• $ 5,5848
  • € 6,2105
  • 270.76
  • 95734.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ara Güler’i kim tıraş ediyor?

İstanbul’un en güzel sahaflar çarşılarından biri Aslıhan’ın berberi Can Bıyıklı, bir edebiyatsever… Müşterileri de başta Ara Güler olmak üzere, edebiyat ve sanat camiasından ünlü isimler…

SAYIM ÇINAR / sayimc@superonline.com

Beyoğlu’nda sahaf denildiğinde aklıma hemen Aslıhan Pasajı gelir. Yıllarca kimler geldi, kimler geçti bu pasajdan... İkinci el kitaplar, kasetler, plaklar ve eski döneme ait nitelikli fotoğraflar bulmak mümkündür Aslıhan’da. Hatta hatırlarsanız ‘Issız Adam’ filminde bir kitapçı sahnesi vardır... İşte o pasajdır Aslıhan... Burada bir berber dükkânı var, içinde de sahaflar gibi kitabı seven, insanı seven ‘can’ Can yani Can Bıyıklı. Can hayatta pek az karşılaşabileceğiniz bir insan ve esnaf örneği. Hem sırdaş hem de iyi bir insan. Bu tip insanları tanımak insana mutluluk veriyor. Tam 20 yıldır bu dostuma tıraş oluyorum. Geçenlerde kimi göreyim, karşımda? Ara Güler! İstanbul’u ondan daha iyi ‘gören’ birini tanımıyorum. Büyük fotoğrafçıyı da Can Ağabey tıraş ediyor. Edebiyat  dünyasından Tuna Kiremitçi, Oral Çalışlar, Reşat Çalışlar da tıraş oluyor Can’a. Neyse uzun lafın kısası, edebiyat dünyasının da bir berberi varmış, haberiniz olsun.

TESTOSTERONU YÜKSEK         OLAN TAMİR YAPAR!

Türkiye okurunun yakından tanıdığı John Gray, erkeklerin Mars’tan, kadınların Venüs’ten olduğunu açıklamış, iki cinsin temel farklılıklarını yalın üslubuyla anlatmış ve bu farklılıklarla yaşamayı öğretmişti. Şimdi de bu farklılıkların temeline iniyor ve farklı davranışlarımızın nedenlerini açıklıyor! Yakın tarihli bazı bilimsel keşifler iki cins arasındaki farklılığın ve tabii birbirleriyle olan ilişkilerinin kaynağında hormonlar olduğunu açıklıyor. Mesela erkeğin tamir işlerinden hoşlanmasının temel nedeni testosteron hormonuyken kadının sürekli gününün nasıl geçtiğini anlatması ve eşine de sormasının temel nedeninin oksitosin düzeyini yükseltme ihtiyacı olduğunu açıklıyor. John Gray, bu hormonları dengede tutabilirsek beraber daha mutlu yaşanabileceğini söylüyor ve hormonları dengede tutmayı öğretiyor!

OSMANLI BEYLİĞİ, NASIL     CİHAN İMPARATORLUĞU OLDU?

Geçenlerde İzmir’de yaşayan, kitapları da çok satan Cahit Ülkü’yle konuştum. Yeni kitabını bitirmiş. Konu yine ilginç. Selçukluların son döneminde Anadolu’da pek çok beylik varken, bunlardan en zayıfı olan Osmanlı Beyliği neden diğerlerini tarihe gömüp bir cihan imparatorluğuna dönüşebildi? Kitap, 250 sayfaymış ve her sayfasında haber nitelikli gözlem ve iddialar varmış. Ayrıca Yahudi ve Alevi cemaatlerini yakından ilgilendiren bölümlere sahipmiş. Üstelik ilk kez gündeme taşınan tespitler de var. Yurtdışından da ilgi görebileceğini umuyorum. Bakalım bu kitabı hangi yayınevi yayımlayacak.
Hak-İş Konfederasyonu’nun 38. kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlediği etkinlikler nedeniyle Ankara’daydım. ‘Son Kar’ filmiyle 10.000 TL’lik En İyi Kısa Film ödülünü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın elinden alan Feyzullah Aslan, filmde gerçek emekçiler olan köylü kadınlarımıza yer vermiş. Yaşam mücadeleleri 10 dakikaya sığmayan tüm emekçi kadınlarımıza ithaf edilen filmde, köylü kadını canlandıran Fadime Özdemir de jüri tarafından En İyi Kadın Oyuncu  seçildi. Hak-İş, umarım önümüzdeki yıllarda da kültür-sanat eksenli ödüller vermeye devam eder.

PELİN BATU NE OKUYOR?

Edebiyat dünyamızın güzel ve güçlü kadını Pelin Batu, Bukowski okuyor. ‘Sıradan Delilik Öyküleri’nde yer alan öyküler, Charles Bukowski’nin haklı şöhretini kazanmasının en iyi örnekleri sayılıyor. Bukowski bu öykülerde kendi hayatından yola çıkarak, kaybedenlerin dünyasına, farklı bir mercekten bakıyor ve her şeyi olabildiğince açık ve net anlatıyor. Pelin Batu da belki bu gerçekliği ve açıklığı seviyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>İstanbul’u vuran yağışlar sırasında İmamoğlu’nun akşama kadar hiçbir açıklama yapmaması ve kentte

İmamoğlu 24 Saat Sonra Ortaya Çıktı... Esnaf Sitem Etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Dev balina sahile vurdu: Vinç taşıyamadı