• $8,2987
  • €9,7478
  • 505.167
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Temmuz 2020 Salı 15:27 | Son Güncelleme:

Terleme sorunu ameliyatla çözülebilir!

IHA

Terleme sorunu günlük hayatta birçok kişiyi olumsuz etkiliyor. Özellikle de el ve koltuk altı bölgelerinin aşırı terleme olarak bilinen hiperhidrozis rahatsızlığına kesin ve kalıcı çözümün cerrahi bir yöntem olduğunu kaydeden uzmanlar, terleme için tedavi yöntemlerini anlattı.

Terleme günlük hayatta kalem tutmaktan tokalaşmaya kadar birçok davranışı etkilediği gibi kişiyi psikolojik olarak da yıpratıyor. Peki, terleme sorunu nasıl çözülür? Uzmanlar ne diyor? İşte yanıtlar...

İHA'ya açıklamlarda bulunan Göğüs Cerrahisi Kliniği, Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Demir, çevre koşulları ve vücudun ısı kontrolünden bağımsız olarak fazla miktarda özellikle de el ve koltuk altı bölgelerinin aşırı terleme olarak bilinen hiperhidrozis rahatsızlığına kesin ve kalıcı çözümün cerrahi bir yöntem olduğunu kaydetti.

Hidrozis rahatsızlığı olan kişiler için farklı tedavi seçeneklerin olmasına rağmen tek kalıcı ve kesin çözümün cerrahi olduğunun altını çizen Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Demir, şu şekilde konuştu:

”Bölgesel aşırı terleme rahatsızlığı sempatik sinir sisteminin fazla çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Nu rahatsızlık genellikle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda aşırı terleme biçiminde kendini göstermektedir. Şikâyetler her zaman görülmesine rağmen genellikle yazın artmaktadır. Bölgesel aşırı terleme rahatsızlığı bin kişiden 1 veya 3 kişide sıklıkla görülmektedir. Yaz ayında bulunmamız sebebi ile aşırı terlemesi olan kişilerin terleme oranı da arttığı için hastanemize bu şikayetle başvuran hastaların da sayısı da artmıştır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler günlük aktivitelerini yerine getiremeyecek düzeyde, örneğin kalem tutamıyor, el işlerini yapamıyorsa veya bir kısım aletleri kullanamıyorsa, bu rahatsızlık nedeni ile tokalaşamıyor hatta yeni insanlarla tanışmaktan çekiniyorsa en önemlisi de bu durum kişinin psikolojik durumunu etkiliyorsa mutlaka tedavi edilmelidir.” 

EL TERLEMESİNDE BAŞARI YÜZDE 98

Kişinin günlük yaşam, mesleki aktivite, sosyal ilişkiler ve kişiliğinin etkilendiği terleme vakalarında ameliyat yöntemi gündeme gelmelidir ifadelerini kullanan Op. Dr. Murat Demir, şu bilgileri verdi:

“Bu durumda olan kişiler için değişik tedavi seçenekleri olmasına rağmen tek kalıcı ve kesin çözüm cerrahi yöntemidir. Torakal sempatektomi hiperhidrozis tedavisindeki tek, güvenilir ve çözüm odaklı cerrahi yöntemdir. Bu ameliyat tek taraflı veya aynı seansta iki taraflı da uygulanabilir. Genel anestezi altında kapalı ameliyat şeklinde göğüs kafesine 0,5-1 santimlik kesi ile yapılmaktadır. Aşırı terlemeye yol açan sinir düğümü çeşitli yöntemlerle etkisiz hale getirilmektedir. Bu ameliyatla el terlemesinde yüzde 98, koltuk altı terlemesinde yüzde 80 üzerinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Hasta memnuniyeti yüzde 98,5’ dir. Hastalar bir gece hastanede kalırlar. Ortalama 3-7 gün içerisinde normal hayatlarına ve işlerine dönebilirler.’’ 
<p>Şimdiye dek İstanbul'daki kültür sanat faaliyetleri ve yapılan hizmetlerin tanıtıldığı üst geçitl

İmamoğlu'nun ‘İstanbul nimet' sözü anlam buldu: İBB, 100 üst geçidi 6 aylık bir firmaya kiraladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bağışıklığı güçlendiren kış besinleri

Bel fıtığı olduğunuzu gösteren 5 belirti