• $9,5171
  • €11,0781
  • 550.004
  • 1512.87
7 Eylül 2021 Salı 07:00 | Son Güncelleme:

AKŞAM, IAA Münih Mobility Fuarı'nda! İlk fuarda elektrikli şov

AKŞAM, IAA Münih Mobility Fuarı'nda! İlk fuarda elektrikli şov
- SÜMER DEMİRCİLER

Otomobilin voltajı Münih'ten yükseldi. İki yıl aradan sonra Avrupa'da fiziki olarak açılan ilk otomobil fuarı olan IAA Münih Mobility, elektrikli otomobillerin gövde gösterisine dönüştü. Klasik motorlu araçların neredeyse olmadığı fuarda ulaşım çözümleri de sergileniyor.

Pandemiyle birlikte Avrupa'nın otomobil fuar haritası da değişmeye başladı. İki yılın ardından Avrupa'daki ilk fiziki otomobil buluşması olan IAA Münih Mobility, kapılarını otomobil tutkunları için açtı. Fuar 7-12 Eylül tarihleri arasında açık olacak. IAA Mobility, ilk kez yüzde 100 elektrikli araçların tümüyle damga vurduğu ilk otomobil fuarı olarak da dikkat çekiyor.

IAA Münih'te fuar alanına girişte ziyaretçilerin aşı kartlarını göstermesi zorunlu. Aksi halde ziyaretçiler fuara alınmıyor.

KLASİK MOTOR ÇOK AZ

İçten yanmalı motorlu modellerin parmakla sayılacak kadar az olduğu fuarda, her markanın standında yüzde 100 elektrikli ve hibrit motorlu çok sayıda araç sergileniyor. Avrupalı ve Çinli markaların geniş katılım gösterdiği fuara Audi, BMW, Cupra, Dacia, Ford, Hyundai, Kia, Leapmotor, Mercedes-Benz, MINI, Polestar, Porsche, Renault, Volkswagen, XPeng markalarının yenilikleri ziyaretçilerle buluşuyor.

FUAR ULAŞIMI TEMSA'DAN

Fuara otomobil dışında elektrikli minibüs, elektrikli otobüs, elektrikli bisiklet, motosiklet, scooter ve uçan ulaşım araçları da katılıyor. IAA Mobiliyt'nin Türk firmalarından TEMSA, elektrikli araçları Avenue Electron ve MD9 electri CİTY'nin yanı sıra, batarya paketlerinini de sergiliyor. Marka iki aracıyla fuarın ulaşımını da üstleniyor. Fuarda açıklama yapan TEMSA CEO'su Tolga Kaan Doğancıoğlu, "Bu fuar, gelişimimize önemli bir katkı sağlamasının yanı sıra 2025'te ürettiğimiz her iki otobüsten birinin elektrikli olması hedefimize bizi daha da yaklaştıracak" dedi.

NİSSAN BURSALI MI OLUYOR?

Bursa'daki Renault Megane Sedan üretimi 2022'de sona eriyor. Boşalan kapasite için masada olan senaryolara göre, Renault Grubu bünyesindeki Nissan ve Mitsubishi Bursa fabrikasına taşınabilir.

ELEKTRİKLİ VW T-CROSS

Fuarın dikkat çekici modellerinden biri de VW'nin yeni konsept otomobili ID.Life oldu. Araç, markanın elektrikli T-CROSS modeli olarak değerlendiriliyor. Araç 2025'te piyasada.

ELEKTRİKLİ MEGANE ŞOV YAPTI

Fuarda önemli yeniliklere imza attıklarını vurgulayan Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, "Yeni Megane E-TECH Electric bugüne kadar satılan 400 bin araç ve kat edilen 10 milyar 'e-kilometre' ile 10 yılı aşkın uzmanlığı harmanlıyor. Menzili 400 km'yi geçecek yeni Megane E-TECH Electric modelini de Türk tüketicisiyle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz. 2022'nin ilk yarısında yeni modeli satışa sunmak için planlamalarımıza başladık" dedi. Çağdaş ayrıca, "Tanıttığımız 5 veya 7 koltuk seçeneğiyle Dacia Jogger, geniş ailelerin en iyi yol arkadaşı olacak. Dacia Jogger'ı da 2022 yılının ilk çeyreğinde satışa sunmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

DİREKSİYONU BİLE YOK!

Fuarın ev sahibi markalarından Audi, otonom özelliklere sahip, dördüncü seviye otonom özellikleri bulunan, iç mekan, direksiyon simidi, pedallar veya ekranları olmayan konsept aracı Grandsphere'ı sergiliyor. 5.35 m uzunluğundaki Audi Grandsphere, özgün hatları ve gelişmiş özellikleriyle yolcularına özel jet konforunu otoyollarda sunmayı planlıyor.

<p>Irak  ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin  Cumhurbaşkanl

CHP Tezkereye 'Hayır' Oyu Vereceğini Açıkladı

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu

Ardahan da kargaların istilasına uğradı

Konya'dan Avrupa'ya şırınga ihracatı