilk video klipleri 'Tül Perde' öğrenciler tarafından çekilmiş. 'Gittikçe artan bir dinleyici kitlemiz oluşmaya başladı' diyen grubun üyeleriyle albümlerini ve müziğe başlama süreçlerini konuştuk.
Kendi deyimleriyle, mesai bitimlerinde 'kurtlarını dökmek' için müzik yolculuğuna başlayan Kulp, önceleri başka grupların şarkılarını kendi yorumlarıyla harmanlayarak başka bir kimliğe sokarken daha sonra işi ciddiye almaya başlamışlar. 'İşin bu raddeye geleceğini tahmin etmiyorduk' diyen Çağdaş Turan, dinleyicilerin artan ilgisiyle kendi bestelerini yapmaya karar verdiklerini anlatıyor. 'Hafta sonları bir araya gelip keyfimiz için müzik yapıyorduk. Ama sonra işler değişmeye başladı ve gruba olan talep gittikçe artmaya başladı. Biz de kendi bestelerimizi ortaya çıkarmaya başladık. Bir anda baktık ki birkaç albüm yapacak kadar şarkı birikmiş elimizde.' Yeni albümlerindeki şarkıların çoğu kendilerine ait olan grup üyelerine şarkıları seçerken aralarında anlaşmazlık çıkıp çıkmadığını sorduğumda gülmeye başlıyor ve grubun en genç üyeleri 'Bizi kimse dinlemiyor' diye espri yapıyor.

ÖĞRENCİ-ÖĞRETMEN YOK
Grubun basgitarcısı Kerem Olgaç söze giriyor ve duruma açıklık getiriyor: 'Grubun içinde canlı bir organik yapı var. Birbirimizden ne kadar beslenirsek üretkenlik de o kadar çok artıyor.' Grubun vokalisti ve şarkı sözlerinin sahibi Çağdaş Turan ise 'Besteler ortak bir şekilde çıkıyor. Herkes birbirinden bir şeyler öğreniyor' diyor.
Bazen sürtüşmelerinin de olduğunu anlatan grubun genç elemanlarından Murat Altun ise, 'Bu çatışmalar bizim için yararlı. Aramızda yaş farkı var ama öğretmen-öğrenci ilişkisi ya da hiyerarşik bir düzen yok. İşin güzelliği de burada; herkes deneyimlerini paylaşıyor' diye sözlerini sürdürüyor. Müzik adına yaptıkları tartışmaların olumlu bir süreç olduğuna dikkat çeken Serdar Seçme 'Herkesin çorbada tuzu var aslında. Bu tartışmalar sonucu ürettiğimiz müzik dinleyici kitlemizi artırıyor' diyor.
Toplumsal yozlaşmaya parmak basmak ve unutulan değerleri hatırlatmak adına yola çıkan gruba neden Kulp adını seçtiklerini sorduğumuzda Çağdaş Turan, 'Türkiye'de yaşayan herkesin olduğu gibi bizim de dertlerimiz var ve bunu müzik aracılığıyla paylaşıyoruz. Meğer isim bulmak albüm yapmaktan daha zormuş. Birkaç isimden sonra nihayet Kulp'a karar verdik, adı kulağa da hoş geliyor' diyor. Bu esnada grubun en genç üyesi Serdar Seçme, 'Kulp ismi Türkiye'de işlerin nasıl da kulpuna uydurulup birilerinin cukka yaptığına parmak basmak içindi aslında' diyerek söze giriyor. Albüm çıkarma konusunda tereddüt yaşayıp yaşamadıklarını soruyorum, Çağdaş Tuna şöyle cevaplıyor: 'Satışla çok işimiz yok, hepimizin mesleği var. Ki bu da özgür hareket etmemizi sağlıyor. Albüm artık kartvizit oldu. En çok istediğimiz şey mümkün olduğu kadar fazla sayıda dinleyiciye ulaşabilmek. Müziğimizi ne kadar paylaşırsak o kadar mutlu oluruz. Bu arada albüm satışlarımız da oldukça iyi gidiyor.' 
Grubun üyeleri hem birbirlerine oldukça uzak mesafelerde oturuyor ve yoğun bir iş temposuyla çalışıyor. Grubun öğrencisi de okul dışındaki zamanlarında gitar dersleri veriyor. Röportaj yapacağımız gün bile buluşma saati olarak herkesin mesai bitimini beklemiştik. Röportaj biter bitmez de ekip doğruca prova yapmak için stüdyonun yolunu tuttu. Onca iş yoğunluğu ve uzak mesafelerde oturmak müziği ikinci plana atmalarına neden oluyor muydu peki? Ancak sorumu sormamla hep bir ağızdan 'Hayır' diye cevap vermeleri bir oldu. Çağdaş Tuna, 'Zevk aldığımız için vakit yaratıyoruz' derken Serdar Altun, 'Bu biraz da gönül verme işi herkes olabildiğince özveride bulunuyor' diyor. İstedikleri müziği yapabilmek için bedel ödediklerini söyleyen Serdar Seçme ise 'Şirket sahiplerinden CEO'lara kadar birçok kişinin iş dışında hobileri var. Önemli olan yirmi dört saati iyi planlamak' diyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

TRT 1 ekranlarının reyting rekortmeni dizisi Diriliş Ertuğrul yeni bölümüyle izleyicileri ekran başı

Diriliş Ertuğrul 146. Yeni bölüm fragmanı izle

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İşte Fenerbahçe'nin transfer listesindeki yıldızlar

Hadise gece yarısı hastaneye kaldırıldı