• $9,4912
  • €11,05
  • 546.92
  • 1512.28
17 Temmuz 2021 Cumartesi 07:32 | Son Güncelleme:

Yola güvenli ve ekonomik çıkın!

Yola güvenli ve ekonomik çıkın!
- SÜMER DEMİRCİLER

Türkiye bayram tatili için yollara döküldü. Kazaların yüzde 88'i sürücü hatalarından kaynaklanırken, kurallara uyarak güvenli ve ekonomik bir yolculuk yapmak mümkün.

Başlayan uzun Kurban Bayramı tatiliyle yollardaki trafik yoğunluğu da arttı. İşte yola çıkacaklar için hayati önem taşıyan güvenli sürüş kuralları...

LASTİKLERE DİKKAT!

Araca binmeden önce; lastiklerin durumunu, farların temizliğini ve camların görüşe uygunluğunu dikkatle kontrol edin. Aracı çalıştırmadan önce, araç içinde serbest dolaşan eşya olmadığına, koltuk ve ayna ayarlarınızın doğru olduğuna, emniyet kemerinizi taktığınıza ve tüm yolcularınızın emniyet kemerlerini taktığına emin olun. Unutmayın, emniyet kemeri kullanımı; olası kazalarda ağır yaralanma riskini yüzde 45 azaltır. Araçta çocuk varsa mutlaka çocuk koltuğu kullanın.

CEP BÜYÜK TEHLİKE

Hız limitlerini aşmayın; öndeki aracı yakından takip etmeyin. Direksiyon başında cep telefonuyla konuşmak kaza riskini yüzde 400 artırır. Yolculuk öncesinde uykunuzu alın ve 2 saatte bir 15 dakika mola verin. Araştırmalara göre, Türkiye'de kazaların yüzde 88'i sürücü hatalarından kaynaklanıyor. Hataların başlıca sebepleri ise; hız limitlerini aşmak, öndeki aracı yakından takip etmek, geçiş önceliklerine uymamak ve telefon görüşmesi yapmak şeklinde sıralanıyor.

AZ YAKITLA GİTMENİN YOLLARI

Bakımı yapılmamış, buji ve hava filtresi eski araçlar çok daha fazla yakıt tüketir.

Hız limiti aşmak ve ani fren 100 km'de tüketimi yüzde 20-40 yükseltir. 90 km/s ila 130 km/s arasındaki tüketim 100 km'de yüzde 30 artar.

Araç üstünde port bagaj taşımak tüketimi yüzde 15 yükseltir.

Klimayı yanlış kullanmak motor devrini yükseltip 100 km'de 1 lt'ye kadar tüketimi artırır.

Seyir sırasında camı açmak 100 km'de 0.5 lt yakıt tükettirir.

Sabit hız, yüksek devir en düşük tüketimi sağlar.

ULAŞTIRMA BAKANI UYARDI: UYKUSUZ ARAÇ KULLANMAYIN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da, yola çıkacakları uyardı. Karaismailoğlu, "Ulaştırma ve altyapı yatırımları sayesinde Türkiye'ye yıllar önce konuştuğumuz 'trafik canavarı, trafik kazaları' haberlerini unutturduk. Bütün bunlar akıllı otoyollar ve bölünmüş yollar sayesinde oldu. Ama yine de vatandaşlarımız kesinlikle uykusuz, yorgun, alkollü araç kullanmamalı. Yorulduklarında kenara çekerek dinlenmeliler" dedi.

<p class='MsoNormal'>İstanbul Ekonomi Zirvesi öncesi  basın toplantısı düzenlendi. Toplantının ana b

İstanbul Ekonomi Zirvesi için geri sayım

Ardahan da kargaların istilasına uğradı

Konya'dan Avrupa'ya şırınga ihracatı

Dünyada ilk kez üretildi! Türk mühendis ''gücü çevirdi'' ambargoyu aştı