• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
01 Şubat 2021 Pazartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Yeni modeller yolda... SUV pazarında ‘B Planı' devrede

Yeni modeller yolda... SUV pazarında ‘B Planı' devrede
- SÜMER DEMİRCİLER

Değişen ÖTV sonrası fiyatı artan C SUV'ların satışlarının azalıp, tüketici taleplerinin daha küçük B SUV'lara kayması bekleniyor. Sınıfın kurucusu JUKE'u satışa sunan Nissan da rekabeti ateşlemeye hazırlanıyor.

Yüksek yapıları, kaslı gövdeleri ve şık tasarımlarıyla SUV modeller tüm dünyada tüketicilerin gözdesi oldu. Geçtiğimiz yıl globalde satılan tüm araçlar içinde SUV’ların payı yüzde 42’ye ulaştı. SUV’lar iç pazarda ise satılan 610 bin 109 adet araç içinde 181 bin adet satışla yüzde 29.8 pay aldı. Satılan SUV’lar arasında orta boy olarak da tanımlanabilen C SUV’lar 133.315 adet satışa ulaşırken, küçük yani B SUV’ların payı 30 bine yaklaştı. Geçtiğimiz yıl değişen ÖTV matrah ve oranlarından sonra C SUV’ların neredeyse tümü yüzde 80 ÖTV dilimine girip, fiyatları uçtu. Yüzde 50’lik bir alt dilime girmeyi başarabilen küçük SUV’ların bu yıl zirveye oynaması bekleniyor.

MAKAS AÇILIYOR

Tüm markaların B SUV modellerini % 50’lik ÖTV diliminde tutmak için çaba harcadığının altını çizen Nissan Türkiye, Kuzey Afrika ve BDT Genel Müdürü Emre Doğueri “B ve C SUV modeller arasındaki fiyat makası tüketici tercihlerinde büyük rol oynuyor. Bu nedenle cam tavan, hatta otomatik şanzıman gibi donanımların olmadığı başlangıç paketleri oluşturuluyor” dedi. Marka olarak binek modellerde dizel motoru tümüyle kaldırdıklarını belirten Doğueri, elektrikli Leaf’i getirmek için hazırlık yaptıklarını söyledi.

13 YILDA 200 BİN SUV

Özellikle SUV modellerde yıllardır en çok satan marka olduklarını vurgulayan Doğueri “Son 13 yılda 200 bin adet SUV satışı yaptık. Bu yıl 800-850 bin adet olarak gerçekleşmesini beklediğimiz toplam pazarda 7 bin 500 adet JUKE satışı hedefliyoruz. Yenilenen Navara ve son çeyrekte gelecek yeni Qashqai ile birlikte bu yıl toplam 25 bin adet satış planlıyoruz” dedi.

BOYUTLARI BÜYÜDÜ 

Nissan JUKE, bir önceki jenerasyonu ile kıyaslandığında gelişen akıllı özellikleri ve büyüyen boyutlarıyla dikkat çekiyor. Arka koltuklarda 5.8 cm’lik artan diz mesafesi, yine 2.2 cm’lik artan baş mesafesi ile arkada oturan yolculara oldukça geniş bir alan sunan yeni model, yüzde 20 artan 422 litrelik bagaj hacmi ile de öne çıkıyor. Yeni model, tüm versiyonlarında 8” dokunmatik ekranı, Apple Car Play ve Android Auto sistemlerini standart olarak sunuyor. Araç 100 km’de 5.1-6 lt tüketim değerlerine imza atıyor. 

SINIFIN KURUCUSU 

Tüm dünyada SUV modelleriyle kendine özel bir alan açan Nissan, 11 yıl önce tanıttığı JUKE ile aynı zamanda B SUV sınıfında da öncülük yaptı. Dünyada 1.5 milyon adet satılan JUKE’un bu önemli başarısı sonrasında farklı markalardan çok sayıda rakip üretildi. Geçtiğimiz yıl tümüyle yenilenen model, ülkemiz pazarındaki yerini de aldı. Üç silindirli 1.0 lt 115 beygirlik turbo benzinli motora sahip yeni JUKE’ta manuel veya 7 ileri DTC otomatik şanzıman alınabiliyor. Otomobilin 229 bin 900 TL’den başlayan fiyatı, üst donamı paketinde 349 bin 900 TL’ye kadar yükseliyor. 

<h3>TÜRKİYE DEAŞ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA BAŞİKA'DA</h3><p>Başika'daki Türk Üssü'ne en son yapılan sa

Başika Saldırısı: Irak'ta neler oluyor?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de