• $8,5707
  • €10,1463
  • 495.809
  • 1360.75
27 Temmuz 2020 Pazartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Kredi avantajı bitti, fiyatlar tırmanacak

Kredi avantajı bitti, fiyatlar tırmanacak
- SÜMER DEMİRCİLER

Kamu bankalarının yerli üreticilerin sıfır kilometre otomobilleri için verdiği avantajlı kredi bitti. Özellikle ikinci elde zaten yükselten fiyatların yıl sonuna kadar daha da artırması bekleniyor.

Pandemiye rağmen özellikle son iki ayda yükselen sıfır kilometre otomotiv satışlarındaki en büyük kaldıraç etkisini kamu bankalarının verdiği avantajlı kredi paketleri yapmıştı. Yüzde 0.49- 0.60 bandındaki uygun kredi, toplu taşımadan kaçmak isten tüketicilerin çokluğu, ötelenen taleple birleşince satışlar patladı. Geçtiğimiz hafta Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın yerli üreticiler Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota için verdiği desteği durdurduğunu açıklaması piyasada şok etkisi yaptı. Bankaların açıklamaları sonrası piyasa hem sıfır hem de ikinci el fiyatlarındaki gelişmelere odaklandı. Uzmanlar avantajlı kredi paketlerinin son bulmasına rağmen sıfır kilometre otomobildeki talebin yükseleceği görüşünde birleşiyor. Yerli üretim yapan fabrikaların üretime başlamasına rağmen tam kapasiteye erişememesi sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarını da artıyor.

Sıfır kilometre otomobillerdeki üretim kısıtlaması, avantajlı kredi paketlerinin devreden çıkması ve artan döviz kurları yüzünden fiyatların yükselmesiyle ikinci el satışlarının daha da artması bekleniyor.

ARTIŞLAR SÜRECEK

Önümüzdeki günlerde ikinci el otomobillere olan talebin artması ve dolayısıyla fiyatlarının da bir miktar yükselmesi bekleniyor. Ayrıca ikinci el otomobiller için kamu bankalarının verdiği yüzde 0.82’ye kadar düşen kredi imkanı da devam ediyor. Uzmanlar bu yüzden piyasada beklenen ikinci el araçların fiyatlarının düşeceği tezinin de çürüdüğünün üzerini çiziyor. 

ÖTV İNDİRİMİ BEKLENMİYOR 

Piyasanın konuştuğu sıfır kilometrde otomobillerde ÖTV indiriminin hayata geçmesi kısa vadede beklenmiyor. Bu durumda ithal ve yerli otomobillerin yükselen kurun da baskısıyla sonbahar aylarında fiyatlarının daha da yükselmesi, bunun da ikinci elde fiyatları biraz daha yukarı yönlü tetiklemesi tahmin ediliyor.

KASIMDA DENGELER OTURUR

Bayram sonrasında piyasaların beklediği başka bir gelişmeyse özellikle yerli markaların üretim adetlerini yükseltmesi. Fabrikalar üretimi yükseltebildikleri zaman, Avrupa’da düşen talebin de etkisiyle iç pazarda satışlarını yükseltmek isteyen yerli markaların kendi bünyelerinde avantajlı finansman kampanyalarına başlaması bekleniyor. Bu da özellikle kasım ayından itibaren ikinci elde fiyatların dengeye oturması anlamına geliyor. Ayrıca filo kiralama şirketlerinin araç stoklarını satmaya başlamasıyla birlikte fiyatların bir miktar daha dengelenmesi bekleniyor. 

<p>Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in başbakanı azlederek, Meclis'in çalışmalarını durdurması Arap Bah

Tunus'ta darbe süreci

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor