• $8,1484
  • €9,6438
  • 498.405
  • 1156.57
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Ağustos 2020 Cumartesi 15:12 | Son Güncelleme:

Uzmanlar uyardı: Bağışıklık için her gün protein alınmalı

Uzmanlar uyardı: Bağışıklık için her gün protein alınmalı
DHA

Koronavirüs salgınının etkileri devam ederken bağışıklığın güçlendirilmesinde besinlerin önemini vurgulayan uzmanlar, yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite ve düzenli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtti. Peki, bağışıklık sisteminin düşmemesi için hangi gıdalar tüketilmeli?

Pandemi sürecinde, sosyal mesafe, maske takma ve temizlik kurallarına uymanın yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlü tutmak büyük bir öneme sahip. Bu noktada beslenmenin önemine vurgu yapan uzmanlar, her gün protein alınmasını önerdi. İşte bağışıklığı güçlendiren besinler...

DHA'ya açıklamalarda bulunan Aydın Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Indrani Kalkan, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dikkatli beslenmek gerektiğini vurgulayarak şu şekilde konuştu:

“Tüm dünyayı saran koronavirüs tedavisinde, tek başına bir gıdanın mucizevi etkilerinin olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bilimsel veriler ışığında, kişilerin gereksinmelerine yönelik olarak planlanan yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite ve düzenli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Özellikle bu dönemde bağışıklığın düşmemesi için, ihtiyaç duyulan makro ve mikro besin ögelerinin temini oldukça önemlidir. Öğünler planlanırken et grubu, süt grubu, ekmek grubu, sebze-meyve ve yağ gruplarında bulunan besinlerin dengeli seçimi ile bireylerin besin ögeleri ihtiyacı sağlanmış olacaktır.” 

"HER GÜN YETERLİ MİKTARDA PROTEİN ALINMALI"

Bağışıklığa iyi gelen besinler hakkında bilgi veren Kalkan, önerilerini şöyle sıraladı:

“Bağışıklık sisteminin düşmemesi için seçilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olmasının yanı sıra yeterli su tüketiminin de sağlanması, dengeli beslenme yönünden önem arz etmektedir. 

Her gün yeterli miktarda protein alımı, hastalıklara karşı savunmada ve vücudun bağışıklık sisteminin desteklenmesinde oldukça elzemdir. 

Başlıca protein kaynakları, et grubu (kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, peynir vb.), süt grubu (süt, yoğurt, ayran, kefir vb.), kuru baklagiller ve yağlı tohumlardır. 

Günlük yeterli sebze ve meyve tüketiminin (mevsimine uygun) sağlanması, vitamin ve minerallerin temininde önemlidir. 

Özellikle narenciye grubu meyveler bağışıklık sistemini destekleyici C vitamininden zengin olduğu için, bu meyvelerin tüketimi gereklidir. 

Probiyotiklerden zengin besinlerin de bu dönemde tüketilmesi bağışıklık sistemini destekleyecektir.” 

PAKETLİ ÜRÜNLERE DİKKAT!

Dr. Indrani Kalkan, “Hastalık etkenlerine karşı oldukça hassas olduğumuz bu süreçte, katkı maddesi bulunan işlenmiş ve paketli ürünler ve kan şekerini hızla yükselten, posa içeriği düşük ürünlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca alkollü içecekler vitamin, mineral emilimini olumsuz etkilediğinden, tüketimi mümkün olduğunca sınırlı olmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

104 yaşında torunlarının torunlarını bile hatırlıyor

<p>Avustralya’daki Christmas Adası, her yıl ekim ve kasım ayında gerçekleşen yengen göçü neden

Her yer kızıla büründü: Görenleri hayrete düşüren göç

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başarı merdivenlerini tek koluyla yaptığı pastalarla çıktı

İstanbullular güne sisle başladı